Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

PřebralReklamaPoslední dobou se co chvíli někde objeví kniha napsaná proslulým autorem, o jejíž existenci dosud skoro nikdo neměl ponětí. Ostatně, třeba Verne a Tolkien by mohli vyprávět. Tenhle klub slouží právě k tomu, aby ona dosud neobjevená díla byla objevována, přičemž se nemusí omezovat jen na autory známé - nové legendy světové literární tvorby, stejně jako nová dobrodružství Záboje a jeho party jsou vítány.

Kilgore Trout jednou napsal knihu o spisovateli, který se živí tím, že "překládá" díla z textů sestávajících ze slov náhodně generovaných počítačem. Prezentuje se jako velký umělec a stane se hrozně populárním, ale pak zjistí, že jeho počítač se ve skutečnosti stal inteligentním a skutečně v tom neznámém jazyce píše a on celou dobu skutečně překládá a není to jeho vlastní tvorba. Ve chvíli, kdy se to přes jeho milenku dozví veřejnost, prodělá tvrdý pád na dno a skončí jako nájemný copywriter závislý na cracku ve slumech Sao Paula. Tak to chodí.

Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
škoda že jste nám to tehdy nepřepsal všechno. teď je tinypic mrtev a potenciální noví zájemci se už nedozví, jak to bylo s bratrstvem bohoušů nebo v pohraničí.
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Klub Mladého hlasatele.
Karel Mácha Hynek?
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Zajímavé.
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Ne vsechno z toho. Slibil jsem nejaky clanek o Sirokovi a spol. Petrovi Janeckovi.
Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
budete to zpracovávat i do nějakého jiného výstupu, než jsou posty na okounu? imo by o to zájem byl.
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Z nenapsaných Foglarovek V. - Sdružení Bohoušů
Image and video hosting by TinyPic
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Z nenapsaných Foglarovek IV. - raná verze pokračování Záhady hlavolamu
Image and video hosting by TinyPic
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Z nenapsaných Foglarovek III. - trampská knížka
Krátká poznámka mezi ostatními:

Kniha o ""trampujících" hoších (mají KMH?). Vysvětlit ideologii téchto čtenářských kroužků. Nový román pro "R. Š."?
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Z nenapsaných Foglarovek II. - Bratrstvo nápravy
Poznámka, hůře čitelná, přepisuji. jen velmi orientačné datováno - cca 1930 až 1970:

Chlapci jedou na kole kamsi do chaty pomáhat starým lidem. Cestou jim nějací lotříci ponićí kola. Pak pozdní příjezd, špatná nálada. Pokažená cesta. Paní je šla vyhlížet - a byla poraněna autem. Šofér ujel. Mezitím někdo odcizil z chaty pokrývku. Rozzuření nad špatnostmi založí hoši hnutí podle jedné knížky "Bratrstvo nápravy." Touží po dobré společnosti a la Švédsko, kde kufr zůstane na ulici. Potírají zlo, kde mohou, dělají výzvědy, pranýřují práče a špatné chlapce, přesvědčují, sami jsou potíráni odpůrci. Snaží se žít vzorně, aby byli dobrým příkladem. Dostávají se do kolisí s vlastními zákony vinou okolností i různých příležitostí, jež přímo lákají, aby hoši zákony dobra a cti všelijak překračovali a obcházeli.
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Z nenapsaných Foglarovek I. - V severočeském pohraničí
Nebo spíš Foglarovek napsaných jinak - Foglar si celkem často poznamenával návrhy a náměty, ale pak motivy z nich použil v dosti jiné podobě. Tohle je návrh z roku 1961, který obsahuje stopy knih pozdějších, u nichž už měl volnější ruku.

Image and video hosting by TinyPic
 
El_Diablo Nikdo není dokonalý, až na  Chucka Norrise!
Konečně vychází legendární Plochozemě. Mohl by se z ní učit i Einstein
16. října 2013 10:20
Vychází novela, která je dodnes pojmem ve vědecko-fantastické literatuře. Napsal ji současník Julesa Verna, učenec a teolog Edwin A. Abbott, a jmenuje se Plochozemě. Vznikla už v roce 1884 a je s podivem, že česky dosud nevyšla, když se dočkala dobrých osmdesáti vydání v angličtině a dalších třiceti jazykových mutací.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/vychazi-plochozeme-0ob-/literatura.aspx?c=A131016_102055_literatura_ts
 
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Hleďme, už i Nejedlý
Na tomto místě nebude od věci zastavit se u básnické techniky Jáchyma Jelínka. Možná jste si všimli nadužívání obratu „Zdá se, že se zvedá vítr“ – ten autor používal vždy, když nevěděl, jak báseň zakončit. Zvláštní je také jeho zvyk opatřovat verše vysvětlující poznámkou. Za jeho opusy tak můžeme číst: „Z této básně nic nevyplývá“, „Dal jsem do toho hodně ze sebe“, „Z téhle básně by Seifert hodil tyčku“, „Já o věcech dost přemýšlím“, „Asi tuhle básničku zmlátím“ či „Báseň dobrá jako řízek“. Někdy představuje autorův poznámkový aparát k veršům hotové drama. Tak třeba na začátku sonetu Prší na mé pravdy připojuje pisatel výhrůžku: „Jestli se mi tahle báseň nepovede, zastřelím se. Nebo zastřelím sousedovi psa. Nebo prostřelím psovi misku s granulema.“ Pak následuje samotná báseň a na konci čteme poznámku: „Promiň, Alane.“
V této době – tedy zhruba mezi sbírkami Želví vejce a Slečna, které spadl do výstřihu parník –, jako by se v autorovi něco zlomilo. Jako by pochopil, že z něho žádný velký básník nebude, ale zároveň se nedokázal psaní vzdát. A tak svou zbytkovou invenci obrátil proti poezii, resp. jejímu majestátu. Tento doslova karteziánský obrat na sebe vzal několik podob. Začalo to literárním primitivismem, jak dokládá kupř. báseň Láska: „Hráli jsme žulíky / a ty jsi měla culíky / ve tváři dva ďulíky / a pak jsme hráli puclíky“. (...) Zde jako by autor programově naplňoval maximu ze svého básnického deníku: „Zatímco jiní umělci vytvářeli umění odtržené od života, mým osudem je dělat umění odtržené od umění.“

http://www.martinreiner.cz/190-nejedly-rychlokurz/ část IV. „Víš hovno, co je báseň“ /nad tvorbou Jáchyma Jelínka/ (úplně dole, číslování je sestupné jako pozůstatek parablogového původu; ale za přečtení to stojí skoro celé, mnohé texty mají nečekaně zcrovskou poetiku – Krkavčí hory!!!).
 
závěr Velké kolbenkové trilogie:

Adam Vinařický - Falsa
 
jsem dojat!
 
bergamott  
Dobrý!
Reakce na | Vlákno  
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Já to bral jako pochvalu. :)
Reakce na | Vlákno  
njn, psát borgesoviny po Borgesovi, aby v nich nebyl Borges, to je pro jiné kalibry, než jsem já :-)
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Malinko v tom cítím Borgese.
Reakce na | Vlákno  
ehm, a zapomněl jsem doplnit ten kousek, díky kterému jsem si všiml, že jsem zapomněl doplnit ty dva kousky:

Smrt avantgardou, smrt překladem