E? Není vám rozumět, pane.
(Mimochodem, i vlna je jen abstrakce pro popis reálu.)
Jo, vlna je fyzikální reál , ktežto vlnová funkce je fyzikální výmysl lidí "pro" popis reálu. Kolabovat může jen matematická abstrakce ( lidí ), reál nekolabuje....a tam je nedorozumění lidí s Vesmírem.
Formánek, Úvod do kvantove teorie, prvnich cca 20-30 stran :-). Problem vlastnich stavu a vlastnich hodnot. Jinak pri mereni vzdy vlnova funkce nekolabuje do stavu "castice". Nekdy muze kolabovat i do stavu "monochromaticka vlna", resp. "stav s ostrou hodnotou energie". Jde vzdy o to, co a jak prave merim.
Částicovou povahu dostanu i bez kolapsu (redukce) vlnové funkce.
(Imho je častým zdrojem nedorozumění záměna pojmů vlna a vlnová funkce.)
To bylo řečeno žertem (viz double smilie). Chtěl jsem jen podotknout, že na wiki může přispívat kdejakej podržtaška. (I když o kvantové mechanice jsem tam zatím narazil na poměrně slušné články.)
A nechtěli byste mi nejdřív říct, na základě čeho ji chcete napsat?
Budeme muset napsat kapitolku ve wiki :))
2japok: ja fyzik nejsem, ale s tou citaci z wiki bych nesouhlasil. kolaps vlnove funkce prece nijak nesouvisi s pojmem duality.
(Proto vždycky píšu o jakou dualitu se jedná. Ještě je tu třetí dualita, tj. dualita vektorových prostorů, bez které se QM neobejde:)
V tom případě by určitě šlo najít zdroj, který se k tomu nějak jasně staví. Kniha, internetový odkaz, cokoli.
Tohle ztotožnění duality vlnově-částicové a duality Schroedingerova rovnice vs. kolaps vlnové funkce považuju za zavádějící (nevidím to poprvé).
No, tahle debata začala paradoxně při debatě o postmodernismu v Duchovnu, kdy jeden z argumentů proti nim byl, že mluví o dualitě, i když žádná není. Lexx o sobě tvrdí, že je fyzik, i když nevím přesně, z jakého oboru.
2japok: ke? ja tedy osobne uplne nezachytil myslenku od miry_85, ale interpretaci chapu jako urcitou pridanou hodnotu nejakeho predpovezeneho/vypocteneho vysledku.
napr.: mam experiment, pomoci nastroju teorie predpovim jeho vysledek a ten pak overim. dejme tomu, ze mi takhle teorie velmi dobre slouzi, ale ja ji jaksi nerozumim. mam ze svych zkusenosti zavedene nejake pojmy, ktere nejak chapu a vetsinu veci jsem takhle dokazal nejak popsat. tady se treba objevuje neco, co se chova divne a moje intuice pri odhadech casto selhava. nazvu to nejakym novym slovem, treba mikroobjekt, ale vsimnu si, ze velmi casto mi na popis jeho chovani staci muj starsi koncept "castice" a v jinych castych pripadech mi zase staci koncept "vlna".
dle Wiki: "Wave-particle duality implies that one must A) use the unitary evolution of the wave before the observation and B) consider the particle aspect after the detection (this is called the Heisenberg-von Neumann collapse postulate)" Nevím proč by dualita měla být něco v kvantovce zbytečného.
2japok: dualitu se snazi vyvratit nejaky fyzik?
jinak ja nikde netvrdil, ze o dualite se mluvi kvuli historicke tradici. vlna a castice jsou velmi uzitecne koncepty, ktere nikdy neopustime zcela. stejne jako koncept sily, prestoze se bez nej otr i km obejdou.
mikroobjekt nema nahradit dualitu, ale sloucit pojmy vlna a castice. muzes rikat treba vlnocastice nebo casticovlna.
Mezi "popisem" a "interpretací" vidím asi tolik rozdílů jako mezi "tím co vidíš na stínítku", "částí matematiky" a "mikroobjektem".
Jednak, když tomu bude vědecká komunita říkat vlnově-částicová dualita, je celkem jedno, že tomu zrovna já říkám mikroobjekt. Tohle tu řešíme právě proto, že otázka vlnově-částicové duality vznikla - divil by ses, kolik lidí se ji snaží vyvrátit.
Za druhé si myslím, že fyzikové mají víc důvodů mluvit o dualitě než jen historickou tradici.
A nebo nechápu význam slova interpretace