Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

smartusReklamaByl bych rád, kdybychom se v tomto klubu věnovali aktuálním sporům ve vědě. Flejmy na daná témata nevadí, pokud se nebudou objevovat osobní útoky a vulgární výrazy. Historie vědeckých sporů je plná flejmů. Můžete upozorňovat na všechny aktuální nevyřešené otázky, budu se snažit je psát do záhlaví. Pokud máte zajímavý link, sem s ním.

Zdržte se prosím debaty na téma Globální oteplování, které má vlastní klub.

Aktuální spory:
  • Homo floresiensis - nový druh nebo mikrocefalie?
  • Jak vznikla ropa a kolik jí zbývá? 1, 2, 3
  • P = NP? - problém, o kterém asi málokdo ví, ale jeho potvrzení byste možná pocítili na vlastní kůži (nicméně spíš platí opak ;))

Spor. Jinak je to OT.
Musel bych hledat, ale kvantova teleportace obecne neni uzavrena kapitola, myslim. A proc flejm?
Neznam presny kontext, ale to bude zrejme normalni aplikace Heisenbergovy relace neurcitosti. "purely wave" znamena monochromatickou vlnu s absolutne presnou hybnosti (vlnovou delkou) a tudiz absolutne nepresnou polohou. "pure particle" znamena pravy opak, absolutne presnou polohu a zcela rozmazanou hybnost (vlnovou delku).

U kazdeho tvrzeni ve fyzice totiz musis presne popsat podminky, ke kterym se to vztahuje. Pripadne udiveni znamena lo asi tolik, ze jsme nevedeli, oc presne v tom textu slo, k jake situaci se to vztahovalo.

(Dvoj) sterbinovy experiment ale ukazuje, ze obecne neni kvantovy objekt ani cistou castici ani vlnou, ale jednotnou komplexni casticovlnou :-). A at the same time bych bral s rezervou, protoze QM obsahuje statisticky popis, ktery se ale vztahuje i jednotlivym casticim celeho souboru.

Pokud mas nejakou teorii v siroke oblasti platnou s presnosti 10 na -11, pak nejde o otazku paradigmatu, ale proste o to, ze to ty veci skutecne dobre vysvetluje. I Newtonovske paradigma je dnes v e velke oblasti presne minimalne do urovne 10 na -3 nebo -4, coz neni po 300-350 letech spatne :-). Tehdy se presneji ani moc nemerilo...
A odkazy by se hodili do klubu, kdyby k nim byl nějaký hezký flejm. Víš o něčem?
Setrvačnost paradigmatu :)

Mimochodem, mě by spíš zajímal tvůj postoj k tomuhle: "The application of complementarity in this case states that we cannot observe and measure the purely wave and particle-like behavior of a single photon (the particle of light) at the same time".

Když jsem to tvrdil v Duchovnu, s Ocsem jste vypadali celkem překvapeně.
Hezke :-).
Jeste si muzeme dat http://en.wikipedia.org/wiki/Anton_Zeilinger a jeho pokus s http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_teleportation

Jinak komplementarita mezi nekterymi dynamickymi promennymi v QM je opravdu fundamentalni, a jelikoz QFT/QED dava predpovedi hodne presne v mire na 10 na -11 v souhlase s pozorovanim
http://en.wikipedia.org/wiki/Precision_tests_of_QED
necekam, ze by tento experiment zaklady QT ohrozil. :-)
Afšár contra princip komplementarity...
http://en.wikipedia.org/wiki/Afshar_experiment
 
Nic moc: http://www.ur.umich.edu/0708/Feb11_08/14.shtml
(ale minimálně nadpisy těch dvou článků mrdkovina jsou, hned bych to postnul do MM)
 
Hmm, a na konci článku je malá poznámka, že pár fosílií, které podporují závěry molekulárních biologů se už našlo :-/. Zkusím najít lepší zdroj.
Spíš jen špatná formulace, na wikipedii jsem našel tohle:
Modern birds are divided into two superorders, the Paleognathae (mostly flightless birds like ostriches), and the wildly diverse Neognathae, containing all other birds. Depending on the taxonomic viewpoint, the number of species cited varies anywhere from 8,800 to 10,200 known living bird species in the world. It is generally agreed that the Neornithes evolved in the Cretaceous Period and that the split between the Galloanseri and the other Neognathae occurred before the K-T extinction event, but there are different opinions about whether the radiation of the remaining neognathes occurred before or after the extinction of the other dinosaurs.[1] This disagreement is in part caused by a divergence in the evidence, with molecular dating suggesting a Cretaceous radiation and fossil evidence supporting a Tertiary radiation. Attempts made to reconcile the molecular and fossil evidence have proved controversial.

To znamená, jestli to dobře chápu, že zřejmě nemluví o existenci moderních ptáků jako takových, ale o jejich současném rozdělení.
 
Ty jo, tak co na ty univerzite objevili za Ameriku? :)
 
A Zdenek Burian to vedel odkud?
Jan.S.Harold anděl si vyčlenil kyčle  (paraple virility)
Harold si představil 110 000x letící kachničku a šel si dát dobrou vídeňskou kávu.
 
pwned!!!
 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
110 mil. lety, pochopitelně.
110 000 mil lety, pochopitelně...
 
Není to náhodou nějaká mrdkovina? Moderní ptáky v době dinosaurů kreslil už Zdeněk Burian a v těch odkazech na Oslu se rozněžňují nad kachničkami z doby před 110 000 lety.
Existovali moderni ptaci soucasne s dinosaury?
 
Fredie ...a bude hůř...  The One You Love...
Hm, vyrazem "mental" jsme se castovali na zakladni skole coby nadavkou, ze na to existuje i teorie jsem netusila.