Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiPro lingvisty

Spravují:

arnost,
bwianReklamaVítejte! Na obecné přání zakládám tento klub, aby se neflejmovalo v klubech k tomu nevhodných.

Nalezené příšernosti prosím postujte do klubu Koutek slzících typografů. Děkuji.


pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Ale pořád se musí kliknout na FB. To aby si člověk udělal nový virtuál, kolem něho pentagram, přistupoval z toho na FB přes Tor a VPN a ještě celý počítač pomazal česnekem.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Zrovna na me vyskocilo video s nahledem casopisu v ePub formatu, tak jsem si na tebe vzpomnel, protoze to je pekna ukazka (zdaleka ne vsech) moznosti ktere ten format umi: https://www.facebook.com/1989017778001505/posts/2776296035940338/

(je to verejne, dostanes se k tomu i bez uctu na FB.)
že to má artdecovskou estetiku (nebojaktoříct) nezpochybňuju
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Aha, mea culpa. Měl jsem art deco mentálně zařazený ještě jako součást secese, jako druhou, modernější fázi. Tak sry. Ale tenhle typ fontů je určitě odtam, tj. meziválečné období.
(mně se zdá, že je to tahle Anna z 80. let minus nějaké vodorovné čárky)
 
DJ Slamák Předně hlavu svatý Heleny,  velkou sklejnici čerstvý krve biskupa
(Belle Époque je cca. 1880 až sedm kulí. Tadyto je art deco.)
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Nevím, co to je konkrétně za písmo, ale stylově to jsou určitě 20.–40. léta, pozdní "Belle Epoque", ale tenhle typ fontů znám spíš z dobových časopisů a hlavně z US komerční grafiky a hollywoodských titulků. Tipoval bych původ spíš do Ameriky, v Evropě pak jako první Francii.

mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Oops, sorry, trochu větší plachta než zamýšleno/očekáváno.
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Tak někdy je zlom prakticky neřešitelný:

cestujicivnoci  
Dotaz. Má toto písmo opravdu původ opravdu někde v meziválečném Německu, nebo je to jen můj dojem?
 
neprihlaseny_OC  
Nečtl, zkusím sehnat, dík, mohlo by to být zajímavé.
Četl jsi Pecinovu Knihy a typografie? Věnuje tam tomuto tématu kapitolu. („Takže po pěti staletích vývoje knižní typografie máme k dispozici čtečky, které dosavadní vývoj do značné míry ignorují. Elektronická kniha na čtečce Kindle vypadá jako hrubý rukopis; jako polotovar, který teprve čeká na úpravce, jenž mu dá patřičnou fazónu.“)
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Stručně: hlavně interaktivita. Namátkou např. https://www.sodapdf.com/blog/epub-vs-pdf-whats-the-difference/
neprihlaseny_OC  
Za takovouto odpověď — byť s ní osobně nesouhlasím — upřímně a vážně děkuji. Za případné odkazy na ty fantastické věci, které se s epuby a jinými podobnými dají dokázat (nejsou-li již součástí toho, co mi poslal Arnošt vedle) budu ještě vděčnější.
nerad to říkám, ale stojím za ocs, jednou jsem někomu nahlížel přes rameno do kindlu a vypadalo to hnusně (ta sazba, ne to nahlížení).

Asi nejsem moc progresivní, ale dokud to půjde, zůstanu u papírových knih, beztak se všechno kloudné, co stojí za to číst, napsalo do konce 20. století...
 
Pixy to napsal krásně, ještě bych dodal - protože si to možná neuvědomuješ - že tvůj dotaz zněl docela arogantně a možná proto vyvolal i agresivní reakce.
 
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Ale ok, věcně a bez emocí. Ty tebou opovrhované formáty jsou realita dneška a používá je 90+% uživatelů. PDF má smysl coby tiskový formát, částečně na velkých obrazovkách – jinak je jeho použití kontraproduktivní. Dnes se běžně používají ke čtení obrazovky v rozmězí několik málo stovek pixelů až po 5K monstrscreeny, a proto je responsivní formátování naprosto klíčové a e-book v PDF (z principu naprosto neresponsivním) je nejhorší možné řešení. Stejně jako na webu, nejen jemné nuance typografie jako ošetření řek, dělení, jednoznakovky atd., ale i mnohem zásadnější věci, jako volba fontu, rozměry sazby a jakékoli fixní formátování musejí často ustoupit jako úlitba těm praticky důležitějším věcem: škálovatelnosti, responsivnosti, přístupnosti. Pokud někdo – např. ty – trvá na pixel-prefect sazbě a DTP přesnosti, neměl by vůbec vydávat e-booky. A naopak, každý vydavatel e-booku se musí smířit a počítat s tím, že formát sazby, velikost stránky, velikost a druh písma, zarovnání a další parametry jsou na čtenáři a on je nemůže nikomu vnucovat.

Tak prostě e-booky fungují a pokud to odmítáš, a lpíš na statické podobě PDF, tak ty digitální formáty prostě nechápeš. Že je nazýváš nesmyslnými a pitomými tomu jen nasvědčuje – protože ty formáty jsou naopak skvělé. Dají se s nimi dokázat lecjaké věci – jen dost jiného druhu než s klasickým DTP a statickým PDF.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
bigviliku, přehlásilo tě to.