Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

FiSReklamaProblemy, dotazy, hadky ohledne statictickeho modelovani a inference, od t-testu po zobecnene linearni smisene modely, modelovani strukturnich rovnic, item-response theory... Taky vymena informaci mezi zoufalci, kteri pouzivaji R, MX, xgobi, gauss, pripadne i podradne softwery jako SAS nebo SPSS.

Vitany jak zprazujici prispevky zkusenych matematiku, tak dotazy zacatecniku.


Díky. Už jsem k tomu postupným studiem dospěl, že u chí-testu nezávislosti v kontingenční tabulce může být závěrem zkrátka jenom to, že ta data nejsou navzájem nezávislá. Pokud bych chtěl řešit jejich rozdílnost, byl mi na to doporučen test pro dva podíly, ale ten jsem nějak neobjevil v excelu a ručně to nespočítám ani omylem.

Teď řeším úplně jiný problém: Dělám test shodnosti dvou průměrů (konkrétně průměrů mezd u skupin Ano/Ne). V Excelu by na to měl být normální TTESST, do kterého zadám pole prvního souboru, pole druhého souboru, vyberu, že rozptyly jsou různé, a pak je tam cosi, co je nazýváno "chvosty". Přičemž jsem se dozvěděl, že by snad mělo platit, že chvosty jsou dva, pokud řeším hypotézu o nerovnosti, a jeden, pokud větší/menší. Je to tak, nebo úplně jinak? :)

Reakce na | Vlákno  
FiS there being no objections offered, I res 
Čistě statisticky by měl stačit chí-kvadrát test, pokud ti jde o posouzení toho, jestli distribuce ano/ne je rozdílná v těch dvou skupinách, kde to děláš. Máš tabulku vypadající cca takto:
Ano Ne
Vzorek 1 190 210
Vzorek 2 20 80
Vkládáš tam absolutní čísla, ne poměry. Kalkulačna na to je třeba zde (dole na stránce): http://www.quantpsy.org/chisq/chisq.htm
Jinak je dost evidentní, že ta distribuce je odlišná, budeš mít p hodnoty prakticky nulové.

Druhá otázka je, jestli jestli tvůj závěr lze učinit ze tvých dat. To není statistická záležitost. Ten test ti řekne maximálně tolik, že distribuce odpovědí v těch dvou vzorcích je odlišná. Jestli to můžeš svést zrovna na SES, to je otázka. Takže s interpretací velice opatrně.