Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

FiSReklamaProblemy, dotazy, hadky ohledne statictickeho modelovani a inference, od t-testu po zobecnene linearni smisene modely, modelovani strukturnich rovnic, item-response theory... Taky vymena informaci mezi zoufalci, kteri pouzivaji R, MX, xgobi, gauss, pripadne i podradne softwery jako SAS nebo SPSS.

Vitany jak zprazujici prispevky zkusenych matematiku, tak dotazy zacatecniku.


lillyofthevalley   >°ß°<
Děkuji :-)
a) už koukám vysvětlil bwian v matematice, tak ještě to b):
zase je potřeba si představit, z čeho všeho se ten případ může skládat: může se narodit nula chlapců, jeden chlapec, dva, tři... až šest. Celkem tedy sedm pozitivních možností, každá má svoji dílčí pravděpodobnost. Těch negativních možností je míň (narodí-li se sedm, osm, devět nebo deset chlapců). Takže chceme-li si ušetřit trochu počítání, vypočítáme ty čtyři negativní a odečteme je od jedna (to udělal i snop vedle).

Je-li pravděpodobnost narození chlapce p, je pravděpodobnost narození x chlapců mezi n dětmi = (n nad x) * p^x * (1-p)^(n-x)
(detailně: p^x= narodilo se tolik kluků, (1-p)^(n-x)=narodilo se tolik holek, (n nad x) - počet kombinací, jak se tam může těch x kluků naskládat)

Např. pravděpodobnost, že se narodí právě sedm chlapců (a tři holky), je (10 nad 7) * 0.513^7 * (1-0.513)^(10-7), což je ten člen, co napsal snop do matematiky až dodatečně.

Podobně si kámoška spočítá i ty další dílčí pravděpodobnosti.
lillyofthevalley   >°ß°<
Kamarádka moc děkuje a pokud byste ještě měli chvilku, tak prosí o pomoc s řešením následujícího příkladu:

Pravděpodobnost narození chlapce v ČR je 0,513.

a) Určete, kolik narozených dětí je třeba, aby pravděpodobnost, že mezi nimi bude aspoň jeden chlapec, byla větší než 0,97.

b) Jaká je pravděpodobnost, že mezi 10 narozenými dětmi bude méně než 7 chlapců? (Uveďte s přesností na tři desetinná místa.)

Kamarádka studuje dálkově a jejich škola vypadá tak, že 20 minut vidí přednášejícího, ten jim zadá literaturu a úkoly a tím jsou konzultace s dálkaři u konce ;-/. Sehnala si učitelku na doučování, ale ta jí s tímhle neumí pomoci....