Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

FiSReklamaProblemy, dotazy, hadky ohledne statictickeho modelovani a inference, od t-testu po zobecnene linearni smisene modely, modelovani strukturnich rovnic, item-response theory... Taky vymena informaci mezi zoufalci, kteri pouzivaji R, MX, xgobi, gauss, pripadne i podradne softwery jako SAS nebo SPSS.

Vitany jak zprazujici prispevky zkusenych matematiku, tak dotazy zacatecniku.


Nevíte někdo, jak vyexportovat data z SPSS do ASCII souboru tak, aby se za chybějící číslice doplnily podle formátu nuly? (tedy např. kód 6 v proměnné formátu F2 by se zapsal jako 06?)
 
lillyofthevalley   >°ß°<
Děkuji :-)
a) už koukám vysvětlil bwian v matematice, tak ještě to b):
zase je potřeba si představit, z čeho všeho se ten případ může skládat: může se narodit nula chlapců, jeden chlapec, dva, tři... až šest. Celkem tedy sedm pozitivních možností, každá má svoji dílčí pravděpodobnost. Těch negativních možností je míň (narodí-li se sedm, osm, devět nebo deset chlapců). Takže chceme-li si ušetřit trochu počítání, vypočítáme ty čtyři negativní a odečteme je od jedna (to udělal i snop vedle).

Je-li pravděpodobnost narození chlapce p, je pravděpodobnost narození x chlapců mezi n dětmi = (n nad x) * p^x * (1-p)^(n-x)
(detailně: p^x= narodilo se tolik kluků, (1-p)^(n-x)=narodilo se tolik holek, (n nad x) - počet kombinací, jak se tam může těch x kluků naskládat)

Např. pravděpodobnost, že se narodí právě sedm chlapců (a tři holky), je (10 nad 7) * 0.513^7 * (1-0.513)^(10-7), což je ten člen, co napsal snop do matematiky až dodatečně.

Podobně si kámoška spočítá i ty další dílčí pravděpodobnosti.
lillyofthevalley   >°ß°<
Kamarádka moc děkuje a pokud byste ještě měli chvilku, tak prosí o pomoc s řešením následujícího příkladu:

Pravděpodobnost narození chlapce v ČR je 0,513.

a) Určete, kolik narozených dětí je třeba, aby pravděpodobnost, že mezi nimi bude aspoň jeden chlapec, byla větší než 0,97.

b) Jaká je pravděpodobnost, že mezi 10 narozenými dětmi bude méně než 7 chlapců? (Uveďte s přesností na tři desetinná místa.)

Kamarádka studuje dálkově a jejich škola vypadá tak, že 20 minut vidí přednášejícího, ten jim zadá literaturu a úkoly a tím jsou konzultace s dálkaři u konce ;-/. Sehnala si učitelku na doučování, ale ta jí s tímhle neumí pomoci....
 
lillyofthevalley   >°ß°<
:-)
Chyba je na mé straně, počítal jsem p(manžel přijde) a ono je v zadání p(manžel nepřijde). To mám takhle furt :)
lillyofthevalley   >°ß°<
Díky!

ale ach pomoc, v sousedním klubu Matematika vyšel jiný výsledek!

Předám obě řešení, taky mám ráda, když si můžu vybrat ;-).
Tak ať si kámoška prostě rozepíše všechny možnosti:
Manžel pracuje přesčas a přijde: 0.2*0.8=0.16
Manžel pracuje přesčas a nepřijde: 0.2*(1-0.8)=0.04
Manžel chlastá a přijde: 0.5*0.3=0.15
Manžel chlastá a nepřijde: 0.5*(1-0.3)=0.35
Manžel je jinde a přijde: 0.3*0.6=0.18
Manžel je jinde a nepřijde: 0.3*(1-0.6)=0.12

(kontrola: 0.16+0.04+0.15+0.35+0.18+0.12=1, žádná situace nechybí)

Manžel přijde=0.16+0.15+0.18=0.49

lillyofthevalley   >°ß°<
Předem omluva, že do tohoto klubu vůbec lezu, už ze záhlaví je jasné, že spíš bych se domluvila mandžusky, než dala něco z toho záhlaví. Mám prosbu - kamarádka neokounice potřebuje na zápočet ze statistiky poradit s následujícím příkladem a v jejím, ani mém okolí není nikdo, kdo by to zvládl:

Manžel nepřišel včas ze zaměstnání. Manželka ze zkušenosti ví, že s pravděpodobností 0,2 pracuje přesčas, s pravděpodobností 0,5 odpočívá v hospodě a s pravděpodobností 0,3 se zdržel z jiné příčiny. Pravděpodobnosti, že manžel bude nakonec ve 20 hodin doma jsou 0,8 (zdržel-li se kvůli práci přesčas), 0,3 (zdržel-li se kvůli hospodě) a 0,6 (zdržel-li se kvůli jiné příčině). Jaká je pravděpodobnost, že manžel nakonec ve 20 hod. doma nebude? (Uveďte s přesností na 2 desetinná místa.)

Díky za případné návrhy řešení a rady.
 
naštěstí mám letos Mann – Whitney, McNamar testy, ANOVU, nelineární regrese a podobné úspěšně splněno. Upřímě řečeno, doufám, že se s tím už nesetkám :)
 
grigorij hmmmm 
Dekuji :) Presne to jsem si naivne myslel take, ale potreboval jsem ujistit. Na to nlme se mrknu! Dik za radu!
FiS zabalil a usek 
No, imvho by ty p-hodnoty měly bejt validní i u dat, která nejsou homoskedastická: naivně si myslím, že u empirickejch odhadů není třeba brát ohled na předpoklady. Jestli tě to uklidní, já diagnostiku nedělám, když se o mcmc hodnoty z languageR opírám.
Ale jestli máš heteroskedastický data a nepotřebuješ zkřížený random effects, tak bych doporučil vzít v úvahu balík nlme (předchůdce lme4), kterej umožňuje explicitně modelovat různý funkce pro chybovou varianci.
 
grigorij hmmmm 
Opet prosba o radu :)
Mam takovy hloupy dotaz: jsou odhady vyznamnosti regresnich koeficientu zalozena na markov-chain monte carlo ovlivneny heteroskedasticitou? Jde mi konkretne o funkci pval.fnc (balicek languageR v Rku). Nemam ted moc cas zkoumat zdrojak a take v tom trochu tapu, tak kdyby nekdo vedel, bych moc vdecny!
 
Je tady prosím někdo, kdo si rozumí s pojmy jako statistika, podmíněná pravděpodobnost, průnik jevů, náhodná veličina a je schopný si spočítat pravděpodobnost, s jakou padne na kostce sudé číslo(čímž nechci říct, že bych si myslel, že není, ale zrovna tyhle pojmy potřebuju)? Měl bych z toho dělat zkoušku a absolutně to nechápu, tak bych docela rád splašil vzdělanějšího člověka na menší nalejvárnu na tohle... Případné zprávy do vzkazníku, děkuju.
 
grigorij hmmmm 
Dik! Tohle jsem zkousel (z fishera neco vychazi, ale trochu nedobre se to interpretuje). Jen me zajimalo, nebot nejsem statistik, jestli za obzorem neobchazi nejaka metoda o ktere jsem nikdy neslysel ;) Jeste jednou dik!
 
FiS zabalil a usek 
No, to je skutečně na normální logistickou regresi. Případně to snad můžeš rozsekat na malé kontingenční tabulky a počítat je Fischerovým exaktním testem. Jestli ti nic nevychází, tak tam možná nic není;) Nejdou ty jednotlive typy lymfomů sloučit do větších skupin?
Jestli to jsou klinická data, možná by mělo smysl dát tam nemocnici (očetřujícího lékaře, diagnostika apod.) jako náhodný faktor a udělat to jako repeated measures. Pak by to bylo na mixed logistic model. Pokud existují systematické rozdíly mezi špitály/diagnostiky v tom, jak/co diagnostikují, tak by to mohlo odkrýt věci, které tam v normální log. regresi nejsou vidět.
 
grigorij hmmmm 
V podstate ne, jedna se o typ lymfomu (vysvetlovana) v zavislosti na klinickych datech, kazdy pacient jen jednou.
 
FiS zabalil a usek 
Co je to za data? Jsou tam nějaké skupiny/clustery (jako více pozorování od jedné osoby nebo jiná možná závislost mezi skupinami pozorování)?
 
grigorij hmmmm 
Prosba o radu
Potrebuji otestovat vyznam vysvetlujicich promennych vzhledem k jedne vysvetlovane. Vysvetlovana je nominalni a vetsina vysvetlujicich take (resp. vsechny az na jednu, ktera je ordinalni); vysvetlovana ma vic nez dve hladiny. Analyzu kontingencnich tabulek spolehlive pouzit nejde, jelikoz vysledna tabulka je ridka. Zatim to zkousim s nominalni logistickou regresi, ale vysledky me nejak neoslnuji... Napada nekoho metoda, kterou by stalo za to zkusit?
 
Přebral Hýlom, hýlom!  Hýlom, hýlom!!!
FiS
Jj, zatím jsem si stáhl StatistiXL, který mi jako diletantovi přijde celkem příjemný (akorát je to 30denní shareware) a shluková analýza s výstupem včetně dendrogramu mi zatím stačí. Teď s tím experimentuju a uvidíme.