Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

FiSReklamaProblemy, dotazy, hadky ohledne statictickeho modelovani a inference, od t-testu po zobecnene linearni smisene modely, modelovani strukturnich rovnic, item-response theory... Taky vymena informaci mezi zoufalci, kteri pouzivaji R, MX, xgobi, gauss, pripadne i podradne softwery jako SAS nebo SPSS.

Vitany jak zprazujici prispevky zkusenych matematiku, tak dotazy zacatecniku.


FiS zabalil a usek 
Co je to za data? Jsou tam nějaké skupiny/clustery (jako více pozorování od jedné osoby nebo jiná možná závislost mezi skupinami pozorování)?
 
grigorij hmmmm 
Prosba o radu
Potrebuji otestovat vyznam vysvetlujicich promennych vzhledem k jedne vysvetlovane. Vysvetlovana je nominalni a vetsina vysvetlujicich take (resp. vsechny az na jednu, ktera je ordinalni); vysvetlovana ma vic nez dve hladiny. Analyzu kontingencnich tabulek spolehlive pouzit nejde, jelikoz vysledna tabulka je ridka. Zatim to zkousim s nominalni logistickou regresi, ale vysledky me nejak neoslnuji... Napada nekoho metoda, kterou by stalo za to zkusit?
 
Přebral Hýlom, hýlom!  Hýlom, hýlom!!!
FiS
Jj, zatím jsem si stáhl StatistiXL, který mi jako diletantovi přijde celkem příjemný (akorát je to 30denní shareware) a shluková analýza s výstupem včetně dendrogramu mi zatím stačí. Teď s tím experimentuju a uvidíme.
 
FiS zabalil a usek 
Přebral: a co potřebuješ za výstup? Tu tabulku, nebo na jejím základě chceš něco počítat. Evidentně víš, jak takovou tabulku sestrojit, tak co přesně hledáš? Spočítat by se to dalo nejspíš pomocí shlukové nebo faktorové analýzy, záleží na tom, o co ti v odpovědi nejvíc jde. Ale to už by v excelu šlo těžko.
 
Dort Günter hajluje s Louisem, Milan byl  udavač, zkaženej vzduch
No na to v excelu stačí dobře udělaný if, ne?
 
Přebral Hýlom, hýlom!  Hýlom, hýlom!!!
Dotaz
Mám soubor předmětů, které se skládají z různých součástí. Potřebuju zjistit, které typy součástí se vyskytují společně. Jako základ bych použil tabulku, kde by v jedné ose byly jednotlivé předměty, v druhé pak jednotlivé součásti (hodnoty 0 nebo 1; případně, nebyly-li by s tím problémy, i 1,2,3... podle podtypu součásti). Používá se na to obvykle nějaký archeologický software, ale ty, co jsem našel, mi z různých důvodů nevyhovují (obvykle je to jak jít s artilérií na mouchu) a rád bych to sfoukl co nejjednodušeji, třeba v Excelu s nějakým pluginem.
Tož, jak by to mohlo nejjednodušeji jít?
 
Dobrý den, potřebovala bych pomoci se zpracováním statistiky do disertace, jsem schopná možná i něco provést na programu Statistica 8, ale to je tak všechno. Potřebuji vymyslet doplňující text pod vzniklé tabulky. A promyslet jak tu hromadu tabulek zpracovat tak aby byla přehledá. Jsem ochotna i zaplatit.
 
sweet.crystal  
Tak už všechno v pohodě, nějak jsem to nakonec zvládla sama. Ale dík :)
 
sweet.crystal  
Re FiS
aha,aha. minule jsem použila dvouvýběrový t-test nepárovým uspořádáním, odpovědi jsem si označila čísly, ale jako nulovou hypotézu jsem napsala, že dosažená výše vzdělání nemá žádný vliv na vnímání cizinců jako konkurence na pracovním trhu a jako alternativní jsem napsala opak. teď to teda opravím a napíšu to jako srovnání průměrů těch odpovědí. ale nějak nevim, jak se počítá interval spolehlivosti, testové kritérium, P-hodnota. a na jaký hladině spolehlivosti mám počítat? 95%? já nějak na tyhle věci nemám hlavu a nechtěla bych, aby mě kvůli blbý závěrečný práci vyhodili ze školy, moc děkuju za pomoc a doufám, že s tím moc neotravuju ;-)
FiS polymerizing a monomer that has been emu 
no, na tom, co popisuješ, nic zásadně špatnýho není. jednou otázkou se sice o postojích moc nedovíš, ale to není věc zpracování dat, ale metodologie (jak vytvářet výzkum). neejjednodušší způsob, jak vyhodnotit to, o čem mluvíš, je přiřadit odpovědím čísla (rozhodně ano = 1, spíše ano = 2 atd.) a průměrnou hodnotu odpovědí ve skupině s nižším a vyšším vzděláním pomocí t-testu - to by mělo být v každé učebnici. Tvoje nulová hypotéza potom je, že průměrná hodnota je stejná v obou skupinách. Je nějaký důvod, proč by tohle nešlo s tvými daty udělat. (Předtím bys měla zjistit, jesti rozptyl je v obou skupinách (nižší vs. vyšší vzdělání) stejný: na to je ve většině učebnic tabulka. pokud není, musíš použít určitou úpravu stupňů volnosti, která také v učebnicích bývá.)
 
sweet.crystal  
re FiS
zvolila jsem si jako hypotézu, jestli lidé s nižším vzděláním mají zápornější vztah k cizincům, protože pro ně znamenají konkurenci na pracovním trhu. zatímco lidé s vyšším vzděláním mají kladnější vztah. tuhle hypotézu jsem chtěla testovat na základě odpovědí dvou skupin lidí (s vyšším a nižším vzděláním) na otázku: Berou podle vás cizinci práci občanům ČR? přičemž nabízené odpovědi byly: rozhodně ano - spíše ano - spíše ne - rozhodně ne. nebo já nevim, prostě potřebuju udělat závěrečnou práci ze základů zoracování dat. tuhle jsem odevzdala a měla jsem to celý blbě, protože jsem použila špatnou testovací metodu. tak jestli nevíš náhodou nějaký lepší téma, na který by se dal sehnat materiál. nebo kdyby někdo něco takovýho už dělal, jestli by mi to nemohl poslat. prosím, pomoooc :-D
 
FiS polymerizing a monomer that has been emu 
re sweet_crystal
muzes to popsat podrobneji? pokud mas jednu odpoved od jednoho cloveka, je to nejspis jednoducha kontingencni tabulka, takze chi-kvadrat. jestli kazdej clovek ma vice takovych odpovedi (ano/ne), je to slozitejsi. zkus upresnit svuj projekt (co to je za data).
 
HANZO dočasný login 
POmoc s SPSS
Ahoj, potřeboval bych v SPSS vytvořit pár grafů a tabulek. Za odměnu. Více info prosím na mailu 3214@seznam.cz. Poměrně spěchá :)
 
sweet_crytal  
problém s testováním hypotéz
Ahojky, chtěla bych poprosit o pomoc. V rámci závěrečné práce ze statistiky (základy zpracování dat) jsem si zvolila hypotézu a jako výchozí data mám pouze odpovědi ANO/NE (rel.četnost) od dvou skupin lidí. Lze na to použít nějaký test a otestovat tak hypotézu? (např. Mann-Whitney test nebo Wilcoxon test? A jak bych pak mohla spočítat velikost chyby I druhu, hodnotu testového kritéria, kritické hodnoty testu, P-hodnotu? Prosím, prosím, poraďte, jsem v koncích :(
 
FiS polymerizing a monomer that has been emu 
koukam, ze jsem domaci ukol nesplnil... jeste se pokusim, s krizkem po funuse.
 
FiS polymerizing a monomer that has been emu 
no, podle morfeo.cz (ceskeho vyhledavace) se zda, ze odds ratio se vetsinou preklada jako 'pomer sanci'. adjusted bych prelozil stejne, jako se to slovo preklada v 'adjusted R^2', ale to se mi ted nechce hledat:) beru si to jako domaci ukol.
 
asi bych to trochu pocestil na adjustovane (popripade adjustovane na vliv neceho, zrejme by slo i cesky odds ratio kontrolovane na vliv neceho)
 
asi bych to trochu pocestil na adjustovane (popripade adjustovane na vliv neceho, zrejme by slo i cesky odds ratio kontrolovane na vliv neceho)
 
janek The Spice Must Flow  šílení sněhuláci
Proto se ptám. A to adjusted bys taky nechal v originále?
janek: a proc? samotny preklad pomer sanci sice pekne vystihuje podstatu odds ratia, ale primo me taha za usi :-) IMHO jsem nikdy nevidel, ze by nekdo odds ratio prekladal