no, podle morfeo.cz (ceskeho vyhledavace) se zda, ze odds ratio se vetsinou preklada jako 'pomer sanci'. adjusted bych prelozil stejne, jako se to slovo preklada v 'adjusted R^2', ale to se mi ted nechce hledat:) beru si to jako domaci ukol.
asi bych to trochu pocestil na adjustovane (popripade adjustovane na vliv neceho, zrejme by slo i cesky odds ratio kontrolovane na vliv neceho)
asi bych to trochu pocestil na adjustovane (popripade adjustovane na vliv neceho, zrejme by slo i cesky odds ratio kontrolovane na vliv neceho)
Proto se ptám. A to adjusted bys taky nechal v originále?
janek: a proc? samotny preklad pomer sanci sice pekne vystihuje podstatu odds ratia, ale primo me taha za usi :-) IMHO jsem nikdy nevidel, ze by nekdo odds ratio prekladal
imho nejak urcite jo, protoze bych tomu asi jinak ani za mak nerozumel ;)
dotaz
Překládá se nějak do češtiny "adjusted odds ratio"?
SPSS
Zdravim.. Jsem jeden ze zoufalců, kteří se dostali do styku s SPSS. Může mi někdo poradit, jak se dostanu k nějakýmu českýmu manuálu na netu?
5000 - tak to uz je slusne, pokud jsou ty skupiny aspon zhruba stejne velke, tak to urcite staci
Díky. Dost velké N je přibližně kolik? Mám cca 5000 pacochů.
ok, takze bych vypocet t-testu rozdelil na ctyri casti 1. pokud nemas zapnute satisticke doplnky excelu, tak jdi Nastroje>Doplnky>zaskrtni Analyticke nastroje, v menu Nastroje pribude polozka Analyza dat 2. testovani normality, tedy zadny test normality v excelu nejspis neni, ale alespon graficky, v Analyze dat si vykresli histogram (pro kazdou skupinu pacientu zvlast), oba histogramy by mely byt symetricke a zvonovite (Gaussova krivka), zasadni chyby jsou asymetrie rozlozeni a samostatne odlehle hodnoty 3. testovani homogenity rozptylu, z Analyzy dat udelej F-test, mel by vyjit nevyznamny (okometricka moznost - oba histogramy jsou zhruba stejne siroke 4. v Analyze dat spocitej neparovy t-test pro stejne rozptyly Problemy nastanou pokud nebudes mit normalne rozlozena data nebo homogenitu rozptylu, neparametricke testy (treba Mann-Whitney test) Excel co vim nema, to same plati pro binomicky a Fisheruv presny test (testovani podilu muze ve skupinach, IMHO si myslim, ze aby byl rozdil o 6% vyznamny, musel by jsi mit dost velke N)
Nastíním situaci. Mám dva soubory dat. Z nemocnice a z pojišťovny. Tyto soubory srovnávám a dělám si z nich různé přehledy. Samozřejmě jsou každý úplně jiný, takže abych vůbec něco zjistil, docela intenzivně si je různě modifikuju, hodně využívám funkce jako SVYHLEDAT, DPOČET, DPRŮMĚR, KDYŽ a podobně. Moje znalost excelu je průměrná, ale umožňuje mi zjistit o preskripci léků věci, které v nemocnici nikdo jiný zjistit neumí. Mám docela zajímavé výsledky týkající se primární non-compliance (neužívání léků), které jsou poměrně unikátní, na toto téma se (nejen) u nás moc nepublikuje. Akorát to potřebuju podložit i nějakými čísly. S SPSS jsem kdysi dělal, ale dnes je to pro mě trochu overkill, raději bych to celé dělal v tom Excelu (při vědomí jeho nedostatečnosti pro opravdu seriozní statistiku).
Mně ovšem stačí být schopen říct "Ukáznění jsou v průměru starší než neukáznění a toto je statisticky významné", případně "Mezi neukázněnými je více mužů v porovnání s ukázněnými, rozdíl ale není významný." Nechce se mi kvůli tomu data transportovat do jiného programu a ten se od píky učit.
janek: asi hlavni vec, proc Ti excel nedoporucuji je zbytecne slozita prace se statistickymi vypocty, vse co jsem napsal je ve specializovanych softech na tri klepnuti mysi, v excelu musis naklepat spravnou kombinaci vzorcu, vedet, co vse potrebujes k dosazeni korektniho vysledku spocitat a navic jak uz napsal Fis bych Excelu zas az tak neveril. Excel je docela fajn na cisteni a uchovavani malych souboru dat nebo jednoduche transformace, ale statistiku slozitejsi nez prumer bych v nem nepocital :-)
excel ma v nekterejch vecech dost brutalni numericky problemy. proto je lepsi se mu pri pocitani vyhnout.
Bishop: No jo, tobě se to řekne "na Excel zapomeň". :-) S SPSS jsem kdysi dělal, ale to bylo ještě na výšce, kdy jsem měl chuť a čas na takovéto věci. Dnes jsem rád, že jsem rád, "vědu" dělám o víkendech. Budu se na to muset teda podívat podrobněji. Nebo se na to vykašlu a předhodím to našim statistikům, ať mi to přežvýkají oni. Každopádně díky za rady.
janek: t-test pouze z prumeru, rozptylu a poctu pacientu sice pocitat muzes, ale predtim by jsi mel jeste overit normalitu (v ramci skupin) a homogenitu rozptylu, pokud je mit nebudou tak muzes zkusit treba Mann Whitney test (obdoba t-testu, ale nema predpoklady o rozlozeni vstupnich dat) k druhemu dotazu - bud binomicky two-sample test nebo treba Fisher - exact test a jeste v cem to spocitat, na Excel radeji zapomen, R je sice fajn, ale prece jenom command line :-), pokud to je jednorazova zalezitost, stahni si demoverzi SPSS (www.spss.com) nebo Statistica (www.statsoft.com), oba tyto softy jsou klikaci, obsahuji vsechny testy co jsem psal a maji i slusny help (hlavne Statistica)
jo, je to neco jinyho... uz jsem si ten t-test nasel... neparovy a parovy dik
no, ze odpovidam jako debil, co je Chowuv test? ale odpoved na tvoji otazku je asi ne. t-testu se taky rika Studentuv, ale to, co pises, jsem nikdy nevidel.
eh, ze se ptam jako debil, t-test je treba Chowuv test?
no, ted jsem se na ten salstat dival, a zda se musis udelat jinak: do jednoho sloupce napsat "ukaznene" a do druheho "neukaznene" (asi nevadi, budes mit ty sloupce jinak dlouhy, coz je ponekud kuriozni - neprehlednej - zpusob organizace datovy tabulky; nojo, ale je to zadarmo). pokud chces zkusit erko, rekni, ja ti sem napisu kod (v R chvilku trva, nez se naucis natahovat a organizovat data).