Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

CestováníKonkrétní místa

Spravují:

lenadol,
SUVR_2Reklama

Klub nejen pro milovníky Prahy , ale také pro všechny, kdo se zajímají o její historii. Obrázky, pohlednice, fotografie, historky, pověsti a legendy - to všechno sem patří.
Varování: Příspěvky obsahující osobní invektivy budou důsledně mazány.

Může se vám hodit: OP-uploader = = = Hujerovo === Retro

Tipy:
(vakovlk)Praha archeologická
(arnost)Věstník Za starou Prahu 1949-1950
(arnost) Srovnávací fotky pro Prahu

lenadol Kde ty loňské sněhy jsou ...  RETRO
Juch! Ty velké fotky beru do sbírky. Hele, tu kašnu bys ve dne ustála.
Cyklistické závody na Smíchově, rok neuveden. Že by na Císařské louce?
Zapomněla jsem popsat: Pivovar Vladislavova, rok nevím
lenadol Kde ty loňské sněhy jsou ...  RETRO
ukradeno
Pivnice U Dvou koček, Uhelný trh, Praha. Podle první zmínky z roku 1347 už měl dům střešní altán, kterým mezi sousedními stavbami dominuje dodnes. - - - Na pozdějším domovním znamení byla ruka, později dvě a domu se říkalo U ruků. Po třicetileté válce byl dům zpustlý a značně pobořený. - - -

Jako by v tom znamení byla podivná věštba. Uplynulo tři a půl století, psal se rok 1981. Tehdy 19. února vyšla ve Večerní Praze sice krátká, ale děsivá zpráva. V pivnici U dvou koček byl nalezen zavražděný muž, který měl v zápěstích useknuté obě ruce. Mimo mnohočetná hrubá zranění byla přímou příčinou smrti fraktura lebky, k odělení rukou došlo až post mortem. Mezi lidmi se na desítky let rozšířil názor, že to byla pomsta falešnému hráči.

To je od SUVR v Tady je Hujerovo, kde je i řešení celého případu.

Zal. 1921 Tomášem Baťou. Toto je revers, avers byl v němčině.
oprava
krásná volovina, pochopitelně 2015!
Ilustrace k předešlým dvěma příspěvkům
Interiér dvou (z mnoha) odd. v obchodu J.Neffa v době, kdy ho už vedl jeho syn, Vlad. Neff starší.


Vlevo je dům Na Příkopě 969/33, vpravo Dům U města Paříže, Celetná 15.
Čili není pravda, že by se Neffův obchod jmenoval U města Paříže. Nepamatuji se, jestli ten název byl připsán Bornovi, ale ten skutečný Neffův se tak jmenovat nemohl.
Vyhlášený obchodní dům v Celetné ulici č. 15 nabízel po dlouhá desetiletí, neméně dlouhého 19. století, Pražanům i návštěvníkům metropole luxusní zboží. Ve sbírkách muzea se dochovaly nejen dobové katalogy, ale i některé ukázky sortimentu, takže si návštěvník může udělat představu, co všechno bylo možné zakoupit v obchodě, jenž byl dle průvodce z konce 19. století „velmi nádherně zařízený..., se sklepením a dvěma poschodími. Zaměstnával 50 pánů a 10 dam. (k výstavě v Muzeu hl. m. Prahy z r. 1915)
Je obecně známo, že předlohou pro postavu Jana Borna (Sňatky z rozumu) byl spisovatelův dědeček Jan Neff. Tomu se na mnoha místech připisuje (ve wiki opakovaně), že měl vedle Prašné brány obchod s názvem U města Paříže. To první je pravda, mám to doložené policejní přihláškou J. Neffa na čp. 969 (dnes popisné 33) z roku 1869 a polohu toho domu dokazuje i mapa z r. 1863. Bohužel řada snímků interiéru má v url údaj "prikopy-24", což nedává smysl, protože sudá čísla jsou na opačné straně. Snad k tomu omylu vedl jeden dochovaný snímek, kde je ta adresa zřetelná, ale ta patřila pobočce, ve které bylo oddělení porcelánu.
Dochází mi, že hodně mizely už po válce. Možná proto, že aranžéři často výlohy měnily, u potravin se mohly používat prázdné obaly, nebo se do výlohy dávaly věci, co se nekazí tak rychle, někdy jsem viděla třeba i atrapy dortů apod.
Vysvětluji si to jednoduše. Markýzy chránily vystavené zboží před vyblednutím. Většina dnešních obchodů klasické výlohy vůbec nemá.
Taisa nestavajte heliport, keď máte šikmú  strechu
markýzy
koukám že úplně zmizely před obchodama baldachýny nebo jak se říká těm girlandám, co dělají stín.
už nejsou třeba?
Zjišťovala jsem stáří pohlednice, každopádně před r. 1902, nejdříve přibl. 1890.
Taisa nestavajte heliport, keď máte šikmú  strechu
ty malý domečky vpravo!
lenadol Kde ty loňské sněhy jsou ...  RETRO
Hezké, beru si.