Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

Londo

Může vás zajímatReklama
rampa Strach zabíjí myšlení  svoboda rozvíjí kreativitu
Toto se líbí uživateli Farsaid.
Plot twist: vezme si červenou pilulku a začne za vším vidět židy
rampa Strach zabíjí myšlení  svoboda rozvíjí kreativitu
Londo Martin Čakrt je smradlavá pyča  a udavačský stalinistický pohrobek
 
Londo Martin Čakrt je smradlavá pyča  a udavačský stalinistický pohrobek
Kdybyste se někdo špatné Duny chtěl zbavit, tak bych měl zájem... Ostatně jako o jiné SF a F knihy, komiksy, fanziny.
 
Všem díky. Já apriori nejsem proti braku, jenom nemám rád špatně napsané věci.
 
Scalex Znám všechna písmena abecedy   a nebojím se je použít
Podle mě to žádnej odpad není (žádná z těch juniorovin). Já tomu říkám "rodokaps" a nemyslím to pejorativně. Prostě je to oddychovější, méně náročné. Původní Herbertova sága se nečte až tak jednoduše, hlavně ty pozdější díly. Je to asi tak, jako u Tolkiena rozdíl v čtivosti Silmarillionu a Pána prstenů. Spousta milovníků Pána prstenů prostě Silmarillion nedá, nedovedou se do toho začíst a udržet děje a jména a kontexty.

Mě prostě baví číst něco ze známého světa. Myslím, že je to pořád dost daleko od nějaké špatné fanfiction. Herbert Junior měl k dispozici nějaké kusé poznámky od tatíka, takže v těch prequelech nevaří úplně z vody a mně se líbí, když se furt někdo zmiňoval o služebnickém džihádu, že si teď můžu přečíst knížku, která je celá o něm a o všech okolnostech.

Navíc podle mě ty prequely ukázaly, že je to fakt dobře vymyšlený svět, na kterém se dá postavit hodně příběhů. Původně jsem si myslel, že oproti třeba Nadaci nebo Tolkienovi je to mělčí a méně propracované a méně mohutné, ale ne; autoři mají pořád dost prostoru - samozřejmě hlavně díky tomu, že je vše rozprostřeno na ploše desetitisíců let.

Každopádně ale každému, kdo se chce pustit do Prequelů, tak upřímně doporučuju přečíst nejdřív celýho starýho Herberta od Duny až po Kapitulu a až pak si dát ty junioroviny.
Reakce na | Vlákno  
Lucifer Proč volit menší zlo?  Volte Cthulhu!
+1
jony sdílejte než zemřete! 
mě na juniorovi nejvíc sere, že díky němu nikdy nevyjde nějaký redigovaný soubor toho, co po Frankovi opravdu zbylo nedopsané/nepoužité jako třeba vyšlo u Tolkiena. Bylo by to mnohem zajímavější, než ty juniorovy patlaniny.
Gorre Wherever I Stand,  I Stand With Israel
Me se predevsim nelibily ty miliardy az biliony mrtvych smahem prstu (pera) na par radcich, ktere bylo popsany jakoby nic ...
Ja teda četl jen ty původní od Franka Herberta a teda některé z nich jsou na čtení hodně náročné až únavné. Přiznám se, že si už nepamatuji, co všechno jsem nakonec dočetl.

Víc mě vždy bral Assimov a jeho Foundation / Nadace a další řady na ní navazující. Jsme celkem zvědavej, jak se s tím na Apple TV popasovali :)
 
CrazyJoe žere malé děti  a nevrací kočárky
Mně se Legends docela líbily, ale to je možná tím, že jsem je četl v angličtině, a tam moc neposoudím literární styl, krásu jazyka atd. Jako jo, některé zápletky byly šroubované až moc, ale celkově jako pozadí k tomu, jak vlastně svět Duny vznikl (Bene Gesserit, Gilda, mentati, ...) mi to přišlo fajn.
Gorre Wherever I Stand,  I Stand With Israel
Dune a prvni dva sequely na sebe primo navazuji a doplnuji se.
4. dil se odehrava nejakych 1500 let pozdeji, 5. a 6. jeste pozdeji.
Spolecneho maji nosne myslenky, intriky, politiku a budovani sveta.
5. a 6. dil by po par upravach klidne mohly byt samostatne knizky mimo svet Duny.

Frank pak uhynul a prisel synator, ktery spolecne s Kevinem Andersonem (ktery je imho mnohem lepsi pisalek, ale furt nic svetoborneho) zacali chrlit jednu serii za druhou.
Nektere se ctou docela dobre (Preludes a Great Schools. Predehry imho mnohem vhodnejsi na nejake serialove zpracovani nez Duna samotna). Ale furt je to takova lehka cetba (zel 600 stranek), kterych vychazi stovky za rok.
Nektere jsou naprosty brak (Legends, Heroes, 7. a 8.). Ty jsou na urovni 12 leteho gorrka ktery si psal pribehy na pouzity toaletni papir kdyz se zasival na zachode.


Tim zase nechci Franka nejak zbytecne vyzdvyhovat. Treba jeho kniha Destination: Void (Vyslanci do prazdna) byla super, ale sequely k tomu, z tech se mi delalo na zvraceni.


Brian Herbert/Kevin J. Anderson:
Prelude to Dune series:

House Atreides (1999)
House Harkonnen (2000)
House Corrino (2001)

Legends of Dune series:

The Butlerian Jihad (2002)
The Machine Crusade (2003)
The Battle of Corrin (2004)

Hunters of Dune (2006)
Sandworms of Dune (2007)
Heroes of Dune series:

Paul of Dune (2008)
The Winds of Dune (2009)

Great Schools of Dune series:

Sisterhood of Dune (2012)
Mentats of Dune (2014)
Navigators of Dune (2016)

The Caladan Trilogy series:

Dune: The Duke of Caladan (2020)
Dune: The Lady of Caladan (2021)
Dune: The Heir of Caladan (TBA)
Reakce na | Vlákno  
neprihlaseny_OC  
No, ono spíše jde sice také o (pokus o) filosofii/politiku/akci, jenže halt od o několik tříd horších autorů, než byl Frank (nakonec i on sám se dost unavil, jak je vidět na jeho vlastních pokračováních). Jako oddechovka se přinejmenším něco z těch prequelů číst dá, ale je velká otázka, zda náhodou Dan Brown není lepší.
Reakce na | Vlákno  
Moirain za všechno se platí.. 
mne ty preludes a podobně dost bavily, žádný světaborný dílko, ale četlo se mi to dobře
Já četl jenom Dunu (líbilo moc), mám to chápat, že zatímco Duna je filosofie/politika/akce, tak tohle je „Sandworms! Fremens! Harkonens! FIGHT!“
Scalex Znám všechna písmena abecedy   a nebojím se je použít
Hurá, mě ty jejich rodokapsy bavěj. Žádný velký umění ani filosofování, jako psal taťka, ale takové nenáročné dobrodrůžo zasazené do duního světa.
 
Gorre Wherever I Stand,  I Stand With Israel
In July 2020, Herbert and Anderson announced a new trilogy of prequel novels called The Caladan Trilogy. The first novel in the series, Dune: The Duke of Caladan, was published on October 13, 2020.[49][50]

The books in the series are:

Dune: The Duke of Caladan (2020)
Dune: The Lady of Caladan (2021)[51]
Dune: The Heir of Caladan (TBA)[51]


pfffff...
 
holobit there is nothing in the desert 
na zaklade jednoho zivlu: musim rict, me zaujaly obalky amazing stories. prijemne retro. "Amazing Stories is an American science fiction magazine launched in April 1926 by Hugo Gernsback's Experimenter Publishing. It was the first magazine devoted solely to science fiction."
 
Londo Martin Čakrt je smradlavá pyča  a udavačský stalinistický pohrobek
Egon Čierny (Klub Julese Vernea) RIP.