Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Luca_Brasi,
eweliyi

Může vás zajímatReklamaExistuje mnoho terapeutických škol, tento klub je tu od toho, aby jste se o nich bavili. Je to klub pro lidi z oboru i pro lidi, kteří o tomto oboru mnoho nevědí a chtějí informace. Takže směle do diskuze.

eweliyi Rozhodně věz -  I love you too
Jupii
Je mi to strasne lito, ale bohuzel musim souhlasit s pani psychiatrickou. V tomto veku a stadiu, uz neni pomoci. Jedine co se da delat je udrzovat soucasny stav aby se prilis nezhorsoval, ale ke zlepseni uz nedojde. Jedine co by mohlo mozna trochu pomoci, je animalterapie, tedy lecba pomoci zvirat. V tomto pripade by svou energii venoval peci o nekoho jineho a mohl by se jeji stav trochu zlepsit.
 
eweliyi
Prosím tě, mohla bys přispět fundovaným názorem. Děda onemocněl Alzheimerem, jeho stav se rychle zhoršoval, ač se babička (75) starala ze všech sil.Snažili jsme se pomáhat celá rodina, ale bohužel skončil v ústavu. Babička to brala jako svoje těžké selhání ( neschopnost postarat se o milovaného manžela), diagnóza deprese, vystřídala několik ústavů, prodělala i elektrošoky, hrozilo nebezpečí sebevraždy. Letos je to již dva roky. V současnosti je její diagnoza psychiatrická změna osobnosti. Žije sama v domku, kde byli s dědou celý život. Na víkendy jsme s ní . Je strašná, nikdo s ní nevydrží, lidi ze vsi před ní utíkají věčně se lituje, nemá co na sebe, nedržejí jí zuby,má málo peněz, je strašná chudinka, mluví kníkavým hláskem - ovšem v okamžiku ,kdy se zapomene je celkem normální. normální je i zhruba půl hodiny při představení novému člověku. Potom zas upadne do sebelítosti a duševního vysávání , člověka, který je ochoten se s ní bavit. Řešila jsem ji s její psychiatričkou , domnívala jsem se, že dobrý psycholog by mohl pomoci. Prý ne. Na psychologa jsou prý lidé schopni reflektovat do 55-60 let později již ne Zajímal by mě Váš názor na psychoterapii v tomto případě, navíc jsem přesvědčená, že celý život patřila k týraným ženám, ačkoliv to zřejmě doma všichni pečlivě tajili. Děda byl prostě diktátor a autorita.
eweliyi Rozhodně věz -  I love you too
To se musim zeptat v brne se bohuzel neorientuju, ale zeptam s ti.
 
eweliyi Rozhodně věz -  I love you too
1/ puvodne to byla pouze psychodynamická terapie, tento psychoterapeutický přístup se snažil o porozumění významu psychotických symptomů a integrování psychotické zkušenosti v rámci zrání jedince v průběhu terapie. Předpokladem je, že se zráním osobnosti dochází ke snížení zranitelnosti, což by v konečném důsledků mělo chránit před relapsy. Bohuzel se tato metoda prave na psychozy ukazal byt spise kontraindikacni, proto se podle N. Peseschkiana vypracoval v Brne novy petistupnovy model pod nazvem pozitivní psychodynamická terapie. Ted budu citovat:
"Pozitivní psychoterapie pracuje s koncepty čtyř kvalit života, k nimž patří tělo, výkony, sociální kontakt a spiritualita. Jejich obsah je následující -
Tělo/smysly: V popředí stojí pocit z vlastního těla a smyslové vjemy. Jak člověk vnímá své tělo, jak prožívá a reaguje na své smyslové dojmy a podobně. Je to oblast somato-fyziologická a senzoriální.
Výkon/intelekt: Zde se realizují inteligence a jiné výkony. V této oblasti se také uskutečňuje akceptace intelektových a jiných výkonových norem a jejich začlenění do sebekoncepce. Je to oblast intelektuální a výkonová.
Kontakt/emoce: Tato životní kvalita představuje sociální a prožitkové schopnosti. Je to oblast sociálního styku a emocionality.
Duchovno/fantazie: Poslední oblastí duševního života je spiritualita a intuice. Patří sem mimo jiné intuice, chápání smyslu života, plánování budoucnosti a podobně."
Pracuje se tim podobne jako s Jungovym clenenim, ale tato terapie je primárně o vyčlenění hlavních životních kvalit, dimenzí, v jejichž rámci můžeme sekundárně uvažovat o dominanci některé z psychických funkcí.

2/kombinovat metody samozrejme jde, ale nikoliv terapeuty. tedy pokud se seris do rukou nejakeho terapeuta nemel by si zaroven dochazet i k jinemu. V jednom casovem useku mej vzdy jen jednoho, stridat dva nebo vice terapeutu zaroven, je velky problem, ktery muze zpusobit i dalsi psychicke problemy.

3/Osobne se priklanim pri leceni chronických úzkost. poruch k hlubinne psychoterapii, protoze tady jde primarne o odhaleni puvodu problemu, prijehoz odstraneni dojde i k zabraneni navratu obtizi.
 
armin Nic není stálé, vyjma změny.. 
O.K., bude toho však "trochu" víc..;-)

1/ Co si mám představit pod pojmem pozitivní psychodynamická terapie ?
2/ Lze kombinovat více PT současně, např. výše zmíněnou + KBT ?
3/ Jsou výše uvedené PT nejvhodnější pro léčbu chronických úzkost. poruch (GAD etc..) nebo existuje nějaká ještě "efektivnější" ? Jsem si pochopitelně vědom závislosti na individualitě pacienta, nicméně přesto by mě to zajímalo.. 
eweliyi Rozhodně věz -  I love you too
Ptej se, urcite se pokusim odpovedet
 
armin Nic není stálé, vyjma změny.. 
Je tento klub ještě "funkční" ? Měl bych několik dotazů..
 
taky
 
ragnar sa pokúša nakuknúť  za zrkadlo
Priatelia, idem tú debatu o objektivite fakticky preniesť do klubu Psychologie a psychiatrie... Snáď sa tam o tom ešte pobavíme.
Zatiaľ prajem krásne sviatky.
 
ragnar sa pokúša nakuknúť  za zrkadlo
Dort

... no ja myslím, že skôr do psychológie, ale zhodneme sa na tom, že do terapie moc nie, :-) Mimochodom, želám všetkým pekné vianočné sviatky, :-)

 
Dort Sepan los Nueve Firmamentos que el Dios  Es deleitable como el Corcho y el Cieno.
Snek: Myslim ze vzhledem k tematu klubu je celkem jasne jak to s tim objektivnim EK a ragnar mysleli a ty vlny okolo patri fakt spis do duchovna...
 
ragnar sa pokúša nakuknúť  za zrkadlo
Šnek:

Dobre, čo pre Teba znamená "objektívne"? Ušetríme si hromadu mimobežných kecov, keď sa ujednotíme na slovníku, ktorý používame.

Jasné, to, čo tam trepem o neurónoch, to je len model, ktorý v plnej verzii existuje len v mojej hlave a môže byť na 100% mimo. O tom ale nie je diskusia (zatiaľ). Ale neviem, ako Tvoja poznámka súvisí s položeným problémom.

Ak som dobre pochopil, tak tvrdíš niečo takéto: Kým sa mentálnej reprezentácie nezmocní vedomie, tak tam nie je ešte šanca vstupu subjektu, ergo premena vstupného signálu tými všetkými cestami v mozgu je ešte vždy objektívnym procesom. Je tak?

Ak je tak, potom by ma zaujímalo, čo máš na mysli pod tým subjektom. Podvedomé spracovanie informácií, implicitné procesy, podprahové vnímanie, ale aj vytváranie gestaltu z elementárnych vnemov (napríklad tie známe obrázky - tzv. zrakové klamy)... - to všetko ešte považuješ za objektívne procesy? Čo je potom ten subjektívny proces?

 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Ragnar: Do chvíle, než se vjem dostane do Tvého vědomí, se všechno děje objektivně. Subjektivní složka se do toho může začít mísit až ve chvíli, kdy je účastna psýché dotyčného. "Objektivní" neznamená "pro všechny totéž". (Navíc, neurony a pod. je jen Tvůj model, Tvoje interpretace, nikoli objektivní skutečnost.)
 
iwo povolání:POKUŠITEL 
ŠNEK: Nepochybně, ale obvykle se v tomto oboru pod pojmem "vnímání" rozumí nejen zachycení, ale i vyhodnocení vjemu.
 
ragnar sa pokúša nakuknúť  za zrkadlo
...inak skôr než do duchovna by som to preniesol do psychológie, lebo síce ani s terapiou ako takou toto nemá veľa spoločného, ale ani s duchovnom...
 
ragnar sa pokúša nakuknúť  za zrkadlo
Šnek:

Onô... čo chápeš pod pojmom "vnem"? Ak napr. samotné svetlo, ktoré dopadlo v danom momente na sietnicu a vyvolalo v nej chemické zmeny potrebné na naštartovanie aparátu, tak to nie je vnem (percept), :-) A odvtedy ďalej - počnúc prvotným spracovaním na úrovni neurónov už ide nie o "objektívnu realitu", ale o jej reprezentáciu...

...reprezentácia sama o sebe EXISTUJE objektívne, ale o tom, akého je charakteru a či moja reprezentácia toho istého objektu je rovnaká ako susedova, sa nepresvedčíš inak, ako na základe VEĽMI nepriamych prejavov.

 
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Exar Kuun: Dnes uz snad zadny odbornik neveri tomu, ze by vnimani bylo objektivni.

Pozor, "být objektivní" je tu zcela nekorektní výraz, protože zavádí na scestí. Interpretace vnímání je samozřejmě subjektivní, ale samy vjemy, které do interpretace vstupují, jsou objektivní. (Nicméně pojďme to řešit spíše někam do Duchovna.)

 
ragnar sa pokúša nakuknúť  za zrkadlo
iwo>

"...snívalo sa mi, že som motýľ, alebo sa mi teraz sníva, že som Čuang-C´?" (Majster Čuang)

 
iwo povolání:POKUŠITEL 
EXAR K.: Tou narážkou na přelud míním, pochopitelně, jenom to, že nikdy nemůžeme s jistotou sami za sebe říci, "jak to doopravdy je". Dycky je možnost nějaký halucucanice nebo projikovaného přání. "Přelud" je pro někoho silné slovo, ale nemyslím, že nemístné.
 
Exar Kuun Competition is a  sin.
iwo: Dnes uz snad zadny odbornik neveri tomu, ze by vnimani bylo objektivni. To vsak neznamena, jak pises, ze "svět je víceméně přelud". Vnimane nejak nas mozek zpracovava, lisi se nazory na to jak moc. Asi jako nejhlubsi si to zpracovavani predstavuje Kant. Dulezite je, ze u vetsiny lidi, to zpracovani vnimaneho probiha priblizne stejnym zpusobem, se stejnymi vysledky, proto jsme schopni se s polu domluvit, a zijeme ve "spolecnem svete". Pokud tohle zpracovani funguje nejak jinak nez u vetsiny, pak je takovy clovek z naseho pohledu "blazen". Naopak z analyzy takovych odchylek od normalu, disfunkci, lze usuzovat jaky charakter ma to "spravne" fungovani - to treba delal Michel Foucault.