Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

TanakiReklama
HA: Mluvíme o politicích, tedy lidech veřejně exponovaných a disponujících nějakou tou veřejnou mocí. Když politik trpí depresí, zpravidla se to na veřejnosti neprojeví tak, aby ho novináři apod. začali označovat za psychopata. Pokud je naopak manický, obsedantní, nebo rozličně paranoidní atd., tak ho za psychopata klidně označí, a míní tím právě ty abnormální projevy, aniž by přesně rozlišovali, co je psychóza a co porucha osobnosti.
Původní význam tady právě moc nehraje roli, zvlášť když se bavíme o významu přejatýmu do obecný mluvy a navíc v případě, že se jedná o natolik citlivou věc, jako je duševní zdraví, kde užití určitýho pojmu výrazně ovlivňuje vnímání jedince ze strany sebe samýho i okolí.

Problém asi bude asi s tvrzením „dnes lidé označují za psychopata poměrně obecně člověka, který to v duši nemá v pořádku.“ Protože to je podle mě minimálně hodně nepřesný, i když odhlídneme od diagnostickejch manuálů a budem brát v potaz čistě to obecný povědomí, ať je to co chce.

Dle mejch zkušeností (ale diskurzivní analýzu jsem neprováděl) lidi označujou za psychopata nikoliv „člověka, který to v duši nemá v pořádku“, ale člověka, kterej to nemá v pořádku poměrně konkrétním způsobem, zahrnujícím agresivitu, bezohlednost, případně úplný pomatení smyslů. Jak asi ovlivní člověka kupříkladu s těžkou depresí, kterej nemá načtený 19. století, když ho někdo označí za psychopata?
HA: psychopat tedy není psychotik a psychotik není psychopat

Tady ale nejde o nějakou dnešní diagnostickou terminologii, ale o to, jak to označení vzniklo. Původní význam slova psychopat je libovolný člověk, který to nemá v duši v pořádku. Ještě v 19. století je myslím tenhle široký význam téměř jediný, se kterým se setkáš. A právě někdy v té době začíná vznikat i to obecné povědomí, na jehož základě i dnes lidé označují za psychopata poměrně obecně člověka, který to v duši nemá v pořádku.

psychopatie jako taková v diagnostickejch manuálech nefiguruje, třeba manuál WHO obsahuje „Dissocial personality disorder“, což se asi zhruba překrývá s tím, co se dneska označuje za „psychopata“ nebo „sociopata“. definice je následující:

„Personality disorder characterized by disregard for social obligations, and callous unconcern for the feelings of others. There is gross disparity between behaviour and the prevailing social norms. Behaviour is not readily modifiable by adverse experience, including punishment. There is a low tolerance to frustration and a low threshold for discharge of aggression, including violence; there is a tendency to blame others, or to offer plausible rationalizations for the behaviour bringing the patient into conflict with society.“

takže psychopat v dneska převažujícím užití (mimo odbornou veřejnost, psychologové a psychiatři to pokud vím nepoužívaj) je někdo se zcela konkrétní poruchou osobnosti, i když celkem vágně formulovanou.

dneska je to módní termín v různejch populárně-psychologickejch knihách, dost podobně se před lety používal termín manipulátor. pak člověk narazí na zhrzený lidi (nechci znít genderově nekorektně, ale většinou ženský), kteří hledaj pět/deset/patnáct znaků manipulátora/psychopata v každým, kdo se nechová tak, jak by chtěli. to je obecnej problém s popularizací psychologie.

terminologickej chaos tady trochu posiluje fakt, že dřív se jako psychopatie označovala jakákoliv porucha osobnosti, to je ale zastaralý užití. naopak psychotik, tedy člověk trpící psychózou, je obecná kategorie, označující závažný duševní poruchy, jako je schizofrenie, bipolární porucha atp. psychopat tedy není psychotik a psychotik není psychopat.
vZ: Ano, "psychopat" se používá i jako nadávka, stejně jako třeba "debil", "imbecil", "idiot", "blázen", "blbec" apod. Ale nenalézám nedehonestační užití, v němž by to bylo míněno jako popisné označení člověka, jejž uživatel slova považuje za duševně zdravého.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Asi se nechci pouštět do boje s dokazováním, že se to tak (v poslední době?) používá. Já jsem měl ten dojem vícekrát, ale pokud máš za to že ne, tak prosím. Zkus si vygooglit "psychopati".
vZ: V tom článku žádné takové rozlišení nevidím, tedy o psychoticích tam nenalézám vůbec nic. Člověk s patologickou poruchou osobnosti je psychopat, ale nevím, proč se domníváš, že člověk s psychózou apod. není.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
No, když zadám "psychopati" do google, tak vypadne např. toto: https://www.otvorenahra.sk/preco-sa-psychopati-nachadzaju-tak-vysoko-v-korporatnych-rebrickoch-techniky1/?gclid=CJ7z99nW5NICFQ-NGwodGDwBFg

Tj., jak se zdá, tak psychopat je někdo s "antisociální poruchou osobnosti" apod. zatímco lidé se schizofrenií, paranoiou nebo depresí se označují jako "psychotici".
(Ono stačí si probrat celé to spektrum poruch osobnosti, a je to přímo panoptikum historické politologie.)
Máš nějaký příklad, kdy je za psychopata označován člověk, u něhož autor nechce vyjádřit podezření na duševní chorobu?
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Aha, díky. To mi připomíná, že jsem si vždycky říkal, kdy se význam slova "psychopat" přesunul od "člověk trpící duševní chorobou" k "manipulátor". Ale stejně mi to přijde dost vzdálené od toho co mám na mysli...
van_Rijn Wovon man nicht sprechen kann  ...
A pochopitelně Zimbardo.
van_Rijn Wovon man nicht sprechen kann  ...
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Aktuálně: Existuje nějaká psychologická/psychiatrická publikace zabývající se z psychologického pohledu vůdčími politiky, příčinami jejich zvolení, příčinami vzniku konfliktů a válek, otázkami jak jim čelit atd.

Mohl by to být i samostatný obor - mě to aspoň připadá jako zajímavé a bohaté téma. Žijeme v době, kdy máme barevnou televizi i v prdeli (bondy), ale poznání psychických principů, podle kterých se globálně řídí lidská společnost, jsou podle mě poznané málo. Nebo o tom aspoň nevím.