Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

TanakiReklama
+1 Ono taky závisí na tom, co si člověk představí pod pojmem „šílenec“, jestli maniakálně se smějícího zloducha bez jakejchkoliv racionálních pohnutek, obecně psychotika nebo i lidi s neurózama. S tím Hitlerem to imho sedí, ono si stačí přečíst třeba paměti Speera, což byl celkem střízlivě uvažující a velmi inteligentní člověk a přesně takhle Hitlera hodnotí – jako zaslepenýho, megalomansky uvažujícího a v podstatě dětinskýho despotu, kterej se s oblibou uzavíral před věcma, který nechtěl slyšet, bál se střetu s lidma, u kterejch cejtil intelektuální převahu atp. Jinými slovy jako balík mindráků a neuróz, kterej by za jinejch okolností pravděpodobně skončil jako poměrně běžnej drobnej tyran. Naproti tomu třeba Stalin minimálně ke konci psychózou téměř jistě trpěl.
(Ono stačí si probrat celé to spektrum poruch osobnosti, a je to přímo panoptikum historické politologie.)
Máš nějaký příklad, kdy je za psychopata označován člověk, u něhož autor nechce vyjádřit podezření na duševní chorobu?
Tander Lee  
Lidé na vládnoucích pozicích být blázni nemusí, ale je určitá hranice, kdy se z normálního "vládce" stává psychopat. Hitler a Stalin rozhodně nebyli jen "manipulátoři". Zrovna tak Pol Pot nebo Mao. Lenin se za blázna snad obecně neoznačuje (revolucionář a velitel jedné strany občanské války) stejně, jako se za něj nepovažuje Napoleon.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
S tím souvisí, že by se mohl učit nějaký předmět "manipulativní rétorika". Kde by se žáci mohli cvičit na reálných politických diskuzích např. co je nepodložené obvinění a tudíž pomluva, co jsou nekonkrétní obecnosti a tudíž populismus.
Že kritizování bez navrhování pozitivního řešení je bezcenné. Že je třeba uvádět i opačné názory a nechat promluvit druhou stranu - atd.
Možná by pak byli odolnější proti manipulacím.
 
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
S tím souvisí, že ačkoliv určitě někdy byli ve vládnoucích pozicích jednoznační blázni, tak na zapříčinění utrpení miliónů vůbec nemusíte být šílenec.

Podle mě stačí nedostatek empatie, egocentrismus, v podstatě klukovská záliba hraní si na vojáčky, na hrdiny nebo hamounění území jako v počítačové hře.

Hitlera nebo císaře Vilém bych zařadil do takové kategorie: Utrpení jiných se jich vnitřně netýká, jsou jen oni a kdo se jim postaví na odpor nebo jim uškodí, toho jednoduše nenávidí a snaží se jakkoliv zničit. Otázky po oprávněnosti pohnutek jiného si vůbec nekladou.

A do toho je klukovsky baví zbraně a moc - svět je jako počítačová hra - podobnou mentalitu má třeba Breivik.

Nebo Lenin, ten měl svoji fixní ideu třídního boje a revoluce a v zájmu této své hračky by klidně kompletně vyvraždil celé Rusko.
Zajímavé, že podobní teroristé vůbec nevnímají, že se sami chovají daleko zločinněji, než to podle nich ultimátní zlo (zde kapitalisté, jindy třeba západ)
 
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Aha, díky. To mi připomíná, že jsem si vždycky říkal, kdy se význam slova "psychopat" přesunul od "člověk trpící duševní chorobou" k "manipulátor". Ale stejně mi to přijde dost vzdálené od toho co mám na mysli...
van_Rijn Wovon man nicht sprechen kann  ...
A pochopitelně Zimbardo.
van_Rijn Wovon man nicht sprechen kann  ...
Na rozdíl od předchozí otázky se na tuto dá odpovědět snadno, tedy že sem někdo chodí.
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Sem asi nikdo nechodí, viďte? A přitom je psychologie tak fascinující věda!
 
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
Aktuálně: Existuje nějaká psychologická/psychiatrická publikace zabývající se z psychologického pohledu vůdčími politiky, příčinami jejich zvolení, příčinami vzniku konfliktů a válek, otázkami jak jim čelit atd.

Mohl by to být i samostatný obor - mě to aspoň připadá jako zajímavé a bohaté téma. Žijeme v době, kdy máme barevnou televizi i v prdeli (bondy), ale poznání psychických principů, podle kterých se globálně řídí lidská společnost, jsou podle mě poznané málo. Nebo o tom aspoň nevím.
 
Trofozoit Where the fear has gone there will be -  nothing. Only I will remain.
Mají skupinu na FB, někdo od nich se vyskytuje na nyxu v klubu Schizofrenie, ostatně mají tam i kontakt. Víc bližšího o tom ale nevím.
maftik nedobrovolný masový vrah  možných světů
dotaz
Je tu někdo, kdo má zkušenosti/kontakty na někoho/znalosti/atp. ohledně takzvaného slyšení hlasů? (viz http://www.slysenihlasu.cz)
 
Dík za rady; jestli nezapomenu, tak napíšu, jak to dopadlo.
Trofozoit Měním barvu 
OK, to není právě ono moc jednoduché téma, protože se dost pravděpodobně budeš muset dobrat tomu, co to způsobilo, takže žádné jednoduché odpovědi.
Zkusila bych pod nějakým anonymním nickem se poptat v psychologických klubech na nyxu, schází se tam docela dost psychologů a tak.
Dík moc!!

(Ano, jedná se o Prahu; problém je nějaké vyhoření/extrémní prokrastinace či co, co už začíná mít následky v osobním i pracovním životě - asi jsem měl jít dřív, ale nechci to tu radši moc rozpitvávat, třeba tu jsou lidi co mě znají. Proto taky zatím nejsem ve stádiu, že bych se chtěl svěřovat známým a pátrat přes ně. Zatím.).

Trofozoit Měním barvu 
Já se bohužel zajímala a ve stručnosti: dost blbě.
Zálěží na to co chceš řešit, ale taky někdy jak to chce řešit, jakým způsobem. To druhé ovšem člověk co potřebuje psychologa obvykle neví. I kdyby si načetl různé psychologické směry, tak pořád neví. Pokud je to nějaké obvyklejší téma, problém nebývá, nebo pokud člověk dokáže jasně definovat problém, asi je to jednodušší.
Jinak to byl spíš pokus/omyl, přičemž pokusy trvají poměrně dlouho, trvá dlouho než člověk zjistí, že dotyčný mu skutečně nevyhovuje. Trvá ještě dýl, než zjistí, kdo mu vlastně vyhovuje a kde by měl hledat.
Já pak měla štěstí a napadlo mě najít si psychologa univerzitního, obvykle je má každá univerzita a jsou zdarma, takže pokud se tě to nějak týká, zkusila bych to první. Jinak já dostala seznam všech místních, ale v Praze by to byl asi dlouhej list, tak to jedině pak zkoušet shánět po známostech, o kom se říká že je dobrý (ten obvykle bude ale asi taky drahý nebo nebude mít volno). Lepší je sehnat nějakou referenci od někoho, kdo by mohl tušit, kdo ti sedne, třeba obvoďák nebo tak.
Pokud jde o nějaké psychologické řešení problémů, které se obvykle řeší více psychiatrickou cestou, tak to třeba v Praze dělá ESET http://www.klinikaeset.cz/


Existují celé skupiny, jmenuje se to obvykle psychologická poradna , kde je obvykle psychologů víc a teoreticky by si tě mohl vzít ten, kterému je téma blížší, ale prakticky si tě asi vezme ten co má volno. Ale většinou potkávám psychology spíš jednotlivě.

Obvykle jsou také dost dlouhé čekací doby, měsíc žádná doba.

Pojišťovna hradí ty sezení, s těmi psychology se kterými má smlouvu (některé pojišťovny, v mém okolí VZP dost, třeba neměli skoro s nikým smlouvu, proč to netuším) ale hradí asi tak jednu hodinu měsíčně, což je na nějaký skutečný efekt dost málo.

Je to bohužel dost komplikovaná problematika a pokud nemáš něco co se obvykle a celkem úspěšně běžně řeší, můžeš hledat dost dlouho. Ale mě se to třeba nakonec rozhodně naprosto vyplatilo.
Dotaz
Nikdy jsem se o tuto oblast nijak zvlášť nezajímal a teď, když potřebuji, bohužel úplně tápu:<br>
Jak si člověk vybere psychologa? Záleží na tom, co potřebuje řešit? Kde se psychologové vyskytují - člověk zajde do náhodné nemocnice/kliniky a zeptá se, nebo se vyskytují ve větším počtu na nějakých specializovaných místech? A co se hradí/nehradí pojišťovnou?
Předem díky za rady!
 
Trofozoit All my demons  now work for me.
Velmi dobrý dokumentární film na AFO.
O tom jak se prolíná genetika a vlivy prostředí na naši osobnost, společně i s úvahou co vlastně můžeme změnit a jak se smítřit s tím co nemůžeme. Málokdy vidím srozumitelně vysvětlenou tu komplexitu toho co geny vlastně jsou a nejsou, co ovlivňují a co ne, tady se to podařilo (a to bez nějakých genetických detailů).
(nevím kde se dá zatím sehnat jinde než na festivalu, ale snad pak někdy bude víc dostupný)

http://www.afo.cz/index.php?seo_url=program&film_id=2039&den=14