Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

TanakiReklama
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Já myslím, že se ta mentální složka dědí podobně jako fyzická. Nějaká podobnost tam je, ale rozhodně to není identita. Určitě jsou i případy, kdy byl potomek hajzla světec a naopak.

A řekl bych, že nejen potomci, ale ani sám Hitler a Stalin nemuseli být to co byli. Kdyby se to sběhlo trochu jinak, tak Berlín mohl mít nerudného natírače pokojů, který občas moc mluvil a v Rusku mohl být nějaký důstojník, který byl trochu grázl a mlátil svou ženu, ale zas si dovedl s lecčím poradit.

Potenciálních "psychopatů", tak jak se to slovo dneska používá, je kolem nás spousta.
tomu nevěřím, to by pak znamenalo, že potomky sociopatů bychom měli rovnou zavírat do lochu.

osobně se domnívám, že mozek je třeba už od narození nějak individuálně formován, že je k některým těmto jevům náchylnější, ale to, jestli z něj bude sociopat nebo charismatický vůdce určují vlivy prostředí.
pantau už tu žiju třista roků  
tuhle Koukolíkovu teorii o deprivantech znám. mně spíše šlo o to, jestli lidé dědí po svých předcích nějaké dispozice, které určují jejich charakter. např. musí být dcera Stalina taky psychopat jako její otec? nebo musí být syn Čurdy taky zbabělec a udavač? a IMHO se domnívám, že ne. respektive si myslím, že existují asi nějaké geneticky dané dispozice (třeba že se lidé rodí hypersenzitivní, což ale nemusí znamenat, že budou jednat bud dobře nebo špatně).
Hodně odkazů na studie důvodů socipatie má Koukolík ve své knize "Vzpoura deprivantů". Ale doporučuji až druhé vydání té kniky, protože v prvním vydání (1996) zastával názor, že za vznik sociopata můžou hlavně vnější vlivy. Do druhého vydání (2006) knihu podstatně přepsal a jako správný vědec zaintegroval nové poznatky. Tedy že z určitých lidí budou sociopati vždy, protože to mají vrozené, a že z některých se stanou sociopati (lháři, podvodníci, násilníci, sadisti) proto, že v dětství či dospívání prošli nějakým traumatem.

IIRC je velká šance, že pokud člověk jako malé dítě, když se mu vyvíjí mozek, zažije hladovění/podvýživu, tak vznikne sígr čili "deprivat". Dtto týrání, fyzické i psychické. Koukolík sociopatii identifikuje jako "parazitní životní strategii", která už v dávné prehistorii měla pozitivní vliv na přežití jedince a jeho genů, takže její geny populaci silně prostoupily, nicméně aktivují se jen někdy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Antisocial_personality_disorder#Causes
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy#Cause
pantau už tu žiju třista roků  
dík. prostuduju si to.
musíš brát člověka jako psychosomatickou jednotku, ty dvě složky na sebe navazují.
pantau už tu žiju třista roků  
těmi dispozicemi jsou myšleny fyzické dispozice? např. když se někdo narodí fyzicky poněkud slabý má tendenci k tomu být ustrašený či zbabělý?
ty výzkumy nejsou průkazné a musel bys mít dvojčata, která vyrůstala v odlišném prostředí, i taková jsou, v literatuře jsemčetl odvou, ale stejně nelze vyloučit sociální vlivy.
spíš ne, možná nějak dispozice, které se vlivem prostředí nějak rozvíjejí. neexistuje na to shoda, googli Nature vs nurture.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Na druhou stranu ty vrozené dispozice jsou podle mě významné. Nevím jak velký podíl může ovlivnit třeba výchova. Určitě ale byly nějaké výzkumy, třeba na jednovaječných dvojčatech a tak podobně.
 
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Podle mě to, jak se jedinec chová, bude dáno souhrou všech možných vlivů. Gen pro nějakou konkrétní neřest nebo ctnost, jako třeba pravdomluvnost nejspíš není.
 
pantau už tu žiju třista roků  
v návaznosti na to, o čem se teď mluví v neperspektivních láskách jsem tu chtěl zeptat, jak je to vlastně s dědičností lidských ctností a nectností? je pravdomluvnost nebo lhavost, odvaha nebo zbabělost, pracovitost nebo lenost dáno geneticky nebo výchovou či tím v jakém žijem společenském a kulturním prostředí? můj názor je, že zřejmě co se týče temperamentu, tak něco dědíme po svých předcích, ale co se týče ctností, tak IMHO jsme ovlivněni výchovou a kulturním prostředím. zkoušel jsem si k tomu něco dohledat a moc jsem k tomu nenašel.
 
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - pravý sovětský alkoholik
Nebyl. Ale po listopadu 89 u nás začalo vycházet dost všelijakých memoárů. Z války horké i studené. Kdo měl zájem, mohl číst co hrdlo ráčilo.
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Ne, ale doufá, že bude;)
vy jste byl u tajných služeb? :-O
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - pravý sovětský alkoholik
Ano, pomluva je skutečně ten nejdůležitější nástroj. I tajné služby se bez něj neobejdou, o ostatním nemluvě. A Japok by to měl dobře vědět. A pokud to neví, pak je to obyčejné ukecané pako.
pantau čáry máry fuk 
to určují IMHO sami lidi. v 15 stol. někdo řekl, že je dotyčný kacíř a už se lidi od něj odtahovali (samozřejmě že ne všichni, ale většina ano). pomluva byla ten nejdůležitější nástroj. a funguje to i dnes.
Protiva školní strašidlo z Bradavic  - popíjí deset litrů vína denně.
Těch náhodných magorů stále přibývá. Akorát se o tom moc nemluví.
teď ještě jak lidi přijdou na to, která skupina je pozitivní a která negativní
FiS there being no objections offered, I res 
Tak Zimbardo tady příští léto bude, můžete se ho zeptat:) Ale jinak o tom myslím bylo napsáno dost a má to i celkem podrobnej popis na Wiki. I Zimbardo říká, že je to spíš demonstrace než "experiment".