Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Klub určený k obecné diskusi o všem, co nějak souvisí s překládáním a překladateli a pro co už na Okounu výslovně neexistuje nějaký specializovaný klub.

Plav - měsíčník pro světovou literaturu
Urban dictionary - slangové výrazy v angličtině
English idioms, sayings and slang - idiomy, rčení a slangové výrazy v angličtině

neprihlaseny_OC  
Díkvšem!

Ta aluze na sociologický jev je evidentně naprosto úmyslná; osobně ale mám za to, že použitím „následků“ nezanikne, nejvýše je snad malinko oslabena, což medle nevadí (nebo vadí?) A pořád mám (možná mylný?) pocit, že k té knize se to hodí kapku lépe (a navíc jako další malé bezvýznamné plus ta aliterace).

Přímo v textu se to spojení vyskytuje pouze v jedné jediné kapitole; je hodně krátká, ale zase tak krátká, abych ji sem celou opisoval, mi nepřijde, nicméně vystavil jsem ji tady, chce-li se na ni někdo podívat. Přeloženou ji ještě nemám, nicméně (prozatím, pokud mne nějaký argument nepřesvědčí názor změnit) mám v úmyslu v ní použít „následky“ stejně jako v názvu knihy.

 
stare a fishfull of  errors
Napadá někoho nějaký pozitivní "následek", který tam sedí líp než "důsledek".
stare a fishfull of  errors
To s tou vědomou akcí tam cítím mnohem slaběji, ba ty povodně jsou asi protipříklad. Ale že "následek" je obecně horší než "důsledek", to bych si podržel. Může samozřejmě být, že to mám z kolokací (což je ale myslím legitimní důvod).
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Ono je to trochu jinak, ten rozdíl je poněkud subtilnější. Z valné části jsou to synonyma, ale "následek" se pojí spíš s obecnějšími úvahami a není tam úplně nutná příčinná souvislost, víc vyjadřuje (kon)sekvenci (po A následuje B), zatímco "důsledek" víc vyjadřuje logickou implikaci (protože A, tak se stalo B). Ale je to imho víc zvykové a pocitové než úplně jasně definovatelné.

Následkem požáru je zničený dům a škody za několik milionů. V důsledku požáru se změnila městská vyhláška. Chybná rozhodnutí vlády měla za následek vyšší počet úmrtí (je to jen nepřímá příčina a třeba by to následovalo tak jako tak). Důsledkem jejich chybného rozhodnutí byla ztráta několika miliard (přímá příčina, kdyby se nestala, nedošlo by k tomu).

Důsledek = vynucený krok coby výsledek logické implikace
Následek = následující krok, který může mít i jiné příčiny než logické – zvykové, zákonné, náhodné atd.
Ne, protože následky povodní bývají neblahé.
já myslím, že jediné správné kritérium je zde praxe, na úrovni právě těch zaužívaných výrazů jako "následky povodní"... ergo: viz Sarpele.
 
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Takže musíme odstraňovat důsledky povodní, protože povodeň není vědomý čin, aby mohla mít následky?
Tander Lee  
Pokud bych měl vycházet z tvých příkladů, tak by se tam hodily naopak ty následky; alespoň tedy, jak odhaduji z popisu na wiki, děj knížky rozhodně není o něčem za co by lidé nemohli. Takže si vyžírají ty následky, za které mohou.

A vtipné je, že moje žena vnímá ten rozdíl přesně naopak :)

Tander Lee  
Prostě rozdíl "skoro žádný". A ten, co tam vnímá třeba stare je nejspíš jen subjektivní, zpětně vsugerovaný ze sousloví, ve kterých se to používá. V tomto případě to vypadá, že právníci si oblíbili následky, zatímco sociologové důsledky.

Takže je otázka, zda chce ocs provokovat (zejména sociology) a použít "následky" nebo být konformistický a odkazovat na definovaný pojem.

+1, přesně tak
stare a fishfull of  errors
Já tam rozdíl cítím: "následky" má vědomý čin, navíc to má pro mě přídech nějakých trošku neblahých následků; "důsledky" má nějaký stav věcí, se kterým osobně nemusí mít nikdo co do činění a nemá to ten negativní přídech.

Například: "Sami ponesete následky" (nikoli důsledky) = ten průser si vyžerete, protože jste si ho sami zavinili. Nebo: "důsledky hypotézy kontinua" (nikoli následky)

Sarpele Want to sell your house?   Best hide the taxidermy.
Jen že pokud jde o ten sociologický jev, je pro něj zaužívaný překlad nezamýšlené důsledky jednání. Nepamatuju se, že bych na to narazila ve formě nezamýšlené následky. (Plus tam narozdíl od Tander Leeho cítím i významový rozdíl, ale to je subjektivní, takže v tomto případě vedlejší.)
Tander Lee  
Za mě jsou následky ok a do tvého jazykového repertoáru mi zapadají lépe. Významově rozdíl od dů- necítím skoro žádný.

Jo, a klidně mi to taky pošli. Moje korektorka furt kňourá o práci, tak jí to rád pošlu, ať se zabaví.
neprihlaseny_OC  
Přišlo mi to tak subjektivně malinko lepší, a také, přiznávám, mám rád aliteraci :) Nicméně máš-li nějaké argumenty, proč by „dů“ bylo lepší, budu za ně vděčný a možná na jejich základě názor změním, díky!
Sarpele Want to sell your house?   Best hide the taxidermy.
Já bych se zeptala, proč to překládáš jako následky a ne důsledky.
neprihlaseny_OC  
Unintended Consequences česky, krok prvý
Dokončil jsem překlad prvého dílu excelentních Rossových Nezamýšlených následků. Pokud má někdo z p. t. přítomných čas a chuť se na jeho prvou versi podívat, pročíst si ji a vynadat mi za cokoli, co v ní mám blbě — od věcných chyb přes překlepy, gramatiku, stylistické ohavnosti, čengličtinu až po ošklivosti typografické — budu Vám vděčn, pokud mi napíšete na uc zavinutec ocs tečka cz, milerád pošlu.
 
Snoopy Brahous brahouna, houna saki 
Dík, už to tak po tom zcihlovatění notebooku dopadlo, koupil jsem si 17, právě na něm datluju ve vlaku - displej do velké míry pořešil můj problém, budu si muset zvyknout že je to velký na přenášení, a ta klávesníce - datluju rádoby všema deseti a toto bordel velebnosti, zas vymysleli líp kam poschovávat různé potřebné klapky a jak místo písmenka s nabodeníčkem lehkým přehmatem bleskově uspat počítač. No snad si zvyknu. Dík všem za trpělivost.
Asus zenbook duo
Já jsem ti teda chtěla navrhnout větší notebook. Pak eště je nějakej acer (?) se dvouma displejama, a ještě myslím lenovo má něco podobnýho - jeden je na ploše u klávesnice vodorovně. Ten notas je myslím 17"
Snoopy Brahous brahouna, houna saki 
Kwa tak jak jsem začal vymejšlet, že je mi jeden displej málo, notebooků se to nějak rozleželo v hlavě a řekl si že vlastně beztoho chtěl být cihlou... Včera jsem dal sleep a dneska je mrtvej, ani kontrolka nabíjení nesvítí. <rant off>