Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiPro lingvisty

Spravují:

Barclay,
Mori

Může vás zajímatReklamaTento klub je určen hlavně pro pranýřování konkrétních překladatelů a nakladatelství za jejich neprofesionální práci. Proto prosím uvádějte u příkladů chybných vydavatelských a nakladatelských počinů název knihy, překladatele, nakladatelství popř. vydání knihy, aby byli čtenáři včas varováni a knihu nemuseli kupovat, protože jde o nejlepší obranu :-)

Pro diskuzi o českých/nečeských obratech a větách je pak ideální klub Čeština

Překládání, jeho dějinám, kritice, teorii i praxi se věnuje měsíčník Plav

"Bílé zuby" od Zadie Smithové, BB Art, překlad Yvette Nováková.
'Pass. Me. The. Fuck. Ing. Buck. Et,' said Crispin, as if the very words were vomit.
"Podej. Mně. Ten. Blábol. Ing. Kozel. A kol.," odsekával Crispin, jako by ta slova byla zvratky.

Není divu, že lidi té moderní literatuře ňák nerozuměj.
(Wittgenstein ... 13.srpen 2007 16:50:33, Nyx)


(maximum co jsem mela pro jednu stanici bylo 40, 42 nikdy. většinou 36, ideálně míň. titulekofkoz musi viset konkrétní dobu, aby to slo Stíhat číst. na Netflixu jsem písmena nepočítala a nedělala jsem pro ne. každopádně jde spis o vysvětlení toho, ze titulek bude dycky stručnější než to, co lidi říkají)
42
(36 znaku na Radek, max dva řádky) A vůbec, kde je pan obi, kdyz homclovek potřebuje?
Navic to na 90% dělají dva různí lidi, kteří nemají k dispozici verzi toho druhyho. (Zrovna u the crown jsme chvilku zkoušeli kousek dabingu a titulku a obojí bylo v kvalitní. Detailně jsme nezkoumal, připravit se o ty geniální přízvuky nechceme.)
neprihlaseny_OC  
Jak už tu někdo psal, kdyby to bylo totéž, bylo by strašně špatně. Titulky nemohou být moc rozkecané, protože jinak by lidi nestíhali zároveň číst i sledovat děj. Dabing má zase jiná pravidla (primárně, ale nejen, musí odpovídat tomu, jak se hýbe huba).

„Zlomí se“ může být excelentní překlad, nebo i debilní — závisí to na kontextu.

stare a fishfull of  errors
Na Netflixu jsem teď koukal na upoutávku na novou sérku sérečku The Crown, a zarazilo mě, že český dabing a české titulky nejsou ani zdaleka totéž. ("She will break" = "zlomí se" includeath).
 
jahol stručný textík 
Ale ještě dodatek - sleduji seriály jak na Netflixu, tak na HBO GO, a zatímco vůči Netflixu mám výhrady k titulkům zcela výjimečně, HBO GO přináší řadu "špeků" a titulky jsou často tak odfláknuté, že se mi sem ani nechce dávat příklady. Až na nějaký čerstvý narazím, hodím ho sem na ukázku.
 
jahol stručný textík 
Nesnažím se mít za každou cenu pravdu, ale zmínil bych ještě jeden aspekt. V originále to říká běloška středního věku, která byla domácí paní a nikdy nepracovala v regulérním zaměstnání. Ve slově "coloured", které překlad v titulcích vyzmizíkoval, je znát určitý záchvěv nadřazenosti (ta panička je celým svým vzhledem takového pohledu schopna, a nevím, zda přívlastek "coloured" už ve spojení s americkou tradicí toto v sobě nemá). Titulky tento nádech rasového motivu podle mne eliminují a dokonce jsem si říkal, zda toto nebylo cílem.
 
DJ Slamák Předně hlavu svatý Heleny,  velkou sklejnici čerstvý krve biskupa
Viz též druhý odstavec příspěvku, na který reaguješ.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Jdi koupit chleba a když budou mít rohlíky, tak jich vem šest...
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
To je rozdíl mezi matematickými větami a běžnou mluvou. V té jsou vždy obsaženy nevyslovené, leč všem — kromě snad Sheldonů Cooperů — zřejmé předpoklady. Viz též mpts 19.listopadu 2020 10:35:22.
DJ Slamák Předně hlavu svatý Heleny,  velkou sklejnici čerstvý krve biskupa
Úplně přesně totéž to není. Originál říká if pracuje, then je barevná AND size(pracuje) > 0. Ten druhý člen v českém překladu chybí, protože "žádné bílé v tvém věku" může čistě hypoteticky znamenat i "žádné v tvém věku, weder Herrenrasse, noch Untermenschen", jak správně poukazuje kolega jahol.

Což ovšem neznamená, že je to špatně. Pravda, o fous lepší by bylo, kdyby to bylo v dabingu a bylo by slyšet důraz na slově "bílé", ale i takto se divák s průměrnou inteligencí a rozhledem bezpochyby dovtípí. Kdyby tohle mělo být to nejhorší, co se na člověka z překladů dnes a denně hrne, mohli bychom to tady zavřít.
stare a fishfull of  errors
Ne, originál neříká "if je barevná, then pracuje", nýbrž "if pracuje, then je barevná". Což znamená pravě tolik, že když je bílá, tak nepracuje.
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
+1

Kdyby nepracovaly vůbec žádné dívky, nebylo by třeba specifikovat, že žádné bílé a ve tvé věku, ale specifikovalo se, tedy nějaké pracují, ale žádné bílé ve tvém věku, tedy ve tvém věku jen barevné.
Znamená.
jahol stručný textík 
Nevím, mně to přijde zavádějící a půl pravdy. To, že žádné bílé dívky nepracují, přece ještě neznamená, že barevné pracují, jak říká originál. Mimochodem - Netflix má i řadu dalších jazykových mutací (jak jistě víte) a všude jinde to překládali napřímo... a ani si nemyslím, že by přesný překlad do češtiny musel být delší...
mrmar Velký kus vlaštovčího zvratku? 
Já to kdysi četl v takových legračních komiksových stripech ala Star Trek, tam to odnesl první důstojník Riker.
S takovým překladem nemám problém. Hlavně s ohledem na délku, do které se to musí vejít, je to dobré řešení.
Snoopy Brahous brahouna, houna saki 
Když ono to tuším fakt někde bylo, že se někdo jmenoval Will a poslali ho dopředu a zaveleli... marně jsem koumal jak by se to přebásnilo.
neprihlaseny_OC  
Whoever hath her wish, thou hast thy Will,
And Will to boot, and Will in overplus!