Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

captainnReklamaZde debatujeme o další literární ikoně Okouna a především o jeho tvorbě

Polomené světy - Atlantský harc
Photobucket
Baron Kiersky, pán na Hlásce, toho od života už příliš nečeká. Dokud není povolán na důležitou misi, která se od samého počátku zvrtne v boj o přežití.
Jáchym Kerský zkoumá podivný ekosystém v lesích vzdálené Afriky. A k tomu potřebuje část výpočetní kapacity Ultimateku, skryté v záhybech redundantních rozměrů.
A operační systémy podivné bytosti jménem Tuin zaznamenaly počínající kompresi vesmíru.
Napínavý sci-fi příběh s prvky fantasy vás pohltí, prožene masomlýnkem časoprostoru, zkomprimuje, přestrukturuje... a vyplivne k pointě, po jejímž přečtení už nebudete stejnými lidmi jako na začátku.
 
Temní Ilumináti
Daemon
Temní ilumináti se odehrávají v roce 2012, krátce před předpovídaným koncem světa. Jde o drsný příběh, v němž se čtenář dozví strašlivé a nečekané podrobnosti o tajných spiknutích, nacistických pokladech, předvěkém nadpřirozeném zlu, permonících, sovětských jaderných zbraních, teorii mentionů, ložiskové geologii, Kájovi Maříkovi a taky těch krásných táborákových písničkách, co zahřejou u srdíčka.


I drobné spoilery píšeme bíle.

Přebral Teda, vy máte legrační klobouk,  pane žalude!
Před pár dny vyšla knížka o historii a přírodě Srbska u Berouna a jeho blízkého okolí. Mám tam kapitolku o trampingu, která shrnuje zejména vývoj chatových osad, podává orientační přehled toho, jak tam působily nesčetné neusedlé osady a taky zmiňuje některé konflikty s orgány ochrany přírody.

 
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
Taky jsem ještě poslední rok průběžně psal stručné medailonky jednotlivých míst pro obrázkovou knihu o památkách UNESCO pro CPress.

 
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
!!!
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
Na audiokazetách, nazpívané od Honzy Nedvěda, postupně vydávané jako speciální příloha magazínu Oslavské boudy.
Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
a bude to jako audiokniha na uložto?
Přebral Toto zcela potvrzuje  můj politický názor.
https://www.nln.cz/knihy/putovani-za-obzor-tramping-v-ceske-spolecnosti-19181989/

Na stránkách NLN je už v předprodeji a od 13. listopadu bude v distribuci kniha o historii trampingu, na jejíž přípravě jsem se posledních pár let podílel. Pokrývá široké období od počátků až do roku 1989, na starosti jsem měl hlavně kapitolu normalizační a pak taky různé další etnologické odstavce spadající do předcházejících období. Oproti Bobovi Hurikánovi a různým regionálním knihám to není "osadopis", který by shrnoval dějiny jednotlivých trampských part ale lokalit, ale především pokus o reprezentativní přehled vývoje trampingu jako celku v širším kontextu české společnosti a kultury. Není to tedy jen o trampech a o tom, jak se viděli sami, ale taky o tom, jak na ně společnost reagovala - ať už šlo o přijetí, represi nebo různá zvláštní vzájemná potýkání na půli cesty mezi obojím.
Psalo nás to celkem pět Honzů. Kromě mne Honza Randák, který celou práci organizoval a také stojí za velkou částí teoretického zázemí knihy a nejvíc se soustředil na rozmanité podoby trampingu a proměny jeho veřejného obrazu za První republiky a v 50. letech. Zejména prvorepublikovému období přispěl taky Honza Krško, který má solidní vhled zejména do mikrosvěta středočeského trampování včetně proměn osadničení a odrazů politiky v trampském světě. Honza Špringl se z titulu zaměstnance terezínského památníku chopil válečné kapitoly, kde řeší jak se s trampy vypořádávaly protektorátní úřady a nakousnul i diskutovanou otázku trampského odboje a odporu. Protože ho v průběhu psaní začalo čím dál tím víc zajímat vedení rozhovorů a otázka "obyčejného" trampingu v protikladu k trampským legendám, střihl si i samostatnou kapitolu o tom, jaké jsou zkušenosti pamětníků. Honzovi Marešovi coby skautovi byly nejbližší šedesátky, druhé vrcholné trampské období a zároveň doba uvolňování, vzniku tábornického hnutí a balancování mezi svobodou a ČSM.
I když jsme každý psali jiné části, navzájem jsme si to korigovali a doplňovali, takže to není taková ta "kolektivní monografie", která by se skládala z článků navzájem jen volně souvisejících, aby to šlo vykázat líp než sborník, ale kniha, která by měla od začátku ke konci na sebe nějak navazovat a mít hlavu a patu. Zároveň jsme dělali rozsáhlé archivní rešerše a rozhovory s pamětníky, takže by měla obsahovat spoustu informací dosud neznámých a ne jen vývar z toho, co už bylo otištěno.
Ilustrováno je fotkami a obrázky z dobových kronik a archivních pramenů, velký podíl na tom mají i trampské sbírky Národního muzea - i když kniha samotná vznikala v rámci Ústavu Českých dějin FF UK, vzájemné spolupráci institucí, které k tomu mají co říct, jsme se samozřejmě nebránili.
Do historie po roce 1989 se zatím pouštět nebudeme, ale už je to bezmála třetina doby existence trampingu, takže by si to něco zasloužilo.
 
*odlovit?
Reakce na | Vlákno  
mum, nestihls oslovit ten nový prostor?
Reakce na | Vlákno  
Adhil Iam seges est ubi Troia fuit 
Jak jsem říkal, tohle by se rozhodně mělo zfilmovat jako remake Matrixu.
Reakce na | Vlákno  
Přebral Toto zcela potvrzuje můj politický názor.22.července 2020 0:02:23

Vlastně mi to připomíná takové ty mýty o stvoření světa, kde jich postupně vznikne a selže několik. První svět stvořil Pes Červeného Slunce jako ráj, kde smažená morčata létala rovnou do úst a lidé si byli bratry, neznali lež a dělili se o kukuřici. Ale postavili se mu Červený slon s Opičákem. V bojích bohů první lidstvo nudou vyhynulo. Druhý svět stvořili podsvětní démoni jako pokřivený obraz díla Psa Červeného Slunce, ale postavil se jim Hromový Tygr, šampion pravdy, nikoli však lásky, a veškerá země byla zničena. Třetí svět stvořil Červený slon, ale jeho lidé byli nedokonalí a nenáviděli slunce. Stáhli se do temných slují a žijí tam dodnes. Čtvrtý svět stvořil jeden z démonů, ale nezmohl se ani na pidi. Zem byla pustá a ovzduším se neslo jen jeho kvílení. Pátý svět je ten náš, ale skončí zítra ráno. Všem mužům chcípne sémě a nedlouho poté bude vymazán.
 
oh! díky diky
Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
nevím co je Pajda, Měsíc, Rosa, ale jestli někde potkám prostoristu, koupím.
snop normalni lide znaji sve patterny.  coz se o ultralevici, ktera nenavidi...
V nejnovějším Novém prostoru je sppusta článků zabývajících se trampingem, rozhovor s Přebralem included.

A fakt jsem si doteď myslel, že Pajda je Měsíc (asi kvůli Rose).
 
ocs sine ira et studio  OCSite
(„Šlépěj“, resp. „Šlépěje“, podle toho jestli z Muk nebo z Kapsy. Řekl bych, že spíše nikoli; ale má-li někdo doklady opaku, bylo by to zajímavé...)
snop lev je sice král zvířat, ale surikata  nevystupuje v cirkusu
Hezke, zajimave. BTW Capkova Stopa s tim asi nijak nesouvisi...?
Obojí supr.
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Jo, a když už jsme u Foglara, tak pro evidenci, někdy na přelomu roku jsem sepsal článek (odkaz je PDF) o strašení v jeho oddíle, kořenech Široka a jednom chlapci, co zmizel ve tmě...
 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
Mám jednu povídku v nové SF/F antologii o Praze. Je to takové trochu devadesátkové a stínadelské.

 
Přebral Nechceš, aby mě to  zajímalo.
 
Super!