https://www.nln.cz/knihy/putovani-za-obzor-tramping-v-ceske-spolecnosti-19181989/Na stránkách NLN je už v předprodeji a od 13. listopadu bude v distribuci kniha o historii trampingu, na jejíž přípravě jsem se posledních pár let podílel. Pokrývá široké období od počátků až do roku 1989, na starosti jsem měl hlavně kapitolu normalizační a pak taky různé další etnologické odstavce spadající do předcházejících období. Oproti Bobovi Hurikánovi a různým regionálním knihám to není "osadopis", který by shrnoval dějiny jednotlivých trampských part ale lokalit, ale především pokus o reprezentativní přehled vývoje trampingu jako celku v širším kontextu české společnosti a kultury. Není to tedy jen o trampech a o tom, jak se viděli sami, ale taky o tom, jak na ně společnost reagovala - ať už šlo o přijetí, represi nebo různá zvláštní vzájemná potýkání na půli cesty mezi obojím.
Psalo nás to celkem pět Honzů. Kromě mne Honza Randák, který celou práci organizoval a také stojí za velkou částí teoretického zázemí knihy a nejvíc se soustředil na rozmanité podoby trampingu a proměny jeho veřejného obrazu za První republiky a v 50. letech. Zejména prvorepublikovému období přispěl taky Honza Krško, který má solidní vhled zejména do mikrosvěta středočeského trampování včetně proměn osadničení a odrazů politiky v trampském světě. Honza Špringl se z titulu zaměstnance terezínského památníku chopil válečné kapitoly, kde řeší jak se s trampy vypořádávaly protektorátní úřady a nakousnul i diskutovanou otázku trampského odboje a odporu. Protože ho v průběhu psaní začalo čím dál tím víc zajímat vedení rozhovorů a otázka "obyčejného" trampingu v protikladu k trampským legendám, střihl si i samostatnou kapitolu o tom, jaké jsou zkušenosti pamětníků. Honzovi Marešovi coby skautovi byly nejbližší šedesátky, druhé vrcholné trampské období a zároveň doba uvolňování, vzniku tábornického hnutí a balancování mezi svobodou a ČSM.
I když jsme každý psali jiné části, navzájem jsme si to korigovali a doplňovali, takže to není taková ta "kolektivní monografie", která by se skládala z článků navzájem jen volně souvisejících, aby to šlo vykázat líp než sborník, ale kniha, která by měla od začátku ke konci na sebe nějak navazovat a mít hlavu a patu. Zároveň jsme dělali rozsáhlé archivní rešerše a rozhovory s pamětníky, takže by měla obsahovat spoustu informací dosud neznámých a ne jen vývar z toho, co už bylo otištěno.
Ilustrováno je fotkami a obrázky z dobových kronik a archivních pramenů, velký podíl na tom mají i trampské sbírky Národního muzea - i když kniha samotná vznikala v rámci Ústavu Českých dějin FF UK, vzájemné spolupráci institucí, které k tomu mají co říct, jsme se samozřejmě nebránili.
Do historie po roce 1989 se zatím pouštět nebudeme, ale už je to bezmála třetina doby existence trampingu, takže by si to něco zasloužilo.