Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

ahasver

Může vás zajímatReklamaVím, že existuje klub Co právě čtu. Tam piste, co prave ctete. Sem piste, ktere knihy jste jiz cetli a na ktere do smrti nezapomenete

kdyžtak k těm knížkám i něco připište, jako proč se vám líbily, stručný popis děje atd;-)

Jaase Beware the beast but enjoy the feast he  offers
Hmm, to zní hodně zajímavě ... díky za info!
Znovu jsem se dostal k trilogii Helikonie od Briana Aldisse. Četl jsem to na základce a začátku gymplu a ještě jsem neměl pořádně pojem o co všechno tam jde a o propletených vztazích mezi různými světy, bytostmi, historií, náboženstvím, vědou a tak. Rozhodl jsem se trilogii zařadit mezi své oblíbené knihy.

Dílo pojednává o planetě, kde je Malý rok (o něco víc než pozemský rok, oběh kolem jedné hvězdy - Batalixu) a Velký rok, což je oběh Batalixu kolem Freyru -hvězdy-obra- a ten trvá více než 2000 malých let a je to on, který určuje roční období - tedy mnoho generací je zima a mnoho léto, na planetě soupeří lidé, kterým spíše vyhovuje Velké Léto a fagoři, kterým spíše vyhovuje Velká Zima a kteří mají zvláštní, ne-lidský, ne-zvířecí způsob myšlení. Ještě se do toho motá spousta tvorů Helikonie a také lidé ze Země, kteří vytvořili umělou družici s pozemskými lidmi, obíhající kolem Helikonie. Trilogie zahrnuje asi půlku Velkého Roku, konec jedné Zimy, Léto a začátek druhé Zimy. Svět je velmi propracovaný a živý.

Doporučuji k přečtení, nejen scifistům.