Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

ZlobrovaReklamaVíte o zajímavých knihách, které právě vychází (nebo vyšly a moc se o nich neví, případně ještě neměly to štěstí vyjít) a na které by bylo dobré upozornit ostatní? Sem s nimi.

Hledám autory recenzí, úvah a pod, kolem literatury pro internetový občasník - www.naraznik.cz

Pokud byste měli čistě náhodou čas a zájem ozvěte se do pošty. (Díky povaze stránek je samozřejmě vše bez nároku na honorář. Mohu nabídnout maximálně odkaz na stránky v profilu autora, případně pro plodné autory grafický odkaz na hlavní straně.)
 
jaaja nach mir die Härte, die Kälte, die Dürre  die Glut
Ups, kurna, tady nejsem v co Ctu, jdu se tam zkopirovat.
 
jaaja nach mir die Härte, die Kälte, die Dürre  die Glut
Mě Kuras přijde jako poněkud hysterickej narcis. Pravda, dobře se to čte, ale to nestačí.
 
Benjamin Kuras
- Evropa snů a skutečností
 
André Breton: Antologie černého humoru
Již v roce 1935 při přednášce v Praze o "surrealistické situaci objektu" konstatoval André Breton nedostatky pojmu objektivní humor, který se jen zcela příležitostně lehce dotýká hranic zázračna, ale většinou se o ně rozbíjí... Jako básnický obraz tryská černý humor ze vzdálenosti oddělující subjekt a objekt, přitom je svým způsobem uvnitř obou a vytváří mezi nimi dynamický, protikladný a nezbytný vztah... Černý humor tedy znamená pro ducha stejnou osvobozující sílu, jako ty nepůsobivější básnické obrazy... Zdá se totiž, že subjektivním světem prochází proud o zvlášť vysokém napětí, tryskající ze společné přítomnosti protikladných pólů bolesti a slasti, jasnozřivosti a zdánlivé nahodilosti, vážnosti a hry... Pohlédneme-li pak na propasti nicoty, z níž stoupá černý humor, tento plamen slasti v prázdnotě ne-existence, pochopíme, proč André Breton mohl hovořit v předmluvě k Antologii černého humoru o "výsostné magii", jež člověku obrovsky fascinuje, totiž o magii schopné přetvořit ne-slast ve slast.
Concordia 2006, 396 Kč
 
D. J. Daves: Stručné dějiny smrti
D. J. Davies je mezinárodně uznávaný odborník, profesor teologie a náboženství na univerzitě v Durhamu; je autorem několika publikací, které se zabývají některými z nejvýznamnějších aspektů smrti – aktem umírání, truchlení, pohřbu, interpretace smrti v umění, strachem ze smrti, chorobami a tragédiemi. Tato publikace nabízí přehledný a přesvědčivý celek, který pojednává o vztahu různých kultur k této otázce a o našich měnících se postojích vůči smrti.

Volvos Globator 2007, 149 Kč
 
Sto roků kobry - bestiář podle Dostojevského
Sto roků kobry je ojedinělý projekt Divadla Husa na provázku a Vladimíra Morávka, který podrobil divadelní metamorfóze čtyři veledíla F.M.Dostojevského. Rozsáhlá jevištní tetralogie se opírá o neotřelé dramatizace románů Zločin a trest, Idiot, Běsi a Bratři Karamazovi, soustředěné k jejich hlavním hrdinům. K tomuto riskantnímu podniknutí dodalo inscenátorům odvahu přesvědčení, že témata Dostojevského tvorby jsou také základními tématy člověka vůbec, tedy i toho současného.
Během intenzivní tříleté práce do sebe herecký soubor nasál osudy ztracených bytostí z Dostojevského románu a vybičoval se k uhrančivým výkonům. Ponor do vnitřních světů Dostojevského hrdinů je pojímán jako cesta křížových zastavení u obrazů Zločin – Pád – Smrt – Vzkříšení. Projekt Sto roků kobry je osudovým setkáním na pomezí zběsilého adrenalinového zážitku a krvavé mše.

2006 Centrum experimentálního divadla, 149 Kč
 
Joachim studujte politologii  v Olomouci!
Žabák?
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Mě by to celkem zajímalo. Píšeš o tom ale dost neurčitě. Jak je knížka vystavěná? Staví autorka proti sobě církev a víru? Jde o pohled nějakým způsobem seriózní nebo spíše o beletristické zpracování náboženské tematiky? Otázek je spoustu... To, že jsou některé pasáže síla a že se s tím nedá srovnávat Šifra mistra Leonarda nic moc neříká - zkus to kdyžtak rozvést...
Nefertiiti  
lachauer: takhle rychlý úsudek může udělat opravdu jen "žabák".. no, to jaký jsi víš nejlíp sám ;-) Možná jsem k popisu zapoměla dodat IMHO, každopádně já jsem knížku četla a přišlo mi to tak :-)
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
:)))
mne teda jen do "šifra Mistra Leonarda "
Janchor I'm a loner, Dottie.  A rebel.
Jste zli! Ale spravedlivi..
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
No, na druhou stranu z nás tu knihu nikdo nečetl... Takže bych zaměnil slovo "patlaninu" za neutrální "knihu", jinak ale souhlas. :)
lachauer Značkovat. Měřit. Barvit. 
"K.L. se narodila roku 1977, ve znamení Vodnáře (což astrology zřejmě nepřekvapí). Je dcerou Češky a Angličana s velmi dlouhým a velice zajímavým rodokmenem. Příjmení jedné své praprababičky z této pokrevní linie si autorka zvolila za svůj literární pseudonym. Katrin zahájila svůj vzdělávací proces studiem gymnázia, z něhož plynule přešla do „školy života“. Oblast jejích zájmů je široká – vejde se do ní egyptologie i ezoterika, výtvarné umění, historie, religionistika, mytologie i okultní vědy. Než se začala zabývat literaturou, věnovala se i výtvarnému umění – měla jednu samostatnou a několik společných výstav obrazů. Žije v Praze."

Budu zlý, když řeknu "žába, která hned po maturitě začala spát s těmi správnými lidmi, aby si pak (s pomocí peněz rodičů) párkrát pronajala galerii k "výstavám", a nakonec si tímtéž způsobem vydala patlaninu, se kterou neodbytně obcházela life-stylové časopisy?" Možná budu. Možná ne. Ahoj Nefertiiti!
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Tak to už se té poslední závorce o příchodu Krista Střihavky vůbec nedivím... :))
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
OMG, řekl bych, že Šifra s tím půjde více než srovnávat:

Melichar, jeden ze „tří králů“, které známe z renesančních obrazů i lidových betlémů, se jmenuje Merikare a je učitelem v Alexandrii. Právě on pozve Marjam do Egypta, kde události naberou neuvěřitelný spád.
Proti nelítostnému židovskému bohu zde stojí odvěká bohyně Isis, jejíž mystéria nečekaně obestřou i mladou matku. A proti síle lásky – božské i lidské – jsou odedávna všichni bezmocní…

 
lachauer Značkovat. Měřit. Barvit. 
 
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
To jsem pro jistotu přehlédl, abych už s tím nebyl otravný :-)
lachauer Značkovat. Měřit. Barvit. 
Některé pasáže jsou síla, šifra Mistra Leonarda se s tím nedá srovnávat.

co to přesně znamená "síla" a "nedá srovnávat"? mimochodem, net je teď zahlcen velmi podobnýmii "doporučeními" "různých" "čtenářek". Dobré PR.