Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Ať tě provází kýla...

Díky identitě 1 na blíže neurčenou dobu panuje v tomto klubu zákaz přispívání anonymů.

ocs sine ira et studio  OCSite
(Ono hlavně jde o to, že film je primárně zábava. Umění jen tu a tam náhodou možná taky.)
pantau už tu žiju třista roků  
dík! zvlášť u umění platí bejt svůj. :)
Reakce na | Vlákno  
pantau už tu žiju třista roků  
nejlepší film je pro mě po revoluci Marián Petra Václava (sice se říká, že žádný film nemůže změnit charakter člověka (David Lynch), ale je pár filmů o kterých to neplatí, a Marián je tou vzácnou výjimkou v českém filmu, alespoň pro mě), taktéž je mimořádný film Petra Václava Paní Le Murie, což je ovšem studentský film). jinak z toho mainstreamu určitě Obecná škola, je to brilantně vyprávěný, což se mladýmu Svěrákovi už pak nikdy nepodařilo zopakovat.
Terabithian  
Přehlíživý postoj k některým moderním fenoménům (např. sociální sítě) se v jeho psaní začal objevovat až ke konci života. Jinak patřil naopak mezi autory, který i k popkulturním počinům považovaným mnohými elitními kritiky a akademiky za brak nehodný pozornosti (Superman, Bond), přistupoval se seriózním badatelským zájmem a bez předsudků a snažil se jim porozumět namísto toho, aby je jednoduše odstřelil. Když to zjednoduším, komiksové stripy s Charliem Brownem byly jeho pohledem stejně fascinující jako román od Flauberta.
Teda jsem dalek tomu předstírat, že slovu midcult rozumím, ale můj dojem je, že Eco byl takovej postsnob; když už má existovat něco jinýho než vysoký umění, ať je to úplnej brak. Fungovat to nemůže.
Svěrák šel po Obecné škole vždycky tou jednodušší cestou. Po Koljovi měl našlápnuto do Ameriky, tenkrát Oscar ještě něco znamenal. Ale radši se rozhodnul zůstat tady a točit scénáře svýho táty. Za mě je to škoda, protože talent tam byl a nemalý. Zrovna včera dávali shodou okolností Tmavomodrý svět, ale na se prostě nedá koukat a to jsem to měl v době vzniku potřebu spíš hájit. Scéna kdy jede Sláma na motorce a za ním běží ten čokl je esence slzopudného kýče. Kdysi jsem viděl vedle sebe srovnané dvě v podstatě totožné scény - přistání pilota, za kterým běží pes. Jednou Nebeští jezdci, podruhé Tmavomodrý svět. Fakt doporučuju, je krásně vidět rozdíl mezi kvalitní filmovou scénou a chladnokrevným kalkulem.
 
Terabithian  
Tak hlavně bacha na (mrtvého) Eca... samozřejmě je to zkratka k usnadnění práce, zřejmě nadužívaná. To slovo samo o sobě o mnohém nevypovídá, definice midcultu je dobově proměnlivá, vždy záleží na širším kulturním kontextu, neexistuje univerzální mustr, podle kterého by se dalo určit, zda něco je/není midcult, ale zase nelze v každém textu o daném typu umění rozebírat, proč a čím konkrétně je ono dílo problematické (zvlášť když nejde o recenzi). Tak se tam prostě hodí „midcult“ a je vymalováno.
Sarpele Want to sell your house?   Best hide the taxidermy.
A jak to čistě pro zajímavost popisuješ ty?
Dadel Respect my authoritah! 
Ja mam zase ostražitost k lidem co používají slovo midcult
 
Omlouvám se
Sarpele Want to sell your house?   Best hide the taxidermy.
Vyšší princip je tezovitý, ale už jen tím, že jeho vyznění bylo podvratné vůči tehdejšímu režimu, se z midcultovosti vyčleňuje.
Sarpele Want to sell your house?   Best hide the taxidermy.
Tak takové debaty se samozřejmě vedou. Pokud je chceš zažít, můžeš je kdykoli rozpoutat, tady určitě najdeš ochotné spoludiskutující.
Mastodont  
jednoduchá, snadno konzumovatelná díla, která nekladou odpor, nevyžadují od diváka extra aktivitu, všechno mu polopaticky vysvětlí a předloží hotové „pravdy“, nenechají ho v žádném ohledu na pochybách

Třeba Vyšší princip?
Terabithian  
Marketa je imho přeceňovaná, symboly přetížená, vypravěčsky nepřehledná nuda (ale zároveň podnětnější film než třeba Kolja a naprosto bych chápal, kdyby se v nějaké anketě kritiků objevila).
Mormegil Už jste  přispěli?
Neblbni, takové filmy v žebříčku lidí filmem se hlouběji zaobírajících přece nebudou. Netřeba upozorňovat, každý je zná.
Mastodont  
Anketu o "umělecky nejkvalitnější" film bych rád zažil, hlavně argumenty, proč třeba Markéta je umělecky kvalitnější než Spalovač a naopak :)
 
Terabithian  
Midcult není jen o tom, že se tváří jako velké umění, což se u Kolji i Pelíšků podle mě děje, protože využívají historického rámce, kdy melodrama, potažmo komedii vsazují do kontextu „velkých“ dějin, se kterými se hrdinové musejí nějak vypořádat - nejsou to zkrátka čisté žánrovky, ale filmy „s přesahem“, které se vyjadřují k něčemu zásadnímu (zde pro národní identitu). Midcult jsou taky jednoduchá, snadno konzumovatelná díla, která nekladou odpor, nevyžadují od diváka extra aktivitu, všechno mu polopaticky vysvětlí a předloží hotové „pravdy“, nenechají ho v žádném ohledu na pochybách. Jde jim hlavně o probuzení emocí, čemuž je uzpůsoben styl i vyprávění. A myslím, že úkolem kritika by mělo být těmto polotovarům, jakkoli dobře jsou řemeslně zvládnuté, nepodléhat, udržet si od nich kritický odstup, poukázat na jejich vyprázdněnost.
Terabithian  
Jinak ne, že by mě to kdovíjak žralo, ale správně je „Šrajer“, ne „Šlajer“ - to je jeden český producent. :-)
 
Btw, vyhlásili anketu o "nejlepší film" nebo "skutečné zklamání, ale jako doják to funguje"?
O Koljovi říkáš totéž co Šlajer. Vlastně jseš ještě o něco drsnější, protože za Svěrákův nejslabší film a skutečné zklamání ho Šlajer neoznačil.
Tvoje vývody, co si asi myslí Šlajer v duchu a obecně s tím nemají co dělat.