Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiNové

Spravuje:

Nazaretsky



Reklama




von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
No tak mohlo se to kdyžtak docela dobře probírat ve filosofii, ale budiž.

"nedokážeme představit - nedokazuje, že neexistuje" - souhlasím.

S těmi dalšími kvalitativními přechody vnitřně takový problém nemám. Pro mě pociťuje = žije a mám pocit, že abstraktní uvažování je v zárodečné formě vlastností každého vědomí. Tedy nevím jak u buněk, ale vyšší živočichové podle mě do jisté míry schopní abstraktního uvažování vždy jsou.

Je vědomí síla? No, to nevím jak to přesně myslíš, to, že mysl prostředtvím těla ovlivňuje okolní svět je triviální. Jestli máš na mysli nějaký fyzikální model vědomí, tak mno... tuhle jsem slyšel Kulhánka jak říká, že pojem síla ve fyzice je problematický a nikdo neví co to je a OTR a QM už pojem síla ani nepotřebují.

Osobně je mi blízká představa, že tzv. hmota je složitější substance než zatím chápeme, není to nějaká mrtvá hrouda jílu - což je asi tak taková naivní materialistická představa, ale něco daleko záhadnějšího. Ono se stačí podívat do toho mikrosvěta, jak divně se to projevuje.
Nazaretsky Jsem do muziky celej blázen  protože jsem blázen
http://www.okoun.cz/boards/vedci_zjistili?contextId=1067296174#article-1067296174

Bohužel to, že si nedokážeme ten kvalitativní přechod "nepociťuje -> pociťuje" představit nedokazuje, že neexistuje. Pokud připustíme, že hmota pociťuje, tak stejně musíme připustit alespoň dva kvalitativní přechody
pociťuje -> žije -> abstraktně uvažuje
(alespoň dle evoluce tušíme, že pokud tak snad v tomto pořadí).