Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiNové

Spravuje:

NazaretskyReklama
von_Zeppelin Oliheň Beznaděje  pclib php framework
No tak mohlo se to kdyžtak docela dobře probírat ve filosofii, ale budiž.

"nedokážeme představit - nedokazuje, že neexistuje" - souhlasím.

S těmi dalšími kvalitativními přechody vnitřně takový problém nemám. Pro mě pociťuje = žije a mám pocit, že abstraktní uvažování je v zárodečné formě vlastností každého vědomí. Tedy nevím jak u buněk, ale vyšší živočichové podle mě do jisté míry schopní abstraktního uvažování vždy jsou.

Je vědomí síla? No, to nevím jak to přesně myslíš, to, že mysl prostředtvím těla ovlivňuje okolní svět je triviální. Jestli máš na mysli nějaký fyzikální model vědomí, tak mno... tuhle jsem slyšel Kulhánka jak říká, že pojem síla ve fyzice je problematický a nikdo neví co to je a OTR a QM už pojem síla ani nepotřebují.

Osobně je mi blízká představa, že tzv. hmota je složitější substance než zatím chápeme, není to nějaká mrtvá hrouda jílu - což je asi tak taková naivní materialistická představa, ale něco daleko záhadnějšího. Ono se stačí podívat do toho mikrosvěta, jak divně se to projevuje.
Nazaretsky Jsem do muziky celej blázen  protože jsem blázen
Toto je samožejmě velká zkratka. Člověk formuje svět kolem sebe většinou pomocí strojů, které ovládá pohyby svalů, které se povolují na základě elektrického impulsu, který je nesen nervovou soustavou. Není vůbec zřejmý vztah nervové soustavy a vědomí, nicméně je zřejmé, že dokážeme pohyb pomocí svalů vědomím ovládat. Nezdá se mi tedy podstatné, jak moc dálkové to formování světa je, neb na nějaké úrovni musí vědomí do toho procesu silově vstoupit. To se může stát mnoha způsoby, například přímým působením na elektrony nesoucím signál v nervové soustavě elektromagnetickou silou, působením na resistenci/impedanci/kapacitu vodiče prostorovým uspořádáním atomů/molekul atd atp. Zkrátka a dobře musí nějak dojít k ovlivnění chemického cyklu v neuronu, který způsobuje že je, nebo není vyslán impuls ke svalu.
Nazaretsky Jsem do muziky celej blázen  protože jsem blázen
Je vědomí síla?
Pozorování: Žijeme v kousku Vesmíru, ketrému říkáme civilisovaná společnost. Datlujem u klávesnice, sedíme u toho na židli a kolem nás je civilizace, která si kolem sebe vybudovala složitou infrastrukturu.

Věta: Vědomí dokáže působit silou.

Důkaz: Např existence klávesnice. Obecně se můžeme každodenně přesvědčit, že vědomí (nejen) člověka dokáže formovat uspořádání hmoty ve svém okolí. Dle zákona setrvačnosti tak nemůže činit jinak, než silou.
 
Nazaretsky Jsem do muziky celej blázen  protože jsem blázen
http://www.okoun.cz/boards/vedci_zjistili?contextId=1067296174#article-1067296174

Bohužel to, že si nedokážeme ten kvalitativní přechod "nepociťuje -> pociťuje" představit nedokazuje, že neexistuje. Pokud připustíme, že hmota pociťuje, tak stejně musíme připustit alespoň dva kvalitativní přechody
pociťuje -> žije -> abstraktně uvažuje
(alespoň dle evoluce tušíme, že pokud tak snad v tomto pořadí).