Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
DadB,
LejzyReklamaTipy, triky, techniky pro pozorování mikroskopem i dalekohledem.

Odkaz na prvni prispevek: https://www.okoun.cz/boards/mikroskopy_a_teleskopy?contextId=1069185489#article-1069185489

Focení není úplně priorita. Jde spíš o to, abych si nekoupil nějaký 8" Dobson, který je určitě fajn a na koukání by mi úplně stačil, ale úplně bez šance potenciální konverze na EQ montáž, takže kdybych se pak rozhodl fotit, musel bych si kupovat všechno znovu.
no, mám z dřívějška nějaký 5"/500mm newton bez motorické montáže a mnoho okuláru atd, když jsem bydlel ještě v baráku, tak se dalo ze dvora sledovat i v Praze, ted v bytovce už na balkoně no chance.
Na tom dalekohledu mě štvalo, že to má šíleně forovej stativ a že nemám pořádný pohon, skládat to byla vždy pakárna atd.

pokud chceš fotit, chce to spíš pohon na foták a nějaké sklo k tomu než velkou trubku.
Jinak hodně dobrý na pointaci Polárky je mít laserový pointer, kdy laserem to nastavíš rychleji než nějaký pointer hledáčkem.
Pro delší expozice je potřeba mít ještě tracking hvězd na korekci pohonu, i když dnes už jsou motory poměrně přesné a nemusí to být kritické.

Ono je hlavně potřeba si říci, co chceš pozorovat a fotit, zda galaxie a mlhoviny nebo nějaké menší objekty, jako Saturn atd. Osobně bych nevolil pro začátek dlouhé ohnisko a zkusil špíš motor na foták

já uvažuji o něčem takovém to
https://www.moveshootmove.com/

počtení je pak k tomu tady
https://astrobackyard.com/star-tracker-astrophotography/
https://www.peterzelinka.com/blog/2019/10/move-shoot-move-gauda---review
https://maxpedi.com/en/
https://www.planetguide.net/star-tracker-for-dslr/
https://nightskypix.com/best-star-tracker-for-dslr/
https://www.digitalcameraworld.com/buying-guides/best-star-tracker
arnost Snad zas nechci tak  moks
Tohle je uz ale docela tezkotonazni vybaveni na astrofotografii. Pointace pres autoguider, imho i autofokus a interni db objektu. Cele to vazi jako pytel cementu a je potreba pocitat, ze se to bude jeste muset polozit na nejakou stabilni desku.

Bez auta to asi nikam nedovezete.

Kvalitu neposoudim (ale muzu se pripadne zeptat). Imho je to docela velky skok, ktery bude vyzadovat i nejakou dobu na zauceni – ale nekoho presen tohle bavi.
O tom, vlastně taky uvažuju, že možná nechci úplně automatizovaný goto systém, ale jenom motorizované sledování, abych z toho měl taky trochu pocit, že u toho něco dělám.
ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
(Ale to nebude váš problém.)
ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
A k motorku: mám dojem, že řada astroamatérů do toho rádá strká - s pocitem, že místo motorku by už si klidně v obýváku mohli velkoplošně promítat nějaké softwarové planetárium.
ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
ne inuitštější, ale intuitivnější.
ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
Inutitivnější ovládání.
Astrofoto je spíš takový bonus navíc - abych si k tomu neuzavřel cestu.

Jedné věci nerozumím - nový dalekohled chci samozřejmě kvůli vyšší světlosti, ale ::hlavně:: kvůli tomu, že mě otravuje pořád honit cíl a každých deset sekund do toho strkat. Takže mi přijde logické pořídit si motorizovanou paralaktickou montáž. Co jsem ale koukal, většina lidí si tyhle 8" teleskopy pořizuje s Dobsonovou montáží a od EQ montáže odrazuje. Proč? Jde o to, že je to drahý, těžký a neskladný, nebo to má nějaké jiné objektivní nevýhody?
ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
Na vašem místě bych zkusil spíš astroforum. Nevím, jestli se tu najde někdo, kdo by mohl radit. Já určitě ne. Ale kdybych měl vhodné místo na pozorování bez nutnosti větší manipulace dalekohledem, tak si pořídím něco s větší ráží. A lidi, kteří fotí, myslím, zase rádi delší roury. Ale když se máte vejít do rozpočtu, tak je to celé zajímavý úkol, na kterém zase jednou názorně vidím, proč se nepouštím do amarérského astrofoto. (Berte to ode mne spíš jako snahu vyprovokovat někoho rozumného k reakci, sám nevím nic.)
Repost z astronomie:
Hej lidi! Potřebuju poradit s koupením teleskopu :)

Máme doma tkovou hračku, 100mm teleskop a už strašne dlouho mluvíme o tom, že by to chtělo nějaký upgrade. Představuju si 8" motorizovaný teleskop, 2" okuláry, s cenou do 30k. Jsem pochopitelně zcela zahlcen množstvím parametrů a velikostí výběru.

Bonus points pokud s tím půjde fotit na kinofilm. Naopak příliš nezáleží na skladnosti.

Nějaký protip?

Co tohle? https://www.novedalekohledy.cz/catalog/telescopes/reflectors/view/telescope_meade_200_1000_lx85_8_art_no_72625/
 
DadB jsem zralý na šrotovné 
Já děkuji! Dokonce jsem si (vlastně úplně bez výbavy) dovolil takovou drzost, jako focení komety za soumraku. Jen tak ze zahrady, uprostřed města. Zrcadlovku na stativ, obyčejný objektiv...

ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
Díky! Vy dva s adhilem jste pro mě inspirativní přístupem "velká podívaná s malým kašpárkem" :) - nehonit se za technikou, ale užít s minimálním zařízením víc radosti než by si leckdo uměl třeba jen představit. Oba přitom zjevně víte, co děláte.
DadB jsem zralý na šrotovné 
Když může být Jižní kříž, proč by nemohl být Severní trojúhelník? Schválně se zkuste večer podívat, jak tam krásně svítí.

DadB jsem zralý na šrotovné 
To je náhodou moc hezký dotaz. (Dočítám po týdnu dovolené bez internetu)

U mě to začalo už v dětském věku, silnou motivací bylo okolí - v knihovně ikoncká kniha Vesmír https://knihobot.cz/kniha/vesmir a každý měsíc nové číslo českého Vesmíru a slovenského Kozmosu (samozřejmě s články napříč všemi obory). Pak jsem k narozeninám dostal Astro Cabinet https://www.sberatel.com/diskuse/imagesExtension/img/24583/384434/14259_xtktH2.jpg a v optice si tu nevetší plastovou čočku nechal vyrobit ze skla. Čekal jsem na ni tehdy asi dva měsíce...

Když teď přeskočím zhruba 30 let, tak na hvězdy koukám pořád. Se skromnou výbavou za pár korun jsem samozřejmě dávno smířen s tím, že neudělám žádný velký objev, ale koukání na hvězdy u mě zůstalo v rovině jakési jistoty - že ve Velkém voze pořád najdu dvojhvězdu, že Cassiopeia pořád vypadá jako W, že v zimě krásně svítí Plejády, že se možná dočkán supernovy Betelgeuse v Orionu, že každé léto najdu přímo nad hlavou souhvězdí trojúhelníku, které sice není v žádných hvězdných mapách, ale já si ho tam pro sebe našel už někdy před těmi třiceti lety. A je tam stále :)
Pokud jsi dosud nečetl 'Stručnou historii času', tak si ji můžeš poslechnout jako audioknihu.

(Mimochodem je to taky důvod, proč jádro Mléčné dráhy nevidíme jako jasnější než Slunce.)
To jako myslíš vážně?
ertegun staromládenecký divnočlověk/lidový mudrc 
Díky všem!
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Já v posledních letech moc aktivní nejsem, je to spíš nostalgické vzpomínání na zájmy v době dospívání, když jsem se rozhodoval pro fyziku a četl všelicos, měl malý dalekohled... Dokonce jsem si tehdy ofotil velkou část učebnice základů astronomie pro nějakou VŠ. Ještě to někde mám. Naučil jsem se základy praktické kvantovky (potenciálové jámy, atom vodíku), i když jsem se skutečné teoretické základy (axiomy, operátory) naučil až později. A pořád mám kamarády, kteří jsou skuteční astronomové, nebo aktivní amatéři v nějakých klubech.

A mám i rád optiku z technického hlediska, ve druháku jsem o optice jako oboru uvažoval.
Je to úplně jinde a jde to vidět!