Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

MaLerReklamaLinky na weby:
Prazske tramvaje

patlac petaklic mi rozesněžil textik 
Za roušky si můžeme dosadit mimo pandemické období třeba šálu s čepicí v zimě a sluneční brýle v létě.

Kolikrát tě v MHD zkontroluje revizor, pokud jezdíš jen na území Prahy? I kdyby průměrně jednou za měsíc, ať nežeru. A kolikrát tě zkotrolujou na příměstských linkách? Každý den, když nastupuješ do autobusu, takže typicky při cestě tam a zpět dohromady 2x. A stejně tak musí řidič zkontrolovat a vyhodnotit všech 50-100 lidí, co do toho autobusu lezou. Vteřina na kontrolu kuponu plus vteřina na kontrolu fotky znamená 3 minuty čistého času stráveného jen kontrolou dokladů. Navíc platnost kupónu může podle polohy autobusu superrychle vyhodnotit sám počítač a zařvat jen v případě kuponu neplatného pro danou cestu. Podobu fotky se skutečným cestujícím může vyhodnotit jen řidič (nebo drahá umělá inteligence).

Musíme se zkrátka smířit s tím, že PID není jen doprava po Praze, kde to všechno "odsejpá" a nikdo neprudí, ale také příměsto, kde kontrola nastává při každém nástupu. A nemyslím si, že by příměsto bylo nějak nepodstatnou částí toho systému. Naopak - kvůli příměstu se ten systém integrace vymýšlel a jak říkám, největší počet "verifikací" proběhne právě na příměstě.

A pokud si dobře vzpomínám, tak už jsou i Lítačky nevázané na jméno ("anonymní"), kam si člověk může koupit kupon a sdílet ji s dalšími lidmi. Ale pořád se tím kuponem může v jeden okamžik prokázat pouze jeden člověk na jednom nosiči.
violetelephant グッバイ、ミスターティーポット 
tohle pravidlo je od doby, kdy umoznili nahravat kupony nejen na litacku (ci opencard), ale taky na kreditku a jine cipovky, pak pribyla mobilni aplikace (teda aplikace byla driv, ale kupon dlouho neumela, nez doladili portal, aby to umel prehazovat i z aplikace).
Nazgul Vtipnýs 
Roušky? Takže to pravidlo se zavedlo až po zavedení roušek? Skoro bych si tipnul, že bylo už před nimi a roušky s tím nemají co do činění.

Příměstské autobusy navíc tvoří jen malou část městské dopravy. Většinou kontroluje jízdní doklad průvodčí nebo revizor a tam nemám pocit, že by ta půlvteřina na zkontrolování, jestli je na fotce ten samý člověk, měla nějaký výrazný vliv. Nemyslím si, že by procento lidí, co během doby platnosti karty zestárnou natolik, že se naprosto přestanou podobat své pár let staré fotce, bylo nějak velké, abychom se jím museli zabývat. Pokud ale doopravdy není možné identitu držitele ověřovat, proč je tedy na kartě vůbec uveden?

patlac petaklic mi rozesněžil textik 
Sorry, ale dal jsem příklady stejně absurdní, jako byla tvá otázka, jak by se toho dalo zneužívat. Argumenty už jsem tu uvedl, ale klidně zopakuji: není čas kontrolovat fotografii (přinejmenším na příměstských busech, kde řidič musí kontrolovat hlavně platnost kuponu pro potřebná pásma), navíc foto bývá staré, navíc se nosí roušky, atd. atd. Proto se šlo touhle cestou, že jeden kupon může být jen na jednom nosiči.
A s těmi paterčaty jsem to myslel tak, že kdyby bylo možné jeden kupón mít na více nosičích, tak si rodina koupí jen jeden kupón a každé paterče se prokáže (klidně v jeden okamžik) tím stejným kuponem ale na různých nosičích.
Nazgul Vtipnýs 
A jak často se stává, že se jedinec paterčat zkouší prokázat průkazkou svého sourozence? Navíc by se ve stejné době logicky nemohl kupónem prokázat onen sourozenec.

Oháníš se absurdním hypotetický problémem, který vůbec nenastává.

jrd12 já přísahám na svůj  herbář
!! si trouba
patlac petaklic mi rozesněžil textik 
Jak revizor (nebo řidič příměstského busu) pozná, jestli na kupon jede správný jedinec z pěti jednovaječných paterčat? Případně naopak - byl bych nerad, kdyby mě buzeroval za to, že na fotce mám husté vlasy a plnovous, zatímco fskučnosti jsem od té doby proplešatěl a jsem hladce oholen. Navíc v době roušek. Mám k těm Lítačkám různé výhrady, ale zrovna tohle docela chápu. Je potřeba si uvědomit, že se tím lidi prokazujou na příměstských linkách a kdyby měl řidič zkoumat každou podobenku (navíc teď v době roušek), tak nástup cestujících nebude trvat 5 minut, ale hodinu.
maklf lžičky od heroinu vracejte obsluze 
patrne to vymyslel stejny clovek, co u CD trval na tom, ze jizdenka z eshopu musi obsahovat cislo nejakeho dokladu totoznosti (ktery pak clovek musel mit u sebe). je prece uplne jedno ze tahle svata valka proti predpokladanym (ale neprokazanym) zneuzivacum nasere tak nejak vsechny, co to pouzivaji normalne, ze jo. My jsme CD/DPP/... my si s vama klidne muzeme vytrit prdel, protoze vy s nama chcete jezdit, ne my pro vas.
Nazgul Vtipnýs 
Jak by toho mohli zneužívat? Na lítačce i v aplikaci je fotka. Pokud by se tím prokazoval někdo jiný, přišlo by se na to.

Tohle je zbytečná buzerace, občas jsem venku bez mobilu, jindy bez dokladů.