Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Já si u něj vždycky říkám, že kdyby takoví byli všichni učitelé matematiky na VŠ, to by bylo.
(A posluchač toho ví vždycky ještě míň, než si představujeme :-)
Fakt, hned na začátku? Moh jsem to přeslechnout, už na to znova koukat nebudu. A má to říct líp a výraznějc, tak :-) Představuju si posluchače, kterej termit "initial condition" slyší poprvý v životě a vůbec netuší, co to je.
bwian I'm a lucky bastard! 
Neřekne? Vždyť tam to označení “initial condition” přímo použije. To jsou podivné výtky, tohleto. :-)
Taky na začátku sice řekne, že druhá část definice je "y(0)=1", ale neřekne, že se to jmenuje "počáteční podmínka". Pak to dost upozaďuje a pak se najednou odvolá na počáteční podmínku. Taky se mi nelíbí to tau, co to hergot má bejt, proč neřekne normálně 2 pí nebo to tau nezavede. Celkově tam imo může vzniknout několik momentů, kdy autorovi uplně nerozumíš a musíš mu věřit, což je v matice špatně.
Právěže vůbec neřiká proč, jen to konstatuje. A zrovna v matice by se nemělo jentak konstatovat věci. Ideálně by to chtělo rozebrat, že velikost v(x) je konstantní, právě když je v'(x) kolmý na v(x). Jde to ukázat snadno geometricky, neni to nic jinýho než zase ta kružnice. Nebo aspoň poznamenat že to víme. Takhle mezi řečí to může bejt pro přemejšlivýho posluchače matoucí, je to klasickej fail při vykládání matematiky "snadno nahlédneme, že..." ;-)
bwian I'm a lucky bastard! 
Na tu velikost rovnou 1 odpovídá v 2:50 dost explicitně, ne?
Myšlenka pěkná, v zásadě jde o to, že se exponenciela exp(kx) definuje jako řešení diferenciální rovnice y'=ky s počáteční podmínkou y(0)=1. Forma mi (jako u většiny těhle videí) moc nesedí, příde mi to takový humpolácký bez detailů a preciznosti. Těch detailů nemusí bejt moc, ale podstatný věci by neměly chybět, tady mi konkrétně chybí, proč je velikost tý rychlosti pořád 1. Nezabíhat do formalit, ale přitom nevynechat žádnej logickej krok je umění.
bwian I'm a lucky bastard! 
3Blue1Brown je můj oblíbený kanál, takový uklidňující. :-)
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Teď jsem viděl krásné odvození toho eulerova vztahu e^it = cos t + i sin t.

Když vynásobím komplexní číslo imag. jednotkou: i*z tak ho vlastně otočím o 90 stupňů /protože normála k (a,b) je (-b,a)/. A derivace e^it je i*e^it, takže vektor "rychlosti" je vždycky tečna k jednotkové kružnici, takže když měním t, tak se to bude točit po jednotkové kružnici. Pěkné...

https://www.youtube.com/watch?v=v0YEaeIClKY