Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Kdyžtak (i když to snad není třeba :-) motivace "vymlátit" analýzu je celkem jednoduchá. Analýza je hodně o trikách, každej druhej důkaz jinej nápad, to mě nabaví. Algebra je imo mnohem systematičtější (i když občas se nápad taky hodí ;-) a spousta věcí se dá dokonce hodit do počítače.
Imo to neni nějaký extra podstatný pochopení, je to takový hezký napůl filozofický ujasnění, co se v který části matiky čekat. Já to už dávno nedělám a popravdě jsem to pořádně nedělal a do detailů neznal nikdy, jen jsem před nějakejma 16-17 lety přicmrndával na semináři kolegovi a kamarádovi, kterej to dělal na doktorátu. A dost možná zrovna on by třeba s mym pohledem nesouhlasil. Teď se mi to jenom připomnělo, protože jsem nedávno poslouchal příspěvek o ultrafiltrech a druhym duálu, kde (pro mě nepřekvapivě) vypadla ta kompaktnost.

Rozhodně je to z oblasti "abstract nonsense", takže žádný přímý aplikace mimo matiku nehrozej. Ale přecijen to trochu může pomoct jako vodítko. Třeba zrovna v geometrii, která je zjednodušeně řečeno mix (spíš přízemnější) analýzy a (spíš přízemnější) algebry. Mě osobně to ukazuje takový hodně vzdálený meze toho, jak moc lze "z geometrie vymlátit tu pitomou analýzu" :-D Samozřejmě taky můžeš zkoumat pořádně rigorózně přímo takovýhle a podobný abstraktní otázky, pár lidí, který to zajímá, se najde, ale žádný davy.
Antiproton 1, 10, 11, 100, 101. 
Dobre ty. Ja to asi pochopil, a to my prakticky dovednosti koci u zakladu kalkulu a zakladu diferencialnich rovnic. Kdyz se zabejvas podobnejma vecma, k cemu to pouzivas?
Ono to vnoření do algebry jde udělat explicitně. Třeba topologický (hladký) varietě přiřadíš algebru spojitejch (hladkejch) reaálnejch funkcí na ní. Bodu v prostoru pak odpovídá množina funkcí, který jsou v danym bodě nulový. A tahle množina je maximální ideál. Pokud je ten prostor kompaktní, tak dostaneš korespondenci bod - maximální ideál, která je 1:1. Pokud není kompaktní, tak tam dostaneš spoustu dalších maximálních ideálů funkcí, který "po různejch cestách jdou k nule v nekonečnu". Dostane se tim dost veliká kompaktifikace, tipnul bych že asi i ta největší Čech-Stoneova.

Btw. ta algebra je samozřejmě komutativní, protoře reálný (nebo třeba i komplexní) čísla jsou komutativní. Hádej, co je ta "nekomutativní geometrie" :-)
(Ono je fakt lepší mluvit o kompaktnosti a ne o úplnosti. Úplnej, ale nekompaktní prostor, třeba reálná přímka, pořád nemá tu limitu totální, může ti to "utéct do nekonečna", divergovat. Ono ani s tou kompaktností to neni uplně přesný, i v kompaktnim prostoru může posloupnost oscilovat a tedy nekonvergovat. Ale nemůže divergovat, nemá kam. Z toho high level pohledu je pak oscilace na rozdíl od divergence jen technickej detail, kterej nerozbije tu algebraičnost.)
arnost Snad zas nechci tak  moks
Tak nejak podobne si to taky predstavuju. Po zuplneni je veskera analyza vlastne algebra. Co je na analyze cenne je ta analyticka intuice/kalkulus neuplnych operaci, ktera umoznuje nahlizet problemy jinym (dalo by se asi rici Newtonovskym) zpusobem.
Jak jsme nakousli tu analýzu vs. algebru, tak k tomu ublognu takovej hodně high level, kategoriální pohled, ať to jednou shrnu na jedno místo.

(Následující vyjadřuje můj osobní pohled, leckterý kolega by třeba nesouhlasil. A taky už si některý věci můžu pamatovat nepřesně, dávno se tim nezabejvam, takže s rezervou. A beztak jsou to jen takový napůl filozofický kecy ;-)

Jako usmrkanej středoškolák jsem kdysi slyšel takovou pěknou poučku: "Algebra je o rovnostech, analýza o nerovnostech. Rovnost je v analýze jen nezajímavý okrajový případ nerovnosti :-)" Rozhodně to dává smysl, důkazy v základech analýzy jsou pořád o nějakejch odhadech a ε-δ tělocviku. A je uplně jedno, jestli se v definicích požadujou ostrý nebo neostrý nerovnosti, stejně se to ε resp. δ uvažuje menší a menší až bude... v limitě 0. Naopak v algebře většinou vůbec žádný uspořádání neni, takže o nerovnostech ani nejde mluvit.

Ale ono je to hlubší a dá se to formalizovat. Když to vezmeme trochu obecnějš, tak algebra je o operacích; sčítání, násobení apod. Analýza a její kamarádi jako topologie jsou o relacích: nerovnosti, relace "blízkosti", otevřenost množin. Nejjednodušší algebraická struktura jsou grupoidy (jedna binární operace), nejjednodušší "analýznická" resp. "topologická" struktura jsou orientovaný grafy (jedna binární relace).

Jenže operace je jen zvláštní případ relace, že ano. Binární operace x.y=z je jen zvláštní případ ternární relace (x,y,z). Takže ten relační ("analýznickej") svět je minimálně tak silnej jako ten operační ("algebraickej"). A promítá se to i na úrovni kategorií. Dokonce se ukázalo, že relační svět je úplně univerzální, každá kategorie se dá věrně vnořit třeba do do kategorie grafů nebo topologickejch prostorů (až na temnařský opruzy, kdy je ta kategorie moc velká, tj. třída). Speciálně se tam daj vnořit, jinak řečeno nasimulovat i všechny algebraický kategorie. Např. můžu každý grupě šikovně přiřadit vhodnej graf resp. topologickej prostor a grupový homorfismy pak budou 1:1 odpovídat grafovejm homomorfismum resp. spojitejm zobrazením.

Přirozeně se nabízí otázka, jestli je ten operační svět taky univerzální. Jinak řečeno, jestli jsou ty relace ostře silnější nebo stejně silný jako operace. Ukázalo se, že obecně ne, relace jsou ostře silnější. Ale pozná se to až ve velkejch kardinalitách. Ta hranice, kde relace začínaj bejt ostře silnější, je právě Vopěnkův kardinál a jestli se nepletu, tak se to dá použít jako jeho ekvivalentní definice. Ostatně naše skvělá kategorička prof. Trnková se tenkrát aktivně účastnila Vopěnkova semináře, kde to vzniklo, a její podíl bych nepodceňoval :-)

Co je teda ten klíčovej rozdíl mezi operací a obecnou relací? Je to totalita. Operace musí bejt totální, tj. definovaná pro všechny vstupy. To obecná relace nemusí, klidně ke spoustě dvojic (x,y) nemusí existovat žádný z, aby (x,y,z) bylo v relaci. Potažmo v analýze nemusí existovat limita nebo součet nekonečný řady. A jsou to právě ty ošklivý případy, kdy limita, součet, derivace apod. neexistujou, který z analýzy dělaj analýzu. Jinak je to jen algebra. A taky když v algebře vynecháme tu totalitu a začneme se zabejvat parciálníma operacema, tj. definovanejma jen pro některý vstupy, tak už dostaneme sílu obecnejch relací. Mimochodem samotný kategorie nejsou nic jinýho než "parciální monoidy".

Na závěr se dostáváme ke zlatýmu hřebu, co když naopak v analýze budeme požadovat tu totalitu? Aby limita nebo součet řady existovali vždycky? Měli bychom tak dostat operaci a dostat se do operačního, algebraickýho podsvěta. A ano, fakt to funguje. Tahle totální limita resp. součet řady se dá vyrobit z ultrafiltrů resp. druhýho duálu. To co dostaneme se dá popsat topologicky, ale podstatný je, že dostaneme kompaktní topologie. Je to právě kompaktnost, která v nějakym volnějšim smyslu znamená, že "všechno konverguje". Předpoklad kompaktnosti tedy dává tu totalitu a můžeme to chápat jako jiný vyjádření "algebraičnosti". Vskutku, třeba kompaktní Hausdorfovský prostory tvořej algebraickou kategorii, která se dá vnořit třeba do grupoidů. Bez kompaktnosti to nejde.