Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Ono se pí dá chápat jako ta úhlová míra, vulgárně řečeno, "kolik prostoru" je v okolí danýho bodu. S kladnym zakřivenim je toho prostoru "málo", se zápornym je prostoru "moc" (zkuste si zahrát Hyperrogue :-). Je pak čistě otázka, čim se chce člověk zabejvat, jak moc si povolí, aby se ta geometrie lišila od Euklidovský.

A jinak filozoficky je to zajímavá otázka, jestli třeba přímku chápat jen jako množinu bodů nebo zcela jinou kvalitu... On převládá spíš ten množinářskej pohled, ale je třeba si uvědomit, že geometrie nebo topologie nejsou prostý množiny bodů, ale je tam hromada další struktury, která ty body "lepí k sobě". U toho provázku je to jasný, jsou tam zapletený vlákna, potažmo chemický vazby, který to držej pohromadě.
Reakce na | Vlákno  
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Ono se to furt vraci. Clovek to tribi, aby to nebyla uplna blbost, napriklad k uvedomeni si, ze kriva cara je kategorialne odlisny objekt od primky, a jeji delka je odvozena zalezitost pres nekolik predpokladu. Proti tomu muj otec: ale jiz male dite dokaze vzit provazek, obmotat kolem trubky a pak rict, ze obvod te trubky je delka toho provazku, kdyz je narovnany. Proti tomu ja: ale to, ze je neco nase primarni intuice a ze to tak lze zavest, jeste neznamena, ze je to nutné. Proti tomu: ovsem at to zavedeme, jak chceme, vyjde to stejne. Nehlede na to, ze by bylo zvlastni a neprilis uzitecne, kdybychom potrebovali pro vystavbu komina tolik a tolik cihel, ale jeho obvod by nebyl zhruba jako soucet delky tech cihel.
Atd. atp.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
tady jsem o něčem podobném mudroval, taky ses zapojil:)
https://www.okoun.cz/boards/matematika?contextId=1070947354#article-1070947354

Yeti Kapela "Hovada" vydala svůj nový singl   "Aby ses neposrala"
8O povrch kužele se singularitou wtf
Pí je v první řadě matematická konstanta, nějaká ad hoc z prstu vycacaná rychlost světla z pochybnýho, tzv. "reálnýho" světa, se s ní nemůže měřit :-) A pí už se spíš nedefinuje geometricky, ale přes goniometrický funkce nebo přes řadu. Prostě pí je to konkrétní číslo, bez jednotek a hotovo.

I když uděláš zakřivenou geometrii (Riemannovskou), tak hodně malý kružnice budou mít (v limitě r->0) obvod furt 2 pí r. Jako samozřejmě můžeš dělat větší divočárny, třeba součtovou normu místo Euklidovský, povolit singularity (např. povrch kužele i se špičkou) a pak to vyjde jinak, ale je otázka, jestli tomu ještě řikat geometrie.
snop ale ti co meli prijit  neprisli
naivni dotaz
Hele, jak je to vlastně s číslem pí? Jde o "univerzální konstantu" v podobném smyslu, jako je jí třeba rychlost světla, nebo ne? Tj. šla by udělat verze geometrie, která by byla plochá, měla by kulaté koule (nebo prostě dala by se používat pro stavění domů, asi jako v principu lze používat geometrizované jednotky, ačkoli je to vopruz) a měla by pí=1?