Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


Schopnost nějak vidět výsledky velké násobilky se vytratila během úvodního čtvrtletí první třídy. Říkala paní učitelka, že by si měl nejdřív s ostatními dětmi doplnit jakési základy (?).
* minulej tejden
Btw. zrovna minulej jsem ved rozhovor s algebraikem, kde on tvrdil, že "kalkulus", tj. praktický výpočty v analýze jsou vlastně jen algebra. Analýza k tomu dává jen background a dokazuje, že tahle "algebra" skutečně odpovídá limitám a spol. Krásně je to vidět na symbolickym integrování, jak už jsem asi někdy zmiňoval. Tam se vychází z toho, že prostě vezmeš těleso s další operací "derivování", která splňuje Leibnitzovo pravidlo a basta. Ten analýznickej obsah (sémantika) tam vůbec neni potřeba a kupříkladu se vůbec nepoužívá substituce.
Ad b), je to trochu podobný důkazum s a bez axiomu výběru. Pro někoho jsou ty věty, co jdou dokázat bez, tak nějak lepší pravda, ale to už se dostáváme do filozofie.
Jo jasně, ono to vlastně c) umožňuje vyhnout se sporu a tím to otevírá možnosti k všelijakejm nestandardním přístupům, který jsou normálně sporný.
Stejná rozhodně není, některý důkazy bez toho nejdou. Je to a) prostě zkoumání další varianty v logice, oslabování předpokladů je jeden ze standardních způsobů zobecnění jakýkoli teorie; b) snaha hledat "lepší pravdu" :-) Ale on se tu určitě najde někdo kompetentnější, třeba arnost. Mě tyhle "fundamenty" moc neberou, mam na ně skoro až posu.
arnost Snad zas nechci tak  moks
Je to kuprikladu jedna z cest k jednodusimu kalkulu, protoze lze pak beztrestne zavest netrivialni delitele nuly a nasledne i nekonecne male veliciny. To, ze cela trida dukazu muze byt casto vyhoda.
Saggy I am the beast I  worship
Poslední dobou se sem tam potkávám s konstruktivismem (neplatí zákon o vyloučení třetího, tzn. jsou povoleny jen konstruktivní důkazy). Jaký tohle vlastně má cíl? Je to jen myšlenkový experiment? Snaha zjistit, jestli je vyjadřovací síla této verze matematiky stejná jako ta s zákonem o vyloučení třetího, nebo ještě něco jiného?
 
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Dik, tim se vysvetluje alespon operatorova reakce, kdyz uz ne Inlineruv puvodni post :-)
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Já mám 1+1+2+1+3+1+2+4+1+5+1+2+3+6+1+7+1+2+4+8+1+3+9=69.
 
operator304 gotta say this is weird  even for an 80's band
nice!
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Ano, 9+8+9+8+5+6+7+8+9=27+24+18=69
A co s tim? Je v tom neco vic?
 
 
Dík, už vím, čím se budu zítra bavit.
!!!
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Krásný. Dík.
pár zajímavostí
 
r0b0t ~ matika šmatika ~  braidd drwg
Afaik je jedna formulka pro chybu toho odhadu ekvivalentní RH.