Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
snop

Může vás zajímatReklamapojmy a tak naleznete docela dobre vysvetlene a definovane zde (Wikipedia)
Nebo z jineho zdroje zde (Math Thesaurus)

pripadne se zkuste pohrabat v nejvetsi encyklopedii matematiky: http://mathworld.wolfram.com/


neprihlaseny_OC  
(Tak. A ta přednáška by snad měla být tady, neověřoval jsem to však, neboť na gúglí sajty nelezu, není-li to zcela bezpodmínečně nutné.)
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Ano, ano, omlouvám se. Jinak třeba tady k tomu něco málo říká: https://youtu.be/9iA5B2BwYtc?t=2373
(Teda docent.)
(Rokytka je řeka, spíš potok. Pan profesor z analýzy a momentálně děkan je Rokyta ;-)
Nekonstruktivní důkaz sporem je přesně z těch variant, který k těm prvočíslum nic moc říct nemusej.
neprihlaseny_OC  
(Já bych tady stejnak nejspíše čekal důkaz nějakým hezkým sporem. Ale kdo ví.)
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Jo, s tou 01 a 00 máš pravdu, ale jsem dneska moc tupý, než abych si to nějak zobecnil. A proto - jako v té historce jak se v hospodě řeší nějaký matematický problém, ale zjistí se, že koneckonců násobení a dělení je koneckonců nad síly lidí a přejde se na kosmické lety - přejdu k Riemannově hypotéze.

Dadb: Vztah mezi zeta funkcí a prvočísly objevil Euler (zmiňuje se třeba tady https://wikijii.com/wiki/riemann_zeta_function ) a viděl jsem někde moc pěkné a jednoduché odvození, ale imho je taky jenom "pravděpodobnostní". Význam R. hypotézy je myslím spíš v tom, že je to tak těžké a že se předpokládá, že kdo ji vyřeší, tak bude muset objevit nějaký úplně nový přístup - "novou matematiku" než že by z toho něco převratného plynulo.

Zkusit předpodkládat že RH platí je určitě napadlo. Zase o tom někdo pěkně mluvil, snad doc. Rokytka na youtube, zkusím to najít.
Já se o to zas nijak odborně nezajímám a jak jsem koupil, tak prodávám. Afaik žádnej kokrétní postup, jak z libovolnýho důkazu RH vyrobit algoritmus neni, můžu se plíst.
Prostě se doufá, že když už bude důkaz, tak v něm bude brutální vhled do problematiky a souvisejících věcí. Pokud by to někdo dokázal nějakym haluznim trikem, tak nám to nemusí říct vůbec nic oproti tomu, kdy tomu věříme.
Na ty body odpoveď neznam a celkově se mi to zdá přehnaný. Afaik by to hlavně mělo začínat: Domníváme se, že případný důkaz by mohl poskytnout hinty k ...
hacker_ Ostatně soudím, že EU musí být zničena  Go
AFAICT, 1 a 2 ne, 3 nevím, ale možná, 4 ano, ale pouze v části o bambilionu, třeba tady jsem našel nějaký souhrn ukázek, dtto Wikipedia.
Dotaz - Riemannova hypotéza
...ale prosím opravdu, ale opravdu polopaticky

Pokud jsem to dobře pochopil, tak se snažíme dokázat, že všechny komplexní kořeny analytického rozšíření zeta funkce mají reálnou část rovnu 1/2.
A pokud bychom to dokázali, tak:

1) získáme funkci, které bude umět generovat prvočísla
2) získáme funkci, které v čase O(1) odpoví, zda číslo je prvočíslo
3) získáme naprosto přesnou informaci o počtu prvočísel v libovolném intervalu, už žádné odhady pomocí Li(x)
4) okamžité hackneme RSA, protože faktorizace libovolně velkých semiprimes bude s prstem v nose
... a ještě asi bambilion dalších věcí

No jo, ale důkaz zatím nemáme. Nicméně, zdá se (tm), že Riemannova hypotéza platí.

Když se tedy zdá, že platí, tak proč:
a) zatím nemáme/nepoužíváme nic z výše uvedených bodů 1 až 4? Vždyť k tomu ten důkaz, což jsou jen písmenka na papíře, snad úplně potřeba není.
b) k čemu je to celé dobré, když všechny ty kořeny vypadají 1/2 + 1,6543214584561321878...i, tedy s rozvojem iracionálním, který stejně nikdy nevyčíslím úplně přesně, takže stejně ani do té zeta funkce přesně nedosadím?

Prosím ale opravdu polopaticky. Děkuji
(Je dost možné, že jsem splácal několik věcí dohromady, ale takhle nějak jsem si to odnesl zhruba z desítky různých knížek, i od slavných autorů, ale ani v jedné/z jedné jsem to nepochopil. Tak když všechna ta tvrzení taky uvedete na pravou míru, budu rád)

Díky!
 
Mormegil Už jste  přispěli?
(Zatímco jejich vzoreček dává pro pravděpodobnost nalezení dvouciferné binární kombinace v náhodné trojciferné výsledek 37/64.)
Mormegil Už jste  přispěli?
Právě pokud to formuluješ takhle („jaká je pravděpodobnost výskytu naší kombinace“), tak to zcela jednoznačně relevantní je: Podle toho, jakou konkrétní kombinaci hledáme, se ta pravděpodobnost nalezení liší (například: pravděpodobnost nalezení „00“ v náhodné trojciferné binární kombinaci je 3/8, ale pravděpodobnost nalezení „01“ je 1/2). Oproti tomu pokud se ptáš na „průměrnou“ pravděpodobnost nalezení náhodně vybrané kombinace v náhodné posloupnosti, tak tam se to zprůměruje (pravděpodobnost nalezení náhodné dvouciferné binární kombinace v náhodné trojciferné je 7/16).
Mori Слава Україні 
+1, dík.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Ano, máš pravdu, máme-li závislou pravděpodobnost a víme, že to na x vyšlo, tak to ovlivní výsledek na x+1.
Ale otázka je, jestli to je nějak relevantní pro tu původní úlohu. Já mám dojem, že ne - tam máme dáno x náhodných čísel a ptáme se, jaká je pravděpodobnost výskytu naší kombinace a nic víc nevíme. Víme sice, že se překrývají, ale nemáme žádný předchozí výsledek, který by to ovlivňoval. Imho.
Mormegil Už jste  přispěli?
Protože když jsem napsal, že to zjevně nejsou nezávislé proměnné, tak se našli lidé, kteří si tím nebyli jisti. ;-) [Ale cpt. O. pro jistotu: tím, že to najdeme na pozici x+1 nemyslím, že tam ta dvouciferná kombinace končí, ale že tam (další) hledaná kombinace začíná.]
Mori Слава Україні 
Ztratila jsem se u "Jaká je pravděpodobnost, že hledané TT najdeme na pozici x _a zároveň_ ho najdeme na pozici x+1?", uniká mi, proč to probůh vyčíslujete.
Mormegil Už jste  přispěli?
Pro jednoduchost si představme hledání v binárním řetězci (obsahuje jen T a F) a pro začátek hledejme jen dvouciferné číslo, dejme tomu, že hledáme TT (T(x) = na pozici x je T):

Jaká je pravděpodobnost, že hledané TT najdeme na pozici x? P(Našel(x)) = P(T(x) ^ T(x + 1)) = P(T(x)) * P(T(x + 1)) = 1/2 * 1/2 = 1/4
Úplně stejná je pochopitelně pravděpodobnost, že ho najdeme na pozici x+1: P(Našel(x + 1)) = P(T(x + 1) ^ T(x + 2)) = P(T(x + 1)) * P(T(x + 2)) = 1/2 * 1/2 = 1/4
Jaká je pravděpodobnost, že hledané TT najdeme na pozici x _a zároveň_ ho najdeme na pozici x+1? P(Našel(x) ^ Našel(x+1)) = P(T(x) ^ T(x+1) ^ T(x+2)) = P(T(x)) * P(T(x + 1)) * P(T(x + 2)) = 1/2 * 1/2 * 1/2 = 1/8.

Tedy, 1/8 = P(Našel(x) ^ Našel(x + 1)) ≠ P(Našel(x)) * P(Našel(x+1)) = 1/4 * 1/4 = 1/16.

Qed.

Ovšem tady je trochu otázkou, jaké je vlastně přesně zadání: Pokud beru jako fixní vstup tu hledanou posloupnost, tak mi podle toho, jestli hledám „TT“, nebo „TF“ vyjde pravděpodobnost, že ho najdu jak na x, tak na x+1, buď jako 1/8 (viz výše), nebo 0 („TF“ nemůžu najít dvakrát posunuté o jedna). Takže když to naopak beru i jako pravděpodobnost přes náhodně vybrané _hledané_ číslo, tak se mi to zprůměruje na těch 1/16, takže _tahle_ pravděpodobnost už „statisticky“ nezávislá je.
Mori Слава Україні 
Ono je to "skoro jisté" v každém případě