Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Frazer,
smety,
smety_PDAReklamaVítejte na diskuzním fóru Okoun.cz


Okoun je historicky nejstarší fórum se stovkami příspěvků, které založil Frazer, následně správu předal Tomášovi Smetkovi. Do diskuze mohou přispívat registrovaní uživatelé (pokud nemáte účet, klikněte sem, pro přihlášení slouží formulář pravé horní části obrazovky), budeme rádi, pokud se zapojíte a napíšete své zkušenosti z laserového zákroku nebo se zeptáte ostatních diskutérů :-).


Spřátelné oční optiky: Oculeus Optik E-shop


Už tři-čtyři roky po Relex Smile 3D v Duovizi, vše funguje normálně, spokojenost.
 
Implantovanou čočku mám už dlouho, furt super, žádný problém.
MigelAntonio  
Předoperační vyšetření - GEMINI
Tak i když jsem operaci zatím nepodstoupil a ještě si to budu rozmýšlet, předoperační vyšetření jsem podstoupil v GEMINI České Budějovice, možná že dřív to fungovalo jinak, ale mé zkušenosti: - Všechny dámy byly velice milé a ochotné - Vyšetření trvalo TAKŘKA 2 HODINY, žádné odbytí ani nezájem - Plně se mi věnovaly, změřily zrak na spoustě přístrojů, fotografovaly oči, později kapaly roztok kvůli rozšíření zornic a uvolnění svalů v oku a měření atd, paní doktorka se mi věnovala osobně a bavila se se mnou dlouho a odpovídala na veškeré mé dotazy - tudíž velmi profesionální přístup - Laser mi nedoporučili - tenká rohovka, snad jedině implantace čočky
 
Anita zajaciky neboli dlho mrtvy   aj na selijake hranie boli pekny
Ahojte, prosím o radu, moja matka (65) sa chystá na operáciu, vloženie šošovky MF IOL. Je krátkozraká, má asi 2 dioptrie do diaľky (presná diagnóza nižšie). Doktor jej navrhoval monofokálnu šošovku, ale s tým, že by mala zrejme 2 dioptrie nablízko, čo ona nechce, dosť pracuje na počítači a vyhovuje jej, že nemusí používať okuliare.

Mohli by ste mi doporučiť nejaké stredisko, kde robia tieto operácie čo najlepšie? (ideálne na slovensku, vraj v ČR to bude pre ňu o 10k drahšie)
Fakt sú nutné po operácii tie 2 dioptrie na blízko?
Je tá multifokálna šošovka naozaj lepšie riešenie ako monofokálna?

Nález: AR: o.dx: -0,25 Ds = -1,0 Dcyl 85 st/VOT: dx:17 torr, Pachymetria: o.dx. " 580 um, VOD: 0,5 ? nat s AR 0,8 Biometria SRK/T: O.dx: 22,0 Ds/-0,52 //// o.sin: -2,25 Ds = -1,0Dcyl 70 st/ o. sin: 14 torr/ o. sin: 579 um/ VOS 0,2 nat s -2,0Ds 0,7? o. sin: 22,0 Ds / - 0,47/

Ďakujem!
 
Bloodrat Inkwizytor z planety tańczących mongołów 
Ahoj, málo informací. Jakou vadou trpíš? Co ti naměřili? Čeho se přesně obáváš? Co myslíš posunem flapu?
gemini
Ahoj :) chystám se na laserovou operaci očí u kliniky Gemini :) jakou s ní máte zkušenost? zvolili by ste si lasek či lasik? a je nějak řešitelný posun flapu? zní to dost strašidelně.. to dojde k oslepnutí nebo k zhoršení zraku? děkuju moc! :)
 
Žádost o informace
Zdravím. Je mi 30 let a uvažuji o operaci očí. Odmalička trpím krátkozrakostí (postupně se mi zhoršoval zrak od 0,5 dioptrie po nynější cca 8 dioptrií). Chci si zajít na vyšetření a zjistit své možnosti. Nejprve bych si věc ale rád nastudoval a v předstihu se informoval. S ohledem na to pokládám následující dotazy. Pokud na některé dotazy budete mít po ruce odkaz v češtině nebo angličtině, neváhejte ho použít. :)

Beru to tak, že jsou různé a různě drahé metody operace laserem a pak výměna čočky. (1) Jaká metoda je z hlediska výsledku nejlepší? Nezajímá mě poměr „cena/výkon“, zajímá mě čistě „výkon“. Co nejlepšího si pacient může dopřát? Tj. jaká metoda dopřeje nejlepší vidění, nejnižší šanci jakýchkoli pooperačních komplikací a nejvyšší možnost nápravy případných komplikací, a to v dlouhodobém i krátkodobém horizontu? (Nejde mi o informaci, že laserová operace je třeba lepší. Zajímal by mě název konkrétní laserové metody, pokud by tedy vítězství vůbec připadlo laseru.) (2) Jsou nějaké omezení této metody? Četl jsem např., že u laserových operací může být problém tloušťka rohovky, jak je to u výměny čočky? (3) Jaká je nejlepší oční klinika v Česku; pokud jich je víc, neváhejte uvést širší výčet. Ideální by byly kliniky z Prahy, ale pokud je lepší volba jinde, nebráním se jí. Ptám se, protože podstoupení zákroku nejlepší metodou na špatné klinice by asi nebylo zrovna nejchytřejší.

Také by mě zajímalo, co člověk musí podepisovat klinice, než operaci podstoupí. (5) Chápu, že to bude lišit případ od případu, ale snaží se kliniky smluvně nějak omezovat svou odpovědnost? (6) A jsou v praxi kliniky ochotny u těch svých defaultních smluv ochotny domluvit se na zvláštní úpravě? (7) Na čem je dobré trvat? Napadá mě doživotní záruka a nulová limitace odpovědnosti kliniky. Plus třeba veškerá pooperační vyšetření zdarma?
 

Pokud jste někdo z Prahy, doporučuji zajít na akci Fotografie lidského oka, na které si můžete nechat nafotit své oči od Jakuba Štěpána a odnést velmi povedenou makrofotografii. Informace a zahájení najdete v odkazu nebo na www.jakubstepan.com.

 
Chápu, že jde o vysokou investici v případě ICL čoček, nicméně presbyopie nastupuje ve věku okolo 45 - 50 let, pořád je to 12 - 17 let kvalitního života bez brýlí. I v případě nástupu presbyopie je daleko menší "utrpení" 1 dioptrie než 7 (z vlastní zkušenosti, měl jsem podobně).

A medicína jde v tomto směru dopředu a za 10 let může být situace naprosto jiná.Tak jsem absolvoval vyšetření ještě v Neovizi a resumé je takové, že tam mi odmítli laserovou korekci provést z důvodu malé tloušťky rohovky. Docela se podivovali, že mi v Gemini operaci byli ochotni provést, údajně i ono CXL vytvrzení nepomůže a jeho přínos je sporný.

Nabídli mi ICL fakickou čočku, které má určité výhody, na druhou stranu je i o dost dražší, takže si to budu muset nechat projít hlavou, zda ve 33 letech je taková investice vhodná a není lepší si počkat a řešit později úplnou výměnou čočky za podobné peníze i brýle na čtení, případný šedý zákal který mě asi vzhledem k dioptrické vadě může potkat atd.

Jinak docela mě zaráží, pokud je odstranění vady laserem u mě rizikové, proč mi jej v Gemini nabídli, když mi mohli rovněž nabídnout fakickou čočku, což neučinili. Asi CXL vytvrzení věří. Ale nevím, asi se mi to nechce zkoušet na vlastní kůži, kdo z nich má pravdu. Pokud se dvě zdravotnická zařízení neshodnou, pak je asi lepší dát zpátečku.
 
Je mí líto výsledku zákroku, bohužel zmíněná oční klinika nepostupuje LEGE ARTIS viz. tento článek. Řešení je jít soudní cestou (obrátit se na právníka, vypracovat znalecký posudek...), pokud připadá v úvahu reoperace, tak najít kliniku, která by byla ochotna reoperovat.
Zdravím,

1) Z pravidla se odstraňují doptrie, které nejvíce subjektivně vyhovují pacientovi při vyšetření (ze zkušensti z DuoVize, Ofty, RCP a OCP ta nejdelší část vyšetření). Posledně jsem byl na vyšetření na Refrakčním centrum Praha, shodou okolností jsem se ptal na odchylky při měření např. ráno a večer, kdy jsou oči unavené, prý moc velký rozdíl nebývá. Jestli máš pochybnosti, tak zkus vyšetření jinde.

2) Lékař by měl jednoznačně říci, zda je reoerace do budoucna vůbec možná, resp. bezpečná. Lze propočítat zbytkovou tloušťku rohovky po zákroku a kolik lze případnou reoperací odstranit, jsou na to ablační tabulky, viz. např.. http://www.lasik1.com/ablation_table.GIF. U LASIK pod flapem musí zbýt 250 mikronů (RST) plus flap (cca. 100 - 130 mikronů), u ReeLex SMILE netuším, ale hodnota bude podobná, více by k tomu řekl přímo lékař.

3) Ve zkratce lékař navede hlavu laseru na na střed rohovky, laser se "přicucne" krohovce (sukce) a pak vytvoří lentikulu, kterou poté operatér vyjme. Během sukce okem určitě nepohneš, byl jsem v DuoVizi u pár operací a než se naděješ, je hotovo.

Zkus napsat např. Martinovi (https://www.oftablog.cz/ambasadori/martin-benes psal jsem článek), má dole v článku e-mail, určitě by ti napsal k tomu více, je už nějaký čas po zákroku.

Díky
Reakce na | Vlákno  
vesely23  
Dobrý den, reaguji na Váš hodně starý příspěvek na diskuzním fóru Okoun. Mám obdobné problémy, které se mě vystupňovali, ale až cca 10 let po laseru. Na rohovce mi vznikl špatně korigovatelný astigmatismus cca 2,5 cylindru. Smiřuji se postupně s tím, že mě to už nikdo nespraví. dělá mě to problém hlavně při práci nablízko a to mě je 34 let.
vesely23  
Dobrý den, reaguji na Váš hodně starý příspěvek na diskuzním fóru Okoun. Mám obdobné problémy, které se mě vystupňovali, ale až cca 10 let po laseru. Na rohovce mi vznikl špatně korigovatelný astigmatismus cca 2,5 cylindru. Smiřuji se postupně s tím, že mě to už nikdo nespraví. dělá mě to problém hlavně při práci nablízko a to mě je 34 let.
vesely23  
Dobrý den, reaguji na Váš hodně starý příspěvek na diskuzním fóru Okoun. Mám obdobné problémy, které se mě vystupňovali, ale až cca 10 let po laseru. Na rohovce mi vznikl špatně korigovatelný astigmatismus cca 2,5 cylindru. Smiřuji se postupně s tím, že mě to už nikdo nespraví. dělá mě to problém hlavně při práci nablízko a to mě je 34 let.
Ahoj, taky uvažuji o odstranění svých dioptrií. Už jsem podstoupil vyšetření v Gemini v Brně s tím, že mi byl doporučen zákrok Relex Smile + vytvrzení CXL. Obojí kvůli tenčí rohovce.

Před tím jsem ještě musel podstoupit ošetření sítnice (laserová baráž), protože mi na ni nalezli defekt, který se musel vyřešit. Tím bych chtěl jen pro případné zájemce o podobné zákroky utvrdit v tom, že rozkapání očí je skutečně potřeba (ne jak uvádí jedna nejmenovaná klinika na svých stránkách) a kdyby mi oči nerozkapali, tak tento problém nezjistí, což by následně mohlo pro mě dopadnout docela fatálně.

Potřeboval bych se ovšem také zeptat na pár věcí.

1) Jaká dioptrická vada se ve výsledku odstraňuje, ta co je naměřená přístrojově, subjektivně nebo se to nějak propočítává? Před dvěma týdny mi totiž bylo naměřeno na pravém -7D, -0.75CYL a levém -6.5D, -0.75CYL. Subjektivně o 0.25-0.5D méně (včetně cylindru). Dneska před zákrokem mi ten stejný stroj naměřil na pravém oku -6.75D a -1CYL. Při subjektivním rychlo vyšetření se ten rozdíl na pravém oku ještě zvětšil, kdy mi naměřila dokonce nulový cylindr, což už je rozdíl 1D. Je pravda, že to zřejmě dělala jen tak orientačně, za 4 minuty byla hotová, ale i tak mě ty rozdíly zaráží. Přiznám se, že mám trochu obavy, nakolik je výsledek korekce závislý na subjektivním měření, protože se mi zdá, že to prostě nikdy změřit zcela přesně nelze.

2) Tloušťka rohovky mi byla naměřena cca 515 mikronů. Z tohoto důvodu mi bylo řečeno, že LASIK ne, ale že Relex společně s CXL ano. Neví někdo, zda v mém případě se vyplatí si doplácet cca 2tis / oko za doživotní záruku? Ptal jsem se na to přímo doktorky, zda s ohledem na tloušťku rohovky vůbec případná reoperace je možná, a ta mi na tuto otázku odpověděla tak nějak vyhýbavě, že dopředu nelze říct, kolik mi rohovky zůstane, a že si to musím rozhodnout sám.

3) Metoda Relex Smile údajně nemá eye tracker. Jak je tedy zajištěno, že se oko během operace nepohne? Nebo jak jsem pochopil někde z popisu, tak se laser "přisaje" a tím případné pohyby eliminuje?

Děkuji za odpovědi.

Jinak ještě pro můj klid zřejmě absolvuji vyšetření v NeoVizi. Přeci jenom oči má člověk jen jedny, tak je dobré mít pocit/jistotu, že jsem udělal maximum :)
 
Po dlouhém rozhodování jsem šel do operace očí v Gemini ve Zlíně (věk 30, metoda femtoLASIK, stroj Amaris 1050RS, prim. Stodůlka). Původně jsem měl -2.0D a -2.5D s astigmatismem (-1 a -0.75) a s tím, že celkem dost času trávím u PC (riziko problémů se suchým okem). Předoperační vyšetření jsem měl v Gemini a v ÚVN, testy dopadly velmi dobře, což bylo podmínkou, abych vůbec do akce šel. Objednával jsem se asi 2 měsíce dopředu, vyžádal jsem si termín prim. Stodůlky, na kterého jsem našel prakticky nejlepší reference. Těsně před operací bylo ještě jedno vyšetření (stejné výsledky jako ostatní předtím). Operace trvala cca 10-15 minut a obešla se bez komplikací. Až na tlak při přimáčknutí přístroje na oko před laserováním nebyla operace nijak nepříjemná. Ostře do dálky jsem viděl hned po operaci, první hodinu trochu "zamlženě". Po 1-2 hodinách šly oči k sobě, pouze mírné škrabání když jsem sundal sluneční brýle. Po 6 hodinách (které jsem strávil cestou busem do Prahy) ostré vidění, žádné potíže. Noc jsem prospal bez potíží, druhý den vstal, kápnul do oka a další dny opět bez potíží. Schopnost práce s PC prakticky druhý den (ale zbytečně jsem to nepokoušel). Po 5 dnech kontrola (+0.5D, 0) s mírným astigmatismem (-0.25 a -0.5).

Na dálku až nekonečno vidím ode dne operace absolutně ostře, není co vytknout. Na "potkávací vzdálenost" bych to hodnotil tak 90%, občas mám chuť přečíst něco menším písmem ale pravé oko s +0.5D tomu trochu brání (údajně se to má ještě srovnat tak jsem zvědavý). Vidění na blízko je úplně OK od vzdálenosti cca 15 cm. Při méně než 15 cm se vidění rozostří. Při pohledu na blízký předmět (např.: 20 cm od oka) a přeostření na velkou vzdálenost X metrů trvá oku necelou vteřinu než přeostří (není to tak zásadní, sám jsem si toho všiml až po 5 dnech a dost možná se to spraví rehabilitací). Se suchým okem nemám problém. Třeba dnes jsem strávil 7 hodin u PC a kapal jsem jen jednou, protože jsem měl reminder (antibiotické kapky). V šeru vidím normálně, jen v případě menšího nápisu je horší ho přečíst (těžko říct, jestli to bylo dříve lepší). Halo efekt vnímám jen protože jsem si o něm přečetl, jinak by mi asi ani nedošlo, že je to důsledek operace. Rohovka původně 577/585 - aktuální zatím nevím.

Kolísání vidění po 6 dnech pozoruji jen na pravém oku, druhé je OK. Zatím jsem opravdu hodně spokojený a kdyby se trošku pochlapilo i pravé oko, kde mám naměřeno +0.5, nebylo by absolutně co vytknout. Rozhodně jsem rád, že nemám žádné komplikace a že po 5 dnech buším kód na 13" Thinkpadu s fullHD a vidím ty krutě malý písmena ostře :D

Jedny kapky už jsem vysadil, jedny mám vykapat celé, takže je možné, že do určité míry mohou kvalitu vidění ovlivňovat. Uvidíme, jak to bude vypadat za cca 4 týdny, kdy by se mělo vidění stabilizovat. Pokud to zůstane jak to je, budu spokojený.
 
Po opravdu dlouhém váhání jsem se odhodlala pro operaci očí laserem. Čočky mi nepřekážely a ani brýle mi tolik nevadily, ale poté, co jsem viděla, jak jsou kolegyně v práci po operaci spokojené, jsem si začala říkat, jaké by to bylo, kdybych přeci jen nemusela každý den řešit nandávaní a sundávání čoček. Nakonec vyhrála i finanční stránka, čočky do konce života vyjdou mnohem dráž, takže s vydatnou podporou přítele a na doporučení přítelovi maminky jsem se vyrazila na konzultaci na kliniku v Počernicích. Nyní už jsem 2 měsíce po zákroku a nemůžu si to vynachválit. Pan primář Kacerovský byl skvělý, a i ostatní personál má u mě za 1.
 
Micana If you don't have a wristband, my man... 
Začínám velice zvolna uvažovat o operaci. Když jsem se o tom zmínila při vyšetření očařce, dost rázně mě uťala slovy "tak o tom ve vašem věku zas uvažovat přestaňte." Pak mi sdělila, že to naprosto nedoporučuje vzhledem k tomu, že se dá očekávat, že se mi brzo začne přirozeně zhoršovat vidění na blízko, a dělalo by to prý paseku.

Úplně jsem ji nepochopila, ale už jsem to nerozebírala, tvářila se dosti rezolutně. Nemá tady někdo zkušenost s operací po čtyřicítce? Je to opravdu tak nedoporučeníhodné? Samozřejmě že na netu člověk najde spíš pozitivní reference, ale nějaké kontraindikace tu a tam jsou a věk mezi nimi není (jen hranice 45 let, tam se ještě chvíli vejdu).
 
Chukcha má dva zuby zlatý a nic mu neni svatý 
:-(