Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Frazer,
smety,
smety_PDAReklamaVítejte na diskuzním fóru Okoun.cz


Okoun je historicky nejstarší fórum se stovkami příspěvků, které založil Frazer, následně správu předal Tomášovi Smetkovi. Do diskuze mohou přispívat registrovaní uživatelé (pokud nemáte účet, klikněte sem, pro přihlášení slouží formulář pravé horní části obrazovky), budeme rádi, pokud se zapojíte a napíšete své zkušenosti z laserového zákroku nebo se zeptáte ostatních diskutérů :-).


Spřátelné oční optiky: Oculeus Optik E-shop


Po opravdu dlouhém váhání jsem se odhodlala pro operaci očí laserem. Čočky mi nepřekážely a ani brýle mi tolik nevadily, ale poté, co jsem viděla, jak jsou kolegyně v práci po operaci spokojené, jsem si začala říkat, jaké by to bylo, kdybych přeci jen nemusela každý den řešit nandávaní a sundávání čoček. Nakonec vyhrála i finanční stránka, čočky do konce života vyjdou mnohem dráž, takže s vydatnou podporou přítele a na doporučení přítelovi maminky jsem se vyrazila na konzultaci na kliniku v Počernicích. Nyní už jsem 2 měsíce po zákroku a nemůžu si to vynachválit. Pan primář Kacerovský byl skvělý, a i ostatní personál má u mě za 1.
 
Micana If you don't have a wristband, my man... 
Začínám velice zvolna uvažovat o operaci. Když jsem se o tom zmínila při vyšetření očařce, dost rázně mě uťala slovy "tak o tom ve vašem věku zas uvažovat přestaňte." Pak mi sdělila, že to naprosto nedoporučuje vzhledem k tomu, že se dá očekávat, že se mi brzo začne přirozeně zhoršovat vidění na blízko, a dělalo by to prý paseku.

Úplně jsem ji nepochopila, ale už jsem to nerozebírala, tvářila se dosti rezolutně. Nemá tady někdo zkušenost s operací po čtyřicítce? Je to opravdu tak nedoporučeníhodné? Samozřejmě že na netu člověk najde spíš pozitivní reference, ale nějaké kontraindikace tu a tam jsou a věk mezi nimi není (jen hranice 45 let, tam se ještě chvíli vejdu).
 
Chukcha má dva zuby zlatý a nic mu neni svatý 
:-(
Rok od Relex smile - změření dioptrií a shrnutí
Včera jsem byl na asi poslední kontrole v HP (předchozí post jsem zkopíroval z fóra, kde jsem ho psal 13. února 2017, nechtělo se mi to psát znovu), další už budu absolvovat jenom v Oblastní nemocnici v Kolíně, pokud nenastane razantní změna stavu. Dle autorefraktometru mám na pravém -1 a na levém -1,75. Dle koukání na tabuli a čtení písmenek je to prý lepší. Doktorka mě ujišťovala, že dle čtení na tabuli vidím lépe, než kolik mi změřil přístroj a že to tak musím brát, na což jsem podotkl, že na tabuli jsem měl velké problémy odfiltrovat i pravým okem ty dvojité obrazy písmenek a hodně jsem se musel soustředit, abych se soustředil na ten skutečný výraznější obraz, což u posledních dvou řádků bylo spíše hádání. Levé oko bylo úplně mimo. Celkové zhodnocení: Z původních -0,25 na OP a -1,25 na OL (měřeno 3 měsíce po operaci) jsem na tom po roce od operace o -0,75 a -0,5 hůře. Výhledově to tedy vidím na návrat zpět k brýlím, až se to ustálí, jelikož mi sice řekla, že kontrolou (na řidičák atd.) bych měl asi projít, ale moc jistě to neznělo a znovu jsem byl upozorněn, že mi doporučuje si koupit kontrastní brýle na řízení za šera. Znovu bych do operace nešel. Nejen že jsem měl už dioptrie ustálené a nezhoršovaly se, ale vlastně jsem s podkorigovanými brýlemi o -0,75 viděl lépe než teď (hlavně ty dvojité okraje obrazů a písmenek mě štvou). Ano, byl jsem odkázaný na brýle, ale proto jsem měl dvoje. Teď jenom můžu doufat, že se to dále zhoršovat nebude. Ke všemu jde člověk do risku, že operací si oslabuje/poškozuje oko (část tkáně jde pryč), což zase může mít za pár let důsledky.
 
Skoro rok od Relex smile
Naposledy jsem psal po 3 měsících od operace, tak píši update. Zkraje března tomu bude rok od operace a pojedu do HP na poslední pooperační kontrolu (update doplněný o měření dioptrií napíšu). Pocitově už žádné podstatné zlepšení nenastalo, levé oko zůstalo asi stejné, pravé se mi zhoršilo a přiblížilo viděním levému (takže z ostřížího zraku alespoň na pravém už moc nezbylo, ale pořád lepší než levé). Co tak přemýšlím, tak za tu dobu ubylo mlhy, ale stále ji hlavně večer registruji. Stále kapu zvlhčující kapky, ale spíše ze zvyku než abych registroval zlepšení. Stále vidím zdvojené okraje objektů, písmen atd. ale více mě vytáčí to zhoršení zraku na pravém oku. K večeru, když už mám oči unavené a hlavně při umělém osvětlení zářivek vidím více rozmazaně, než předtím s podkorigovanými brýlemi o -0,75 dioptrie. V další zlepšování nevěřím, akorát doufám, že ke zhoršování už nedojde a dioptriemi se vejdu do tabulek, abych nepotřeboval brýle k řízení atd. Jinak v nemocnici v Kolíně se asi rozhodli, že jako pacienta po operaci očí mě budou více monitorovat, takže jsem byl na 3 výjimečných kontrolách po cca měsíci, měsíci a půl a třech měsících, kdy mi svítili do očí a četl jsem tabulku. Akorát při čtení tabulky konstatovali postupné zhoršení zraku, kdy naposled jsem přečetl o 2 řádky méně než na začátku. Je ale pravda, že měření jsem absolvoval odpoledne po práci, kdy jelikož pracuji celý den s PC, tak opravdu vidím vždy o dost hůře než ráno, ač kapu kapky. Shrnutí: Vidím hůře než po 3 měsících od operace, hlavně odpoledne po práci už to stojí za prd a s přibývajícím šerem se to zhoršuje. Akorát ubylo mlhy.
 
Relex Smile...zkusenost/dotazy
Před operaci na obou ocich -3D do dalky. Jedno oko astigmatismus -0,25 druhé -0,5. Nosil jsem leta cocky i na spani. Před operaci cca 14 dni jsem kupoval po 15letech brejle. Nyní 3mesice po Relex SMile. Stav? 1 oko - OK (+0,25D a +0,25Cyl ale objektivne 000) 2 oko - Not OK (+0,25 a -0,5Cyl objektivne jako -1D na dalku docela opruz, horizontalni hrany lehce maznute, vse lehce v mlze) Zajimave je, ze jedno oko slo v case od operace z astigmatismu -0,25 na +0,25 druhé beze zmeny. Tezko rici cim to. Na tyhle věci se na klinice nedoptate. Neveril jsem, ze astigmatismus muze byt tak otravny. Tzn většinu dne to ted taham jednim okem. Zajimave je, ze po ranu nebo kdyz si clovek da slofika, na oko vidim celkem dobře nejaky cas. Udajne suche oko. Nicmene po nakapani kapek se stav zlepsi tak na 30sekund :-) a nemuzu pospávat cely den... Dotazy na klinice: - kapejte steroidni kapicky (3mesice po operaci, no budiz v ucinek však neverim, zejména kdyz na všech kontrolách je hodnota porad stejna) - jedna z vysetrujicich doktorek po mirnem natlaku > vidim to tak 50 na 50 ze se to samo upravi... Na druhou stranu musim rici, ze jsem necekal zázraky. Fungovat se s tim da vice méně stejne jako před tim s cockama kde uz byl astigmatismus také znat. Divny je, ze během dne se kvalita videni ruzne meni, ale nikdy to není uplne cajk. Nicmene podle toho co jsem se ruzne docetl, je astigmatismus mala zahada takze nikdo nic moc relevantne nerekne. Obecne pocitejte s tim, ze před zákrokem a po zákroku jsou zrejme na klinice dva ruzne protokoly chovani k pacientum :-) Dotazy - mel někdo podobne trable po Relex smile? - absolvoval někdo rekorekci pomoci PRK? Jen pro info doplnim. V zahranici jsem se docetl, ze na nekterych klinikách delaji pokusne rekorekci Smile tak, ze udelaji ze Smile rezu klasicky Lasik D-flap. Pak to dokoriguji. Tezko rici zdali je tohle cesta a kdy to bude k dispozici v CR. Ja bych pro dokorekci zrejme volil radeji PRK protože by to ciste laicky teoreticky mělo byt porad lepsi nez flap, ale buhvi :-)
 
Zkuste napsat Lucii Koutníkové (http://www.koutnikova.eu/), která řešila před lety ten samý problém. S manželem byly na několika klinikách (poznámky jsou k přečtění na http://koutnik.blog.idnes.cz/ ), nedávno jsme si psali a dnes je po refrakční výměně čoček v Refrakčním Centrum Praha a vidí dobře. Měla i podobné dioptrie jen s vyšším astigmatismem.

Pokud si nejste jista, jděte na vyšetření ještě do jiné kliniky. Pokud bych šel na výměnu čoček, zajímal bych se o lékaře, který mě bude operovat, typ a kvalitu nitroočních čoček. Např. DuoVize dává pacientům kartičku s výrobním číslem, což je super (to jen na okraj).
janulacka dilema laser x výměna čočky 
dilema
Momentálně jsem adeptkou na zákrok - jedni tvrdí výměna čočky, druzí se přiklání k laserové operaci. Mám do dálky +2,5 a na blízko +4,75, k tomu astigmatismus + 0,5, presbyopia, věk 40+ . Když pominu fakt, že se rozchází dvě kliniky v operačním postupu mé vady, samozřejmě pátrám a zjišťuji co a jak. Jsem taky zdravotník, nepracuji v tomto oboru, ale vím, jak to celkově funguje a že peníze jsou až na prvém místě. Asi pro mě není až tak důležité, kolik mě to bude stát, ale spíš jistota, že to bude v pořádku a že se dopracuji k lepšímu vidění. Ale tuto jistotu vám asi nikde nedají. Všude vám řeknou v podstatě to, co chcete slyšet. Recenze pokud nějaké jsou, tak vesměs kladné. Takže teď jsem ve stádiu, jestli nakonec nebude lepší ponechat si brýle, maximálně pořídit multifokály a být ráda, za to, že vidím. Ráda bych to probrala s dalšími, kteří řeší stejný problém. Jana
 
 
Jo a nějaké doplňující info - věk 33, stav před operací 4 dioptrie na obojím (krátkozrakost) a brutální cylindr, varovali mne že to možná nepůjde srovnat úplně. Cena operace cca 25k, s tím že je v tom zahrnuto 5k za doživotní záruku.
Je fakt, že to prk jsem si užil naplno, první měsíc byl boj. Jsem rád že jsem si nechal dělat obě oči najednou, protože podruhé už bych možná neměl odvahu tam jít. Nevědomost je sladká.
Update po lednovém prk:

Na posledním měření mi zjistili 0 na pravém a 0.12 na levém oku.
Pocitově to není tak dokonalé jako brejle, ale stejně mám pocit že vidím výborně. Přečtu bez problémů cokoli, od nejmenších písmenek na testovacích papírech po vzdálené nápisy na billboardech. Ostření má oproti neoperovaným očím slaboučkou prodlevu, ale nevím o ní 99% času a lepší se to, přesně jak slíbili v Lexumu. Ráno a večer stále kapu kapky na snížení nitroočního tlaku, což je věc která mne doprovází od začátku, ale mám pocit že už bych se bez nich obešel. Párkrát když jsem vyrazil někam na výlet jsem je zapomněl a žádný rozdíl jsem nepozoroval.
Halo efekty a podobné srandy v noci naprosto minimální. Brýle sázely mnohem hůř.
Suché oči...mno, když celý den zírám do monitoru nebo telefonu, jsou umělé slzy příjemné. Pokud se obému vyvaruji, obejdu se bez nich.
Celkový pocit dobrý. Nelituji. Je skvělé vidět na sebe v koupelně v zrcadle v horké lázni, usínat v leže u seriálu, neřešit brejle když si sundavám mikinu nebo nasazuju helmu na motorku.
 

Pozvánka na focení očí :-)

Pokud jste někdo z Prahy, doporučuji zajít na akci Fotografie lidského oka, na které si můžete nechat nafotit své oči od Jakuba Štěpána a odnést velmi povedenou makrofotografii. Informace a zahájení najdete v odkazu nebo na www.jakubstepan.com.

 
Nic mě nepotěší víc jak vzkaz po roce, že je vše ok :D.

Díky za post, pro ostatní určitě perfektní message.

Ad suché oko - zkus tolik "nečučet" do PC :) a nějaký ten SW na pauzy po 30 min (někdy na to napíšu článek), jeden čas jsem to používal, hodně to pomáhá. Kapky ideálně dát do lednice (do dveří, kde není tolik chladno) a kapat 2 - 3 min po vyndání, hodně to pomáhá a na noc nějaký gel. Hlavně sport - plavání, fotball .. cokoliv. Jsem 2x po PRK, občas s tím mívám problémy (hlavně po mejdanu), vím o čem mluvím :).


Je pravda, že je na neosmile / relex smile pohlíženo zatím za "experimentální" korekci (navození aberací vyššího řádu, chybějící eye tracker), ale co jsem dělal rozhovor s Martinem (https://www.oftablog.cz/ambasadori/martin-benes), tak ten taky druhý / třetí den viděl nejmenší písmenka (ty které nemusí), což mě mile překvapilo. J

PS: Nevím jestli má Visual Studio dark vzhled, ale ten očím ulevuje.


Omlouvám se, že rok po operaci nic nenapsal. Načež jsem k tomu byl vyzván tady šéfem, tak činím :) Operace před rokem a něco v Duovizi na I.P. Pavlova, metoda Smile. Věk >40, skoro -6 dioptrií a 1.5 dioptrie astigmatismus. Prostě stav zraku "krtek". Bylo to drahé jako prase (53000 jestli si dobře pamatuji), ale na peníze jsem nekoukal, naopak se mi nechtělo někam na sériovou linku (do Počernic). Vyšetření optometristky dle mého perfektní. Zjištění slabé slzivosti.
Operace samotná (u paní primářky) byla piece of cake. Fakt to vůbec nebolí a (oproti Lasiku neřku PRK) to ani není nijak nepříjemné. Prostě jsem tam ležel, třímal plyšáka a vejral na tečku nebo posléze do míst, kde předtím byla. Regenerace standard. Nejdřív mlha, pak furt mlha, deprese, že se něco podělalo, telefonáty do Duovize, neplánované kontroly, nevěření, že je to normální, skuhrání, četba nejšílenějších možných scénářů a ztotožňování se s nimi atd. Prostě jako všichni :) Pak náhle okamžik prozření a užívání si nové neznámé hračky - ostrého vidění bez brýlí.
Stav rok po operaci: klasické "super, ale...". Vidím dobře až perfektně. Hlavně za dobrého světla je to fakt zábava číst nápisy až za sedmero horama. Sázím, že své blízké jsem s tím časem pěkně sral ("přečteš támhleten nápis? Ne? XYZ!"). Čtení na blízko překvapivě také v pohodě, přes všechna varování "je ti už 40, budeš vidět na blízko prd". Přečtu i nejmenší písmenka na těch testovacích textech u očaře a na krabičkách potravin, kde vypisují Ečka, což je veliká čelendž. Jo, nenechal jsem si udělat podkorigování jednoho oka a jsem za to rád. Že to nechci jsem sdělil paní primářce až na sále, ale jsou operativní, tedy jako flexibilní :)
Jediný přetrávající vleklý problém je suchost očí. Projevuje se samozřejmě především u dlouhého vejrání do počítače. Musím prostě kapat, furt, klidně i několikrát za hodinu. Za kapičky jsem utratil majlant! (nejlevnější mají v Eiffel Optic! :) Když je člověk celý den venku nebo sportuje nebo tak něco, tak si většinou na kapky ani nevzpomenu. Klidně celý den. Ale PC nebo večerní čtení v posteli... bez Hylogelu možné, ale nepohodlné.
Takže nějaké ty plusy a mínusy:
+ Bez brýlí, čoček a jiných opruzů! To je hlavní. Fakt je to po 30 letech brýlí super.
+ "Smile" operace byla naprosto v pohodě. Nebolí, netlačí, nepálí, prostě nic. Žertovalo se.
+ Rekonvalescence (až na to že prd vidíte) byla v podstatě nulová, o očích jsem nevěděl. Když čtu historky lidí po PRK, tak úplně nebe a dudy. Možná první den v oku jednou-dvakrát píchlo, ale možná jsem si to v očekávání pekelných bolestí sugeroval.
+ I ve 40+ se to stále vyplatí!
+ Řízení ve tmě bez jakýchkoliv problémů, zdvojení, halo, oslňování, odlesků a jiných veselých efektů, známých od LASIK či PRK operovaných.
- Suché oči. Měl jsem i předtím, teď tuplem. Dosti otravné. Ale dá se s tím žít. VELMI pomalu se to ale zlepšuje.
- Duovize/pojišťovna nepřispívá na kapičky! :) Jako fakt, zahučím určitě pár set korun měsíčně za blbé kapky. Asi to ale přežiju :)
- Zhoršení ostrosti vidění když oči vyschnou (typicky u počítače) a/nebo je větší tma (typicky když je větší tma). Ale nemám přehnaná očekávání a vím, že mi neimplementovali IR vidění. Venku vidím perfektně a celý den dokáži pracovat s mrňavými písmenky ve Visual Studiu. Check.


Shrnutí: není vše dokonalé, ale upřímně jsem rád, že jsem do toho šel.
 
No a přesně takový zkušenosti mě od toho odrazují.
Kontrola po 3 měsících v HP: Operace se prý zdařila a vše je ok. Autorefraktometr ukázal OP -0,25=-1,0/1 a OL -1,25=-1,0/170. Slovně mi bylo sděleno, že v reálu mám prý o něco méně, jinak bych nebyl schopen přečíst na tabuli to, co jsem přečetl. Teoreticky to asi odpovídá, jelikož na pravé vidím daleko lépe než předtím s brýlemi a na levé zase hůře. V běžném životě tedy pocitově mozek upřednostňuje pravé před levým. Jakmile se mi však něco dostane do zákrytu tak, že pravým objekt nevidím a mozek tedy upřednostní levé, tak to stojí za prd. Poznám to tak, že najednou se sledovaný objekt rozostří. Jinak na mé dotazy mi bylo odpovězeno, že zvlhčující kapky kapat nemám, pokud nemám potřebu, takže nekapu. Brýle na řízení prý nepotřebuji a na to jsem dostal potvrzovací papír. V šeru prý budu vidět hůře kvůli delšímu oku, mám si pořídit žluté/oranžové kontrastní brýle. Na kontrolu za rok. Zapomněl jsem se zeptat na problém s lehkým zdvojením obrazu posunutého směrem dolů, jestli to je způsobeno astigmatismem, operací nebo něčím jiným. Jelikož nepředpokládám, že by to bylo nějak řešitelné a na další operaci jít nehodlám, tak se na to zeptám až příště, jestli se to ještě nezlepší, ale změny k lepšímu už neočekávám. Týden po tomto jsem byl na kontrole na očním v Kolíně. Tam mě nechali podívat se na tabuli, pravé +- ok, levé horší. Prý mám být rád, že jsem se dostal z cca -9 na toto. Dioptrie mi neměřili a neřekli. Doktor mi sdělil, co že tam dělám, když mě operovali v Praze a že jsem měl vzít papíry z HP, takhle že neví, co a jak. Předem dohodnuté rozkapání prý dělat nehodlá, je prý zbytečné. Prý mám kapat zvlhčující kapky, že je to po operaci standard a doporučil značku (sranda je, že zatím úplně každý doktor mi doporučil úplně jinou značku kapek. Jediné, na čem se většinově shodli je, že mám kapat bez konzervantů). Další kontrola překvapivě už za 2 měsíce a že mám vzít s sebou i papíry z HP, tak uvidím. Říkal něco o tom, že na očích je operace lehce vidět, ale že to je normální a ok. Dneska to je od operace 4 měsíce. Žádné změny pocitově nenastaly. Pravé ok a lepší než s brýlemi, levé horší. Je léto, takže přes den vidím dobře. V noci a za šera, třeba když zajedu do podzemní garáže nebo v nákupním centru při umělém osvětlení a když mám oči unavené, tak je vše máznuté, ať koukám levým (horší) nebo pravým (lepší). Ke konci srpna až půjdu na další kontrolu do Kolína, tak zkusím už požadovat, ať mě proměří a řeknou dioptrie. Zatím zvlhčující kapky nekapu. Pomalu se smiřuji se současným stavem, upřímně jsem to tedy čekal lepší, ale pořád se utěšuji, že nutnosti nosit brýle jsem se prozatím snad zbavil a dokud koukám oběma, tak vidím přes den +- ok a za šera a v noci alespoň dostatečně. Uvidím, jak se to dál bude vyvíjet a co mi řeknou za měsíc a něco v Kolíně. Stále mě totiž lehce straší riziko budoucího možného vývinu vady.
Jeste k tem cenam za zakrok.... nebylo mi lito dat 35k ve Zline na ocni klinice, protoze sem vedel ze tam s laserem maji asi nejvetsi zkusenosti a vubec na nic si nehrajou. Uprimne nemam nejak moc duveru v ostatni kliniky, ktere tezce podkopavaji cenu zakroku byd to muze byt pouze boj o pacienty.
 
Lost_little_me  
Ahoj, píšu skoro po roce, ale snad se mi dostane odpovědi :) Jsem právě po laseru a mám problém právě s tunelovým viděním. Mám taky hodně velké zornice, co jsem si už v minulosti všimla, tak asi větší, než většina lidí (často vypadám sjetá :D, a to nemám v sobě ani skleničku). Chtěla jsem se zeptat, jestli se u tebe tento problém nějak vyřešil, jestli se to po delší léčbě zlepšilo nebo případně jestli ti třeba nabídli opravnou operaci. Předem díky!
Byla jsem v Gemini Ostrava, slzivost jsem měla myslím 17 a 20.
Já nevím, myslím si, že syndrom suchého oka potká díky této operaci mnoho lidí.