Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

Frazer,
smety,
smety_PDAReklamaVítejte na diskuzním fóru Okoun.cz


Okoun je historicky nejstarší fórum se stovkami příspěvků, které založil Frazer, následně správu předal Tomášovi Smetkovi. Do diskuze mohou přispívat registrovaní uživatelé (pokud nemáte účet, klikněte sem, pro přihlášení slouží formulář pravé horní části obrazovky), budeme rádi, pokud se zapojíte a napíšete své zkušenosti z laserového zákroku nebo se zeptáte ostatních diskutérů :-).


Spřátelné oční optiky: Oculeus Optik E-shop


Lost_little_me  
Ahoj, píšu skoro po roce, ale snad se mi dostane odpovědi :) Jsem právě po laseru a mám problém právě s tunelovým viděním. Mám taky hodně velké zornice, co jsem si už v minulosti všimla, tak asi větší, než většina lidí (často vypadám sjetá :D, a to nemám v sobě ani skleničku). Chtěla jsem se zeptat, jestli se u tebe tento problém nějak vyřešil, jestli se to po delší léčbě zlepšilo nebo případně jestli ti třeba nabídli opravnou operaci. Předem díky!
Byla jsem v Gemini Ostrava, slzivost jsem měla myslím 17 a 20.
Já nevím, myslím si, že syndrom suchého oka potká díky této operaci mnoho lidí.
V jaké ose cylindry?
Lasek je hodně podobná metoda jako PRK, rozhodně je imho po 14 dnech na plašení brzo. Mně se po PRK vidění na blízko srovnalo až tak po měsíci, pořádně spíš po dvou. Na dálku po třech.
nikiki2511  
Ahoj, jsem 14 dní po operací očí metodou LASEK pro krátkozrakost a astigmatizmus-dioptrie jsem měla -0,75 a -0,75 cylindra pravé oko, -0,75 a -1,25 cylindra levé oko. Lékař je můj známy-otcovi rozmluvil zákrok,že se pro neho nehodí, stejně babičku,která azse řešila zákal. Mně řekl,že mám nejlepší čas a dioptrie k provezení. Přiznám se, že proto,že ho znám a je to známy oční chirurg, a operace i nějaké nejčastější komplikace znám ze školy ( jsem také lékař), tak jsme to více neřešila. Nyní po operaci s tým,že mám pořád epitelopatii-nerovné zakřivení rohovky pro nerovnoměrnou tloušťku epitelu, jsem si začala i já doplňovat znalosti. Bohužel musím skonstatovat,že se mi vidění moc nelepší. To ,že vidím rozmazaně do dálky mi moc nevadí, bohužel vidím rozmazané i do blízka (téměř stejně nekvalitně. Během dne a mezi dny ostrost hodně kolíše. Jeden den mám pocit ,že je to o něco lepší a další den zase horší. Čtení na počítači je pro mně boj, když to zvětším na 200 procent jde to nějak vyluštit. Nevím jestli je tu někdo po LASEKU se stejnou kombinací diagnóz ale zajímalo by mé jak často bývají takové potíže a jak často nevratné.
 
Nejlepší je zajít na více pracovišť a zjistit možnosti. Choulostivé jsou operace dalekozrakosti a vysokého astigmatismu, u těchto vad je základ stanovení správné refrakce - dioptrií. Další možností je vyzkoušet si nasadit kontaktní čočky, které mají hodnoty naměřené při předoperačním vyšetření, některé pracoviště to takto praktikují. Nechají pacienta na pár dní si vyzkoušet, jak by viděli po operaci.


Taky se přidám se zkušeností.

Než jsem se rozhodl pro operaci, nastudoval jsem spoustu materiálu a nakonec si vybral PRK nebo relax Smile, klasický lasik jsem kvůli flapu a jeho následnému nesrůstání vyloučil předem. Jsem akční hovado a představa, že někde po pádu na lyžích hledám kontaktní čočku z vlastní rohovky se mi dvakrát nezamlouvala.

Kliniku jsem si vybral nejbližší, českobudějovickou, Lexum. Předoperačnímu vyšetření věnovali odpovídající péči a následně jsem byl objednán na operaci která měla proběhnout zhruba za dva měsíce. Vzhledem k tenké rohovce mi sami doporučili nejlevnější, ovšem nejšetrnější variantu, PRK. Je zároveň nejbolestivější s nejdelší dobou rekonvalescence, ale jde samozřejmě o výsledek, že... Cena i s doživotní zárukou 25k.

Byl jsem krátkozraký (čtyři dioptrie) se slušným astigmatismem. Primář mne upozornil, že s mou vadou může nějaká nepřesnost zůstat. Ok, beru na vědomí.

V den D proběhla operace. Nebyla ani trochu bezbolestná, ale s tím se u PRK počítá. Hnedle po operaci jsem viděl překvapivě perfektně. Pak nastoupilo peklo. První čtyři dny prakticky slepota, po týdnu jsem byl jakž takž schopný pustit si sám na compu hudbu a audioknihu, řídit a pracovat jsem začal po třech týdnech.
Celou dobu léčby mne pronásledovaly lecjaké osery. Zvýšený nitrooční tlak způsobující mlhu a halo, vystřídal jsem patery různé kapky. Opět musím pochválit Lexum, anžto jsem byl celkem skuhravý pacient, ovšem kdykoliv jsem se ozval, byl jsem vždy objednán na nejbližší možný termín (párkrát mne vzali hned) a věnoval se mi primář osobně.

Situace po třech měsících: 3x denně Fluxon (kortikoidy), 2x denně Azarga (na snížení nitroočního tlaku), umělé slzy 5x denně a víc. 25.5 jdu na kontrolu, uvidíme jak dál.

Vidění je celkem stabilní a dobré. Odhadem 95% na obou očích. Po PRK trvá kompletní uzdravení půl roku a déle, tak se zatím nijak nestresuji a operace nelituji. Když se časem obejdu bez kapek, tak paráda. Užívám si život bez brejlí, protože prostě stojí za to usnout u filmu, ráno vidět ostře, vidět na sebe při holení, o postelových aktivitách celkově nemluvě, jízda na motorce, sport apod naprosto nový rozměr. S brejlema jsem sice viděl lépe, ale zas takový rozdíl to nebyl abych si nevážil pohodlí a svobody co mám teď.


 
Anita zajaciky neboli dlho mrtvy   aj na selijake hranie boli pekny
Mne z toho lezie, že pokiaľ nemáš nejakú komplikovanejšiu očnú vadu, malo by to byť ok (posrať sa to môže vždy, všakže), pokiaľ ti do toho vlezie nejaký astigmatizmus a podobne, bola by som opatrná a zvážila riešenie, ktoré uvádza Inliner. Ja som mala jednoduchú krátkozrakosť a za rok od operácie super. Akurát dva týždne po som mala nepríjemne suché oči (viz moje príspevky tu spred roka). Za mňa áno. Lexum, akcia za cca 9000/oko, samotná operácia v pohode, na pooperačnú starostlivosť trochu serú.
Tak podesáté připomenu moji zkušenost, kdy sice drahé, ale existuje ta možnost nechat si voperovat do oka čočky. Kdyby pak byly problémy, čočky se vyndají.
Po přečtení několika recenzí přemýšlím, zda-li podstoupit léčbu krátkozrakosti leasrem :(
 
Přesně.
 

Z mého pohledu - nízká cena vede ke zpomalení rozvoje klinik, kvalitě lékařské péče a nerovnému konkurenčnímu boji. Zákonitě se lowcost cesta musí někde podepsat. Některé kliniky nepostupují lege artis (vynechávají vyšetření v rozkapání, operují ve stejný den s vyšetřením), dochází k podplácení lékařů, vyvádění peněz mimo ČR, používání indických čoček, no-name přístrojového vybavení a pod. Kvalitu zkrátka nelze dělat za nízkou cenu. Je třeba si uvědomit, že přístrojové vybavení, servis, lidské zdroje, investice do zařízení atd. nestojí málo.

Nízkou cenu odskáče ale hned pacient. Co může způsobit nekvalitní vyšetření a operace ve stejný den? V důsledky trojité vidění, podkorigování / překorigování a aj. A co teprve no-name čočka bez klinických testů? Nízká cena se také odrazí i na pooperačním zájmu o pacienta - zažil jsem člověka, který se klinice musel s pooperačními kontrolami nutit. V zájmu lékaře by mělo být pacienta vidět a zjistit, jak jak je na tom.

Takto si kvalitní lékařskou péči nepředstavuji. Špatné na tom je to, že nejde o spotřební zboží či věci, které jsou zbytné, ale o zrak.

Přeneseně vzato je situace stejná např. s nákupem pneu na auto. Můžete jít cestou nákupem levných gum někde na e-shopu nebo si zajet do servisu, kde vám auto přezují s kvalitním pneu, vyváží a zkontrolují. Od kvalitních gum očekáváte, že vás v krizové situaci podrží, můžete se na ně spolehnout a zachrání vám auto / život, když je nejhůř.

offtopic: mně přišlo úsměvné, když jsem po roce přišel na kontrolu a chtěli po mně 200 Kč za kontrolu, když mě ty čočky stály 70 000,-
 
Anita zajaciky neboli dlho mrtvy   aj na selijake hranie boli pekny
Dnes ale na túto cenu padajú aj ďalšie kliniky, takže by som povedala, že ide o kombináciu konkurenčného boja a toho, že tie ceny boli skutočne nadsadené? Ani 20k za operáciu mi nepripadá málo, ale tých 60k a pod, keď potom človek videl, čo všetko investovali do marketingu, bolo skutočne prehnaných.
Rarach Život je boj! 
Netvrdím, že nízká cena je odrazem nekvalitní práce, ale pro mě je k zamyšlení proč je tak nízká oproti konkurenci? Někde je to právě na úkor předoperačních vyšetřní atd. To si musí každý rozhodnout sám. Jen si myslím že dobrý výběr kliniky je podstatná část úspěšného výsledku. Jsem ráda, že vidíš výborně a to je podstatné :). Co se týká výměny čočky u starých lidí, asi nejlepší poradit se s lékařem, který operace šedého zákalu dělá, určitě má své zkušennosti.
Rarach Život je boj! 
Tak to mě mrzí, ale co na to doktoři při kontrole? Dělali ti před operací test na slzivost? Mohu vědět, kde ti operaci dělalali? Co třeba zkusit konzultaci na jiné klinice? Třeba se s tím vším dá něco dělat......
Především zákalky a černé šmouhy lítající neustále před očima, syndrom suchého oka, šílené bolesti půl roku, ibalginu jsem snedla vic nez 5 lidí za celý život. Halo efekty kolem světel,.... Je toho spousta...
danielsem  
Relex Smile
Relex Smile, absolvováno před měsícem na OK HP, operatér MUDr. H. Původní dioptrie OP -9,25 s -1,25 a OL -8,75 s -0,5, nitrooční tlak, tloušťka rohovky, endotel atd. průměr, věk do 30, doposud brýle OP -8,5 a OL -8 s -0,5 na obou. Předoperační vyšetření absolvováno v LX Praha a OK HP do měsíce po sobě, zákrok cca 1,5 měsíce poté. V Lx lepší dojem - více vyšetření včetně slzivosti, rozkapávání a dívání se skrz barevné filtry plus větší pořádek. V Lx nabídka na OP -1 a OL 0. V HP nabídka 0 na obou od MUDr. M., prý mají operaci zmáknutou a vědí, co si můžou dovolit. Dle internetu vede v počtu operací RS HP, proto absolvování u nich kvůli domnělé odladěnosti laseru. Operace: Rychlá, tichá, bolestivost minimální. Věděl jsem, co se bude dít, tak mi mlčení nevadilo. Zarazilo mě, že při OL přístroj najížděl k oku 3x. Poprvé jsem tečku vůbec neviděl. Po operaci následovalo posvícení do očí, konstatování OK a vyprovození ven + platba a odběr kapek. První dojmy pozitivní, mlha na obou očích, ale už jsem o dost lépe viděl. Kontrola druhý den: Provedena operatérem MUDr. H. Posvícení do očí, konstatován pooperační otok a všechno ok (to mě uklidnilo, jelikož jsem si po operaci na OL všiml červeného bodu na bělmu kousek od duhovky). Období mezi 1 a 2 kontrolou: Týden volna, takže leháro, ven jsem skoro nechodil a oči první dny nenamáhal. Někdy pálení a pocit cizího tělesa v očích. Kapání dle rozpisu. Stále mlha k večeru se horšící. Flek na OL se posunoval blíže k duhovce. Kontrola po týdnu: Znovu MUDr. H. Posvícení do očí, zkouška ostření na obrázek v přístroji a čtení na tabuli. Vše prý ok. Dle mě pravé ok, levým jsem nepřečetl poslední řádek, resp. jsem odtušil 2 písmenka, pak jsem byl přerušen, že to je ok. Jelikož jsem četl, že na neřídícím oku se nechává až -0,5, tak mě to nechalo v klidu. Ptám se na mlhu, co se k večeru zhoršuje. Prý mám vysadit antibiotika a mám kapat zvlhčující. Šokovalo mě konstatování, že u vysokých dioptrií to za šera a v noci nikdy nebude na bezbrýlový stav, ale že díky operaci už bez brýlí můžu plnohodnotněji existovat. Zeptal se na zbytkovou tloušťku rohovky a případně, že mi zrak ještě může upravit PRK. Další kontrola za 3 měsíce. Po měsíci: Další významnější zlepšování nenastalo, 3 týden zmizel rudý flek a přestala trápit bolestivost v očích. Od rána vidím okraje objektů mázlé, vše má jakoby zdvojený obraz posunutý mírně dolu. K večeru a za šera jak v zamlženém snu, oproti brýlím jasně horší stav plus glare kolem světel. Po zvlhčujících kapkách, rozdíl nepozoruji. To když zavřu oči a po hodině otevřu, tak je rozdíl znatelnější (mlhy ubude). Pravé oko pocitově ok, levé horší než s předtím podkorigovanými brýlemi. Zamlženější a rozostřenější obraz. 2 měsíce do další kontroly a snad i změření dioptrií v HP + mě čeká pravidelná oční kontrola u nás v nemocnici (oboje týden po sobě). Kdyby si měření navzájem rozporovala, plánuji v Lx si nechat provést úplné vyšetření. Pořád doufám, že se oči hojí a časem zlepší. Když se mě známí ptají, jestli jim operaci doporučuji, tak vzhledem k současnému stavu ne. Update přidám za 2 měsíce a pokud bude zájem, tak si rozmyslím zveřejnění dokumentů z vyšetření (stav předtím a potom).
 
Anita zajaciky neboli dlho mrtvy   aj na selijake hranie boli pekny
Ja som za tých 8900 bola v Lexume a pohoda, vidím výborne.

Nemáte niekto skúsenosti aj s operáciou starších ľudí na šedý zákal? Moja 96 ročná starká má zhoršujúci sa zrak a tak ju rodina chce zobrať na výmenu šošovky, problém je, že ona tam veľmi nechce ísť a ja sa obávam, že vďaka stareckej demencii by operáciu vôbec nemusela brať dobre, v kľúčovom okamihu sebou trhne a bude to mať hrozné následky. Je riešením nadopovať ju liekmi proti úzkosti? Uspať ju už v tomto veku neuspia. Nejaké rady?