Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

ixiReklamanevim nazev/nevim autora/moc si z deje nepamatuju - ale rozhodne to bylo hezky! (a tak patram)


***stale patram - zakladni indicie:***
- ruskej (sovetskej) autor
- napsany desne davno (tipuju 50. leta minulyho stoleti)
- dej: kluk zavodne plave a furt se snazi srazit cas o kazdickou pikosekundu
- plaval motylkem (coz sem povazovala za nazev knizky ale to vyhleda jenom motylka od charriera)
***vyreseno!!!:*** (rajevskij - sportovec)

dale tu maj aktivni patracku:
- ajgor
- chipushit
- joachim

Děkuji!
Zrovna nedávno jsme si to četli. Teď jsme u dravé znakoplavky. Jen mi při každém čtení vrtá hlavou, jak se Ferdovi podařilo dostat ven z krabičky.
ertegun Barbarus sum et nil barbari a me alienum 
Děkuji!
Jak si Ferda nemohl držet nos a jak proto vykládal pohádky -> O tom, jak se tenkrát chrousti rozmnožili:

To je pohádka o jednom chlapečkovi, který chtěl chytat chrousty a nevzal si na to pořádnou krabičku, a ještě k tomu ani pořádně nepsal číslice. Měl sice v kapse jakousi krabičku, jenomže, nedobrota nedobrá, krabička byla nějaká děravá. Měla odchlíplé dno, a když hoch chytil prvního chrousta, chroust našel díru a už se mu procházel po kabátě. Ale v poslední chvíli, ještě než rozevřel křídla, ho chlapec zase chytil. „Podívejme se, už mám druhého chrousta," řekl si a šup s ním zase do krabičky...
ertegun Barbarus sum et nil barbari a me alienum 
Děkuji za naději. Utěšuju se, že některý další díl začíná: "Vzpomínáte si na chlapce, který..."
Něco mi to připomíná. Čili nevymyslel, ale detaily nedoplním.
ertegun Barbarus sum et nil barbari a me alienum 
Zjistil jsem, že si špatně pamatuji začátek Ferdy Mravence. V mých vzpomínkách chlapec, který Ferdu chytí do krabičky, uprchlíka opakovaně znovu nachází a vrací do krabičky v domnění, že se mu sbírka zvětšuje. Teprve poslední útěk se mravenci zdaří a chlapec namísto plné krabičky končí s krabičkou prázdnou.

Zkoušel jsem se dívat do dalších dílů, jestli tam nenajdu variaci na úvodní téma, ale marně.

Vymyslel jsem si to? Nebo si to pletu s příhodou odjinud?
 
JVjr Dobrý den, servere Oko-une,  tak jste mě konečně dostali
Let me Národní knihovna that for you: buď https://www.galerie-ilonka.cz/galerie-ilonka/eshop/9-1-Knihy/161-2-Odborna-literatura/5/13077-Radim-Uzel-Petr-Wawrosz-69-x-vzdy-jinak (1993; WTF rastr, ale z těch pár ČB fotek online není trávník určitelný) anebo barevné https://www.antikvariat-bosorka.cz/Uzel-Radim-Mudr-Umeni-milovat-d2553.htm (dle NK snad už 1990?! takže dostupné fotky jsou taky cudné).
Hledám
Někdy mezi lety lety 1994-1999 se na pultech knihkupectví objevila jakási učebnice sexuálních poloh, podepsán pod tím byl myslím Uzel nebo právě jiný Cimický. Pamatuju si pouze, že oba aktéři neměli trávník ani trochu upravený a celé to bylo nafocené velmi naturalistickým WTF stylem. Netušíte někdo, jak se to jmenovalo? Dík.
 
Hledám povídku
Ráda bych si znovu přečetla jednu povídku a nemám tušení kdo byl autor a v jaké sbírce to mohlo být. Děj se odehrává v Praze a jednomu sběrateli vláčků se stane taková věc, že se ztratí a objeví se zpátky doma až za 30 let. Nebylo po něm ani stopy.Stalo se mu to, že si všimnul, že tramvají v protisměru jezdí vždy lichý počet a do jedné z nich nastoupí a zjistí, že ho zavezla do minulosti. Tam si nakoupí za pakatel vláčky, které mají po návratu do jeho doby sběratelskou hodnotu. Takhle si chvíli cestuje a jednou nastoupí do tramvaje, která ho odveze jinam a to do budoucnosti. A když se podívá na zpáteční jízdní řád, tak zjistí, že mu ta tramvaj jede zpátky až za 30 let.

Netušíte kdo to mohl napsat? Když tak díky.
 
visitor vizita 
:) Andrej!
Mirek111: To jsem určitě nečetl, takže to určitě není ono.
S těmi motýly se podívej na Zemřeš podruhé ( Veis - Petřík ). Třeba to není ono, ale velmi podobná scénka je tam taky. Kdyby to byly motýle, tak je to Andrej.
Děkuji za nápad. Kvíz jsem čítával taky. Půjdu pohledat do svého archivu, ale moc čísel mi tam už nezbylo :((.
(Jo, ti ptáci jsou inspektor Hanaud od A. E. W. Masona, konkrétně They Wouldn't Be Chessmen.)
Matně si vybavuji, že v jakémsi příběhu někoho poznali podle toho, že se kolem něho rádi vyskytovali motýli. Netušíte někdo?

(Při pokusu o přesnější retrospekci jsem si přesněji vybavil jen jiný příběh, v němž se k jednomu padouchovi slétali ptáci. Ten si vybavuji už docela přesně, takže bych ho i dohledal, byla to detektivka, v níž šlo o krádež perlového náhrdelníku od indického prince, nejspíš inspektor Hanaud, je to otázka prohledání pár podezřelých textů, takže tohle mi radit nemusíte. Ale ti motýli mi vrtají hlavou.)
 
Tu (1) jsem četl, a jsem si skoro jistý, že to bylo v časopise Kvíz.
Btw on ten termín somaso se vyskytuje ve vícero povídkách, např. v Budete si přát? zahuhňala centrální automatická servírka od Jaroslava Veise (vyšlo v Návratu na planetu Zemi ).
prosba
Ahoj všem. Cca před padesáti lety jsem četl ( kromě jiného ) dvě zajímavé povídky, které se mi teď nějak nedaří dohledat. Už ani metuším, jestli to bylo v Ikarii, nebo v nějaké antologii, čas je hrozná sviňka. Obracím se tedy na členy fora, zda někdo netuší ( případně modří už vědí... ). 1) Byl vynalezen prostředek umožňující definovanou délku " života" organických materiálů ( používal se na umělecká díla, aby se na zemi nehromadila ). Při nějaké katastrofě se uvolnil ze zásobníku. Po nějaké době přilétá k Zemi ET a vidí mrtvou planetu. Průzkumný člun vyslaný do atmosféry zmizí. 2) V daleké (tehdy) budoucnosti se lidstvo krmí "somasem", normální strava je dostupná jenom na černém trhu za nehorázné ceny. Jedno děvče dlouho šetří, aby si mohla k X-tým narozeninám dopřát opravdové maso. tajné restauraci se seznámí s člověkem, ze kterého se vyklube tajný vládní agent...... Doufám, že se najde někdo, kdo pozná, co je to za povídky. Zatím děkuji.
 
Dík, je to tam!