Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

J_H_ReklamaNa Okounu je více rodičů, kteří čtou dětem knihy a různá doporučení jsou rozeseta po vícero klubech. Rád bych, aby případná doporučení byla na jendnom místě, protože často si něco někde přečtu, řeknu si, že si to zapamatuji a za pár hodin už nevím zase vůbec nic.

Prosím i o tipy na knihy, které jsou určeny přímo dětem (Wimmelbuchy, encyklopedie, obrázkové knihy....), případně i vyslověně dětskou literaturu pro malé čtenáře.


Dokument z klubu Výchova, seznam literatury. Možno doplňovat:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1S6geMalBlymGqlnda4kQdnWKKxj7bbeDTPsErPhT1dA/edit#gid=0

Strudelwurm Neúnavně vlci vyli, nejvíc vyl však Džug 
Možná by šly i některé komiksy Káji Saudka, třeba co dělal pro Českou speleologickou společnost.
Za tipy dík.
Vzpomněl jsem si ještě na jeden, pokud si dobře vzpomínám, bylo to celkem soft, i když jinak je to něco ala Barbar Conan
Thorgal, dítě z hvězd
https://minotaur.cz/thorgal-07-dite-z-hvezd-p-3208.html?gclid=Cj0KCQjw6-SDBhCMARIsAGbI7Uie2HBVxJuZShMX_m6Njr5Kem8eeJYWuiDz_ZW87B6ZzY7YROJFiYoaAkTSEALw_wcB
 
Micana Tady bude do prdele hygge.  .
Dobrodružství Arthura Gordona Pyma
Berou se i audiotipy?
Našim klukům se teď moc líbila Dobrodružství Arthura Gordona Pyma od Poea v rozhlasovém zpracování jako četba na pokračování. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek, tak jsem si to jednou pustila jakože k vaření, a oni se chytli a pak jsme to týden poslouchali před spaním. Zkoušela jsem jim nedávno číst Sherlocka Holmese, ale tam jsme nakonec skončili u rozhlasových her a seriálu, protože Doyle je na ně ještě moc ukecaný a rozjímavý. Zato Poe hrozně šlape, bez zbytečných okecávek (bylo to teda zřejmě vykrácené, ale myslím, že jenom mírně) a hochy to vyloženě chytlo, dokonce se včera na výletě snažili vyvolat losování, koho sníme jako prvního. Tak jsem měla radost. Teď posloucháme Zlatého brouka.
 
Micana Tady bude do prdele hygge.  .
A reference od překladatelky - tadyhle Nimona prý není špatná

https://www.paseka.cz/stevensonova-noelle-nimona/produkt-7610/
 
Micana Tady bude do prdele hygge.  .
Tintina potvrzuju, kluci zuřivě hltají od loňska, teď už sháníme skoro jenom Kongo a SSSR.

Kosmoknedlíci jsou úplně super

Děti si pochvalovaly Amulet (koukám, že už má 5 dílů)
https://www.paseka.cz/kibuishi-kazu-amulet-1-pani-kamene/produkt-7500/

Teďka jsem klukům předhodila Usagi Jojimbo
https://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=373
Doporučila kamarádka, u které doma to slavilo úspěch. Má to asi 19 dílů, tak by to mohlo chvíli vydržet. Kupodivu třeťáka to nezaujalo, ale chytil se prvňák a chce další. A vedlo to i k poučné diskusi o japonské transkripci.

Strudelwurm Neúnavně vlci vyli, nejvíc vyl však Džug 
Rackomix?
arnost Snad zas nechci tak  moks
(a Tintin, pokud je clovek slunickar, muze vynechat Kongo)
arnost Snad zas nechci tak  moks
Zaleskautky, Morgana a Morgavsa (knizni vydani), Kosmoknedlici. Mozna se jeste daji koupit stara cisla Bublifuku.

Z uplne starych imho Kocour Vavrinec (neni uplne komiks, ale kniho komiks)
(Asterix?)
 
Tipy na nějaké dobrodružné komixy pro děti? Hildu máme, Čtyřlístek ne, prosím.
 
Tady došli lidi k názoru, že ten seriál byl nejspíš ovlivněnej Rowlingovou. Asi deset let předtím, než publikovala první knihu. Magic!
https://www.quora.com/Was-Harry-Potter-heavily-influenced-by-The-Worst-Witch

Was Harry Potter heavily influenced by The Worst Witch?

Benjamin Murphy, I've read the books and seen the movies.
Answered 2 years ago · Author has 4.4K answers and 10.5M answer views
I read the first Worst Witch book about a couple of years after it was published, and probably read the second as soon as it came out. I haven’t read the rest of the series, but I did enjoy those first two books.

Do I think that J.K. Rowling was copying Jill Murphy? No.

There’s a long tradition of boarding school novels and stories in England. Tom Brown’s Schooldays is the most influential novel in the genre. P. G. Wodehouse started his career writing about boarding schools, Enid Blyton wrote her share of boarding school novels, then there’s Frank Richards, Angela Brazil, Anthony Buckeridge, there’s St. Trinian’s, St. Custard’s (as any fule kno), I could go on. This was once a hugely popular and flexible genre - boarding school stories could be funny, serious, whatever you wanted.

So why not mix one popular genre, the boarding school story, with another, the fantasy novel? Now I think of it, Penelope Farmer’s Charlotte Sometimes mixes boarding school setting with the supernatural, and it was absolutely terrifying the first time I read it. It was published in 1969.

My point is that the idea of writing a novel that combines boarding school genre with fantasy genre is actually a fairly obvious idea, and one that obviously opens up a lot of possibilities. But to do it well requires skill and creativity, something that both Jill Murphy and J. K. Rowling have. They are two good writers who were both drawing on the same traditions to make something new. People who read their work but are not familiar with the whole boarding school genre might think they must be copying from each other because they’re not aware of the shared tradition.

4.7K viewsView 3 Upvoters
Related Questions
More Answers Below
Did JK Rowling get in trouble with the author of The Worst Witch? As I watch The Worst Witch with my daughter, I’m blown away by the similarities with the Harry Potter books. It almost seems like a case of plagiarism to me.
I just watched the 2017 show The Worst Witch on Netflix? My first thought was that the show was a Harry Potter ripoff, except that there was a Worst Witch movie in the 1980s. Who is the original magical child, Harry Potter or Mildred Hubble?

Rowan Macdonald
Answered 2 years ago · Author has 895 answers and 358.3K answer views
I doubt it. Many of the tropes in Harry Potter can be found in hundreds of books. The reason people find such similarities between The worst Witch and Harry Potter to believe that it has some influence is because they don’t read. Simple as that. They have read Harry Potter or maybe just seen the films and watched the worst witch tv series and perhaps read the worst witch books. The worst Witch is a very childish series of books written for 7 to 9 year olds. There is nothing wrong with the books. They are great and I loved them as a child. But the characters are one dimensional and are just nothing like Harry Potter. The tropes seen in both books are common in children’s literature. The magic side of things is also common.

Liv Rousseau, studied at Middle Schools
Answered 2 years ago
I'm pretty sure it's the other way around. I know that JK Rowling thought of her book in a restaurant in Switzerland. She always drew those 3 characters, before she thought of the book.

[1] This is a website that will tell you how she thought of Harry Potter
https://www.newsweek.com/how-jk-rowling-created-harry-potter-510042

Virginia Creech, Harry Potter nerd
Answered 2 years ago · Author has 1.6K answers and 531.7K answer views
Hmm, the first Worst Witch book was published in 1974, so it is possible J.K. Rowling could have been influenced by it. But the Worst Witch show was likely influenced at least a little by Harry Potter. So perhaps they influenced each other.

Diy Krafts
Answered 2 years ago
Any movie or book can be seen as the same plot. But when you add the details, they are quite different. Both are based on a magical child who doesn’t know about their powers. They both go to a magical school. But the detailed plots are pretty different.
kacule1 je země kulatá? 
Docela dobrej je i ten seriál
Jill Murphy - Čarodějnice školou povinné
https://www.databazeknih.cz/knihy/carodejnice-skolou-povinne-carodejnice-skolou-povinne-34036
Vydáno 1974
Tyvole já absolutně nechápu, jak může někdo pochybovat o tom, že z toho Rowlingová vykradla první poslední. V první knize se dokonce mluví o tom, jak v některých školách mají místo koček sovy. A slečna Metlová na prvních ilustracích dokonce vypadá jak dvojče Alana Rickmana...
 
schrodingerova   .
jak to dopadlo?

syn teď dostal Nejkrásnější místo na světě - moc se mu to líbí a já se u toho dojímám :)
Tohle je teď u našeho tříletého velký hit, dokonce jsme kvůli tomu museli odložit Jima Knoflíka a pokračování Alenky https://www.albatrosmedia.cz/tituly/26792194/atlas-zvirat-pro-deti/
 
schrodingerova   .
syn má dva roky a 4 mesice
lillyofthevalley  
jj, Eric Carle :-)
Micana Finish your plokta. 
Na dotaz na literaturu pro roční dítě se mi opožděně vybavilo tohleto:

Je to od autorů takového toho mezinárodního bestselleru o housence, která leze a leze. U nás to byla v tomhle věku hrozná hitovka. Měli jsme velký formát, obrázky jsou pěkné a výrazně barevné, a příběh o tom, jak jde hnědý medvěd a vidí modrého koně, který se na něj dívá, modrý kůň vidí dívající se zlatou rybku, rybka vidí červeného ptáčka, na toho čumí černá kočka a tak dále prostě nemůže nestrhnout. Vyšlo to myslím i v češtině, ale za kvalitu překladu ruku do ohně nedám, ona angličtina to není složitá. A koukám, že vyšla i audiokniha! Namluvila to Gwyneth Paltrow.

Vybíral jsem to teda spíš podle toho, co se líbilo klukům, než jak ty knížky vypadají.
Jsem to teda stáhnul a to pédéefko je dost mizerný... Ukázka na Amazonu je lepší. Jsem holt zvyklej na ten libgen, tak holt vždycky koukám nejdřív tam.