Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

lachauer

Může vás zajímatReklamaOd chvíle, kdy na pulty českých knihkupectví vtrhl světový bestseller Šifra mistra Leonarda, aby jedny nadchl a druhé rozlítil, uplynulo už přece jen trochu času a zvířená hladina se zase uklidnila. Rozbouřit ji ovšem nyní přichází románová trilogie domácí provenience s výmluvným názvem: Evangelium. Její autorka, Katrin Taillefer, žije a pracuje v Praze a odvaha jí rozhodně nechybí, jinak by se do tak kontroverzního a choulostivého tématu vůbec nepouštěla.

VYDÁVÁ NAKLADATELSTVÍ METAFORA
Výborná recenze!

lachauer Značkovat. Měřit. Barvit. 
Je vidět, Šneku, že Meritamm píchla do vosího hnízda. Tvé německé katolické kruhy těžko připustí, že by něco mohlo být jinak, že?
 
athanasius  
To si piš, milý synu, že to původně bylo bez nebe. Ježíše jsme zašili, aby nedělal nějaká další pozdvižení, a udělali jsme to samozřejmě beze svědků. Ale aby někoho nenapadlo se nad tím zamýšlet, muselo do textů "nebe". Tak je to, milý synu.
Šnek vztahovačnej alternativní  pošuk
Meritamm: Můžeš mi vysvětlit, proč ony verze rukopisů, kde není nebe zmíněno, označuješ za "nejstarší"? Bodmerův papyrus ze 2. století, jeden z nejstarších dokladů Lukášova evangelia, tam kupříkladu nebe má. Verze bez nebe jsou všechny mladší. To sice neznamená, že by to byla i mladší verze, ale rozhodně to nedává argument ke tvrzení, že je to verze starší.
Příklad: V nejstarších verzích evangelií (čtyř knih Nového zákona, které jsou součástí bible) není zmínka o tom, že by Ježíš po své smrti vystoupil na nebe. Původní verze většinou končí tím, že z hrobu zmizelo tělo a všichni se divili, co se stalo. Když ho pak pár lidí vidělo živého, domysleli, že prostě musel vstát z mrtvých. A co by asi pak mohl dělat, kam mohl jít? Do nebe, samozřejmě! Ale neexistuje náhodou pravděpodobnější vysvětlení?
 
lachauer Značkovat. Měřit. Barvit. 
Meritamm
Přiznávám, že jsem v těhle věcech úplný laik :/ Můžeš mi dát nějaký jednoduchý příklad, abych to pochopil? Třeba toho redakčního upravování, nebo rozdílu v překladech?
 
athanasius  
Zajímalo by tě, co jsme tím sledovali, synu? Inu, nemohli jsme přiznat své pravé cíle. Evangelium prostinké pravdy a lásky, to bylo to, co v té době táhlo. Nyní už to nejde. Dneska lidé na pravdu a lásku kašlou. Proto přišla doba, kdy se můžeme k manipulacím přiznat. Dnes už nikoho neoslní církev pravdivých prosťáčků, dnes se musíme prezentovat jako církev mocná a silná. Jen takové jsou dnes ochotny sloužit davy.
P3tr0s "Don't worry, the radiation level isn't  very high," Tom said glowingly.
Slyšel jsem, že po roce 1938 dokonce vypadal trochu jako švabach.
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Už sama logika přece praví, že tak starý text se nemohl celá ta tisíciletí zachovat úplně beze změny.

Rozhodně. Nejnovějšími výzkumy americké antropoložky Jane M. Bark je například doloženo, že římský nápis na trenčínské skále se postupně měnil v letech 687, 1024, 1392, 1608, 1715 a 1905.

me zaujal ten termin "redakcne upravovano", predstavila jsem si redakci bible, jak nekde sidli a lidi od deviti do peti rediguji
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
To by mě zajímalo, co všemi těmi úpravami a utajováním sledovali. Možná by nebylo špatné zapátrat po stopě bohyně Isis, jak to naznačuje Katrin v knize. Křesťanství má s Egyptem mnohem více společného, než by se podle všech těch zkreslených textů zdálo.
 
Bridget Per procelas ad portum 
jkom: Ale jistě! Něco se vyškrtlo, něco přidal příliš iniciativní opisovač, něco se poněkud pozměnilo. To ale není žádné tajemství, natožpak skandální zjištění nějakých tajných spolků, to ví každý, kdo se o biblistiku nebo dějiny křesťanství trochu víc zajímá, a popírají to jen blázniví fanatici. Už sama logika přece praví, že tak starý text se nemohl celá ta tisíciletí zachovat úplně beze změny.
 
redakčně upravováno?
athanasius  
V podstatě byli. Název je samozřejmě pozdější, ale katolický proud můžeme sledovat až k Adamovi. Nebo přinejmenším k Abrahamovi.
athanasius  
Cože, ty nevěříš, že Bible je zmanipulovaná? To si piš, dcero!

(Nadešla již doba, abychom to oznámili lidstvu. Dosud to bylo tajné, ale jak jsem předeslal, Katrin je naše agentka a dobře plní svůj úkol.)

jaké jsou největší rozdíly v těch překladech?
athanasius
A nebyli náhodou katolíci už před biblickými dobami? :-)
 
Tak smysluplnější debata?
Koukám, že lachauer se tady zatím příliš nedovzdělal. Neřekla bych, že je bible zmanipulovaná, spíš se do ní nedostaly texty, které připadaly církevním otcům krajně nevhodné. A to, co se do bible dostalo, bylo redakčně upravováno. Překlady do jiných jazyků taky udělaly svoje ;-)
 
athanasius  
Cože? V biblických dobách byli samozřejmě jenom katolíci. Evangelíci jsou zpackaná středověká sekta. Ano, zpackaná (mohu podrobněji vysvětlit). Že pochybuješ!
Bridget Per procelas ad portum 
P3tros: No víš, oni v biblických dobách jaksi ještě žádní evangelíci ani katolíci nebyli. Ale aspoň budeš mít co číst, až dorazíš Šifru. Myslím, že se ti bude líbit.
 
Bridget Per procelas ad portum 
Kristian: My bychom klidně rozvíjely, ale zatím se nikdo o ničem smysluplném nebaví, všichni jen blbnou a zlobí jak malí na pískovišti :o)