Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

Tosim

Může vás zajímatReklamaNEJZAJÍMAVĚJŠÍ STRÁNKY NA INTERNETU:
-------------------------------------------------------
MAYOVKY NA INTERNETU
PŘEDEVŠÍM ZFILMOVANÉ MAYOVKY
ČESKÁ VYDÁNÍ MAYOVEK DO ROKU 1948
KAREL MAY

"Láska je jako vývar z kolokvinty, kdo se jí napije, dostane bolení."
"Ale Sidi, kdo by srovnával lásku s kolokvintou!"


pantau už tu žiju třista roků  
díky. já už léta sleduju jednu skupinu a ze začátku to vypadalo, že se jim film o Vinnetouovi podaří natočit, ale vypadá to, že sehnat na to peníze asi není jednoduchý. https://www.facebook.com/WinnetouTheBeginning/?eid=ARA4XgAlby-swTWToSiuTTXLajsWhKpabwye-Ci8nCy5NLW-k9UCN944lEo7pMw-M-8d5c3WORxqiLcw

jinak zhruba souhlasím, co píšeš. nicméně třeba takovej Tanec s vlky IMHO ukazuje už Indiány trochu jinak. řekl bych, že je to asi "nejmayovštější" americký western. :) nebo třeba Jeremiah Jhnson s Redfordem z těch starších. občas si říkám, že takovej americkej remake Pokladu na stříbrném jezeře by v USA nemusel zapadnout ani dnes. :)
ocs sine ira et studio  OCSite
(Asi tohle není ideální klub na takovou diskusi, každopádně tvrzení „velká část bohatství bílých Američanů vznikla genocidou indiánů“ je docela hodně odvážné. Stran toho, jak moc negativní postavy Indiáni typicky hrávají, to také zdaleka není tak jednoduché; nakolik mohu říci z toho, co jsem četl, většinou jsou zobrazováni podobně jako u Maye /jen ne tolik infantilně/, tedy jako normální lidi, mezi nimiž jsou postavy positivní i negativní — už počínaje superklasickým Cooperem /Čingašgúk/ přes Asa Cartera /obzvláště Cry Geronimo/Watch for Me on the Mountain!/, L'Amoura, Setona /Quonab/, you-name-it... abych pravdu řekl, spíše marně vzpomínám, ve kterém westernu jsou Indiáni zobrazeni čistě jen záporně, a žádný takový se mi nevybavuje. Bezpochyby takové existují, ale že by jich byla většina? To bych neřek'.)

Každopádně mám (možná mylný) dojem, že nepříliš značné rozšíření a obliba německých westernů v USA tkví zcela jednoduše v tom, že měli a mají sami dost vlastních a (ne bez výjimky, ale mnohdy) daleko lepších :)

DiegoS Je suis timide..mais je me soigne 
To bude asi dost těžké, hodně (zajímavých) informací napsal sám o sobě May v knize Já, náčelník Apačů (doporučuji). V Americe mají s indiány reálnou zkušenost, takže Mayův protestantský idealismus byl pro ně asi těžko akceptovatelný - velká část bohatství bílých Američanů vznikla genocidou indiánů a 2) části z nich se indiáni pomstili zabitím jejich příbuzných Co se filmů týče tak kromě výše zmíněných ideových obtíží je nutno brát v potaz: a) tradiční nechuť Američanů konzumovat cokoliv jiného než produkci tuzemského Hollywoodu b) plynoucí i z faktu, že jedinou anglicky mluvící postavou ve filmech byl Lex Barker, Pierre Brice (s akcentem) a Stewart Granger (ty nejslabší filmy z celé řady) c) indiáni jsou v Mayovkách vyobrazeni dost daleko od reality vzhledu a zvyků severoamerických indiánů d) vyobrazená krajina je také dost daleko od Severní Ameriky ...al všechno jsou to jen hypotézy. Každopádně ve většině amerických westernů, které se k nám dostaly hrají indiáni záporné postavy...což je dost daleko od postavy Vinnetoua.
pantau už tu žiju třista roků  
nemate nekdo poneti, jestli Mayovy knihy mely nejaky vetsi ctenarsky uspech v USA? pripadne i ty filmy? a existuje dyztak nejake vysvetleni proc to v USA pripadne nemelo takovy ohlas?
 
8. setkání přátel KM - vizte titulku http://karel-may.majerco.net/
 
Londo NO NIC, ZAVÍRÁM TO TU PRO PSANÍ, PODĚKUJ  PANU LONDOVI, JE TO DĚSNĚ CHYTRÝ A MILÝ
 
děkuji
děkuji za info.
 
 
Dobrý den všem Zajímalo by mně co znamená historicko-kritické vy
Dobrý den všem Zajímalo by mně co znamená historicko-kritické vydání Karla maye, a jak moc se liší od Verlagu. Kdo určuje co ve výsledku bude HKA obsahovat a zdali je na HKA copyright. Díky
 
rampa Strach zabíjí myšlení 
Když si znovu čtu některé jeho knihy, tak ano, věk a paměť (vy smyslu zapomeneme to špatné a pamatujeme si jen to dobré a ještě si to v paměti přilepšíme) dělají opravdu hodně. To samé třeba u Verneho.
Asi jak vylezl z kriminálu, tak ještě neměl hlavu plnou lidumilných keců, a psal drsněji, no :-) Na druhou stranu mám ze všeho nejradši Ardistan a Džinistan a to teda krvák není :-)

Ze sbírky Smrtící prach mi přijde dobrý Muž ze Staked Plains. Ale teda je to tak 20 let, co jsem to četl naposledy, třeba už by se mi to teď nelíbilo.
 
rampa Strach zabíjí myšlení 
Smrtící prach (bez povídky Smrtící prach...) ke stažení zde:
http://ulozto.cz/xuge9fr9/may-k-smrtici-prach-zip
heslo: wokoun

Kdyžtak můžu nahrát i cokoliv jiného.

Jinak, já jdu spíš po těch méně známých Mayovkách, sérii Pouští, V říši Stříbrného lva, Vinnetoua, Petrolejového prince.. to samozřejmě znám. Ale fakt mě dostal ten Old Firehand, pořád si říkám, že kdyby May zůstal u tohodle stylu... nicméně asi by ho tolik nečetli děti (mládež) a asi by nebyl tak slavný. A nebo naopak, kdo ví.
Londo Lůzu volí zase jenom lůza  Každý druhý z nás
Aha, jo, to je možný.
To je past na turisty, protože uvnitř knihy pak žádný příběh, který by se jmenoval "Smrtící prach", není. Alespoň tedy ne ve svazku, co mám doma.
 
Londo Lůzu volí zase jenom lůza  Každý druhý z nás
Toužimský a Moravec 1939 (poslední malá mayovka).

http://www.leonclifton.cz/nabidka/LC1155
Skutečně - Ohnivá puška je úryvek z knihy "Zajati na moři", kterážto je jedním z Mayových prvních delších děl. Samozřejmě netuším, co přesně se Ti od Maye líbí nebo ne, ale myslím, že "Zajati na moři" se asi dá přeskočit. Sice jsem to četl, ale myslím, že mě to nezaujalo tak, jako jiné mayovky. Spíš bych doporučil zavítat mezi orientální Mayovky. "Pouští" + pokračování je klasika, cyklus "V zemi Mahdího" je taky docela dobrý, řada kratších novel taky ujde (Písek zkázy, Umarova krevní msta, Loupežná karavana atp.) Obzvlášť třeba jako kniha Pouští a prérií od Albatrosu s obrazovým doprovodem od Zdeňka Buriana :-)

Můžu mít otázku k tomu Smrtícímu prachu? To je někde k dispozici překlad původní verze, než to May začlenil do románu Vinnetou, rudý gentleman? Já nějak měl za to, že to samostatně u nás nikdy nevyšlo (oproti Old Firehandovi).
 
rampa Strach zabíjí myšlení 
Apropo, rozšířená verze Ohnivé pušky se prý jmenuje Zajati na moři, ale nějak nemám chuť to teď číst.
rampa Strach zabíjí myšlení 
Tak knížku Ohnivá puška moc nedoporučuju, na rozdíl od Old Firehanda je to takové roztahané, je tam i jeden stejný motiv, plus další jsou i v jiných knihách, takže opět asi ranný román, který byl později přepracován/jeho kusy byly použity do jiných knih.

Jdu na ten Smrtící prach.
 
rampa Strach zabíjí myšlení 
Díky za tipy, momentálně mám rozečtenou Ohnivou pušku, pak se podívám na ten Smrtící prach a V zemi draka.
 
teď si čtu V zemi draka a přijde mi to zatím jako nejpohodovější věc co May napsal. :)