Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

OldrichReklamaKdo ho čte, ten porozumí... Pište cokoli o kterémkoli díle K.Čapka. Neznám jiného světového autora, který je lepší...

Konrád 9.leden 2004 17:44:24: No, Nejedlý podle některých argumentů Jiráska nezničil, aspoň pro svoji generaci ne; proč se nečte dnes, to je jiná věc a je otázka, jestli by na tom i bez jiráskovské akce nebyl stejně jako Třebízský.

A když to tu ještě nikdo neřekl, tak já jsem pro Život a dílo skladatele Foltýna :-)

 
bard Žádná česká věta  není dost holá.
Koukam, ze se ted na plodne prispevky specializujes:-)))))))
 
Mechtild wis küene und niht ze küene  (24)
Někdo spočine v Bohu a někdo ve víře, že vším co je, jsou vinni židi. Někdo uvěří v jedenáctou internacionálu a jiný v bezpečnost toho, že musí být přísnost na chudý lid.

...a někdo spočine ve víře v Barda, viď Kony? viz:

9.leden 2004 10:59:17: Docela bych se být příznivcem "humanisty" Karla Čapka bál, než tento klub objeví bard... Však uvidíte sami. :-)

9.leden 2004 17:44:24: Bard má teorii, že Čapek je případem něčeho podobného, že mu je neprávem přičítán atribut humanisty...

9.leden 2004 18:38:34: Ať promluví sám bard, já to nechci pořád vysvětlovat... :-)

 
bard Žádná česká věta  není dost holá.
 
bard Žádná česká věta  není dost holá.
To je těžký, považuješ-li za rozumné věnovat se tomu co si dělný lid predstavuje pod pojmem postmodernismus.:-) Ale treba texty J. Derridy jako například Síla zákona nebo jeho uvahy z Psaní a rozdílu by tomu byly velmi blízké. Minimálně v kritice metafyziky a v morálním rozměru.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
bard
S Tvým posledním příspěvkem stoprocentně souhlasím (z Nietzcheho jsem četl málo, ale co jsem četl, to přesně odpovídá). Nezdálo se mi však, že by tento přístup rozumně koreloval s postmodernismem?
 
bard Žádná česká věta  není dost holá.
ad tvuj nesouhlas: to co rikas neni ve sporu, s tim co pisu. Důležité je to, že věci jako je ppavda nebo smyls nemůžeme zaručit ničim jiným než praktickou činností, ničím vnějším, transcendentálním či čímkoli jiným. Ostatně v momentě kdy Čapek píše, že "Pravdivé jsou ty myšlenky, které jsou z určitelných důvodů dobré pro život." Takřka opakuje Nietzescheho a jeho: pravda je to, co je dobré pro život. Stejně tak myšlenky o nesystematičnosti, odpovědnosti a podobně rozvíjí Nietzsche už dávno předtím a Čapek na ně přímo navazuje. Byť zdůrazňuje, že největší hodnoty nejsou stvořeny vůlí, ale životem.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
bard
Není nutné to táhnout celé; ale pro nás, kdo jsme právě tento fejeton nečtli v několika minulých týdnech (plus mínus podle kvality paměti) to takhle moc neřeklo ;)

Jinak bych s Tvou poslední větou dosti ostře nesouhlasil: alespoň pro mne subjektivně z celého Čapkova díla velmi výrazně vyplývá, že jakkoli svět vskutku nemá žádný vlastní smysl (daný nějakým Bohem či obecnou pravdivostí jakékoli jiné ideologie), systém a smysl zde neoddiskutovatelně je, ale jiný: dáváme jej světu právě my, naším chováním. Tedy je třeba o svých činech a jejich důsledcích přemýšlet, a vůbec se soustředit na ono pozapomenuté -- mnohem více dnes, než v době Čapkově -- slůvko zodpovědnost.

Nejsa odborníkem na francouzskou postmodernu nemohu se konkrétně k ní vyjádřit, ale rozhodně obecný trend postmoderního vnímání světa s tímto přístupem ani dost málo nekonverguje.

 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
ocs: V tom případě říkej discussio...
 
bard Žádná česká věta  není dost holá.
to ocs: bezsporu, muzu to nechat ocrkovat. Ja se chtel jen pekne uvest, vicemene je pro mne Capek clovek, ktery zacina tam kde Nietzsche v Radostne vede skoncil. Ostatne jeho pragmatismus, ktery radostne pritakava tomu, ze svet zadny system, ba ani smysl, nema a kdo si to mysli je bloud, je vcelku roztomily predchudec francouzske postmoderny:-)
 
ocs sine ira et studio  OCSite
Konrád
Nic nevyřeší, avšak je-li vedena rozumně, pobaví. Tu a tam dokonce i poučí, neb nabízí srovnání pohledu mého s pohledem ostatních.

Tedy ta diskuse, samozřejmě, o diskuzi to v žádném případě neplatí ;)))

 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
K čemu je taková diskuze? :-)
 
ocs sine ira et studio  OCSite
bard
Pak by to asi chtělo širší kontext. Neboť kdybych reagoval slovy ten trumbera, to ťululum, ten bloud, ten pleticha, ten trumpeta, ten vrták..., šlo by také o citát, bez širšího kontextu však značně zavádějící ;)))
 
bard Žádná česká věta  není dost holá.
Ne to je Čapek. Doslavná citace z jeho fejetonu Hledají se jistoty.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
bard
Tedy pokud to byla odpověď na Konrádovo nevím přesně o čem se bavit, tak bych osobně upřímně řečeno preferoval tu diskusi o tom, která kniha je lepší ;)))
 
bard Žádná česká věta  není dost holá.
Někdo spočine v Bohu a někdo ve víře, že vším co je, jsou vinni židi. Někdo uvěří v jedenáctou internacionálu a jiný v bezpečnost toho, že musí být přísnost na chudý lid.
 
Melly Being good isnt always easy,  no matter how hard I try...
Oldrich: myslime oba stejnou Miladu? :)
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Oldrich: Vše, co jsem sem napsal šlo jen a jen ze mě... :-)

Ale upřímně řečeno, nevím přesně o čem se bavit. Diskuze o tom, která kniha je lepší mi připadají k ničemu (bez urážky).

 
Oldrich Love is axiom... 
Konrad
Myslím, že bys mohl už přestat rýpat do výroků ostatních a psát o něčem co jde z tebe. Nikoli jen upozorňovat na nepřesnosti výrokových forem ostatních... Ale dle mne je škatulkování nutné "zlo", jež se nám hodí k tomu, abychom se v čemkoli alospoň trochu vyznali. Sice je nepřesné říkat, např. "Já jsem realista, když existují situace, kde bych se určitě bezvýhrad zachoval zcela rozporuplně." OCS: Staré vily mají své osobité kouzlo, ale nemyslím tím vily typu Milada. 8-)))
janina.cz you know furt hovno and ever  shall be deemed to nestydíš
existencionalismus mi pride jako neco jinyho nez surrealismus, ne, k tomu se mas hlasit, ke smeru.. ale do existencionalistu ty lidi radej.. o to mi de, kdyz je proste radi nekam nekdo jinej, no, ale ja mam celkove divnej pristup k "umeni", tak si to tak neberte. zaskatulkujte me treba mezi puristy ;-)