Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

OldrichReklamaKdo ho čte, ten porozumí... Pište cokoli o kterémkoli díle K.Čapka. Neznám jiného světového autora, který je lepší...

Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Oldrich: Vše, co jsem sem napsal šlo jen a jen ze mě... :-)

Ale upřímně řečeno, nevím přesně o čem se bavit. Diskuze o tom, která kniha je lepší mi připadají k ničemu (bez urážky).

 
Oldrich Love is axiom... 
Konrad
Myslím, že bys mohl už přestat rýpat do výroků ostatních a psát o něčem co jde z tebe. Nikoli jen upozorňovat na nepřesnosti výrokových forem ostatních... Ale dle mne je škatulkování nutné "zlo", jež se nám hodí k tomu, abychom se v čemkoli alospoň trochu vyznali. Sice je nepřesné říkat, např. "Já jsem realista, když existují situace, kde bych se určitě bezvýhrad zachoval zcela rozporuplně." OCS: Staré vily mají své osobité kouzlo, ale nemyslím tím vily typu Milada. 8-)))
janina.cz you know furt hovno and ever  shall be deemed to nestydíš
existencionalismus mi pride jako neco jinyho nez surrealismus, ne, k tomu se mas hlasit, ke smeru.. ale do existencionalistu ty lidi radej.. o to mi de, kdyz je proste radi nekam nekdo jinej, no, ale ja mam celkove divnej pristup k "umeni", tak si to tak neberte. zaskatulkujte me treba mezi puristy ;-)
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Citace: janina.cz the best you can get ;-) ... 9.leden 2004 12:00:06 "je skatulkovan sam" znamena co? ze ho NEKDO zaskatulkoval, ne? ja nevim, ja to nemam rada, to pak prides do knihovny a vybiras si podle toho, co o tom kdo rek, jako.. hmmm humanista, to budou zas blafy to ja nechci , hmmm existencionalisti .. a nemas vlastni nazor, me to sere no

Není existencialismus směr? ;-)))))

Ať promluví sám bard, já to nechci pořád vysvětlovat... :-)

 
ocs sine ira et studio  OCSite
A koneckonců, škatulka "humanista" nic neškodí, neboť beztak nikdo přesně neví, co to znamená ;)))

Zpět k Čapkům: měl jsem to štěstí, že jsem mohl prolézt jejich vilu; moc se mi stýská po časech, v nichž si člověk mohl rozumně dovolit schodiště přes tři patra s půdorysem bezmála 10x10 metrů. Též trik KČ se stupínkem pod pracovním křeslem -- aby bylo vidět okénkem ven -- patrně brzy okoukám ;)))

 
shaga kdo hledá najde a tak hledám já se nedám  už kvůli nim
To skatulkovani se provadi na zakladkach, v mediich apod. Vztekat se nad skatulkovanim muzes, ale to je asi tak jedine, co proti nemu muzes delat.
 
janina.cz you know furt hovno and ever  shall be deemed to nestydíš
sloupky jsou potvrzeni capkovy nadcasovosti, jojo
a "noeticka trilogie" .. ehm? co to je? ja to ctu, ja se to neucim, tak sorry :-) mne tyhle tri veci sedely hrozne moc jako celek, tak proto sem je prskla sem zaroven, navic si myslim, ze sou nedoceneny u nas

konrad> skatulkovani neni totez co smer, to zas bacha :-) a vzteka-li se bard kvuli nalepce humanisty, vzteka se podle me naprosto zbytecne, neb prostym NEskatulkovanim byste se tomu vyhnuli :-)
 
ocs sine ira et studio  OCSite
janina.cz
nejlepsi je cist jeho fejetony po sedmdesati letech

Amen to that! Ještě lze přidat Bassova Kázáníčka, jakkoli jsou zde poněkud offtopic.

Souhlasím, že romány jsou skvělé (osobně bych patrně Absolutno preferoval před Krakatitem, ale jen docela malilinko), hry také (speciálně miluji Matku), ale sloupky prostě nemají konkurenci...

 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Někteří možná... :-)
 
repa enum Bool {True, False, FileNotFound}  www.vaudeville.cz
a ja vul si myslel ze literarni vedci voli Marsyas :)
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
repa: Co ty víš. Třeba v Kameňáku někdo rozpozná utajený klenot českého filmu, který vyřešil hned několik filozofických otázek najednou ve formě modrého pramenu... Ale asi ne... :-)))))
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
IMHO je noetická trilogie jedno z nejlepších děl české literatury vůbec. Válku s Mloky jsem volil proto, že jí mám čistě subjektivně nejradši, a protože to je vrchol Čapkova stylu. Kdybych měl volit z hlediska literárně-vědního, zcela jistě zvolím noetickou trilogii. :-)
 
repa enum Bool {True, False, FileNotFound}  www.vaudeville.cz
konrad: nektery dila si zavrzeni zaslouzi a neni fair zavrhovatele obvinovat z nepochopeni dila ;) Kamenak je treba hrozna blbost a zustane jim i tricet let po Troskove smrti.

Cimz se nenavazim do Povetrone, coz je bezesporu vyborna vecicka. I kdyz ne tak vyborna jako Obycejny zivot; to je proste dokonale vymazlenej tuzex.
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Oldrich Love is axiom... ... 9.leden 2004 16:43:50
Tohle je taky tvrzení z říše snů...

Máj je Mácha, ale nic víc. To řeknu na nějakém semináři! Super způsob chápání dějin literatury... :-))))

 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Druh 5618 ... 9.leden 2004 15:19:48
No jo, někteří lidi nejsou schopni snažit se porozumět literárnímu dílu, není nic jednoduššího, než to literární dílo zavrhnout... Proč byl asi Mácha doceněn až třicet let po své smrti?
 
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
janina.cz the best you can get ;-) ... 9.leden 2004 12:00:06
"Škatulkování" může být přínosné. Zařadit si autora do širší poetického diskurzu je bezesporu vhodné, protože je potom snazší se v literatuře orientovat. Zejména v případě dogmativních poetik jakými jsou například poetismus, surrealismus, futurismus apod. se škatulkování prostě vyhnout nejde a pokud by to snad šlo, bylo by to stoprocentně na škodu věci.

Problém nastává ve chvíli, když je autor zaškatulkován nevhodně, čehož příčina jsou zejména interpretačně irelevantní dobové aktualizace. (To můžeme pozorovat například na osobnosti a díle Aloise Jiráska, který byl čtenářsky zničen Zdeněčkem Nejedlým.) Bard má teorii, že Čapek je případem něčeho podobného, že mu je neprávem přičítán atribut humanisty...

Literární historie se bez "škatulkování" neobejde, jde o to, aby bylo činěno s dostatečnou vědeckou objektivitou a relevancí.

Tak a máte to vysvětleno ze stanoviska toho, co by mohl mít snad papír na škatulkování literatury, ale dá přednost lingvistice, protože ho literatura přestala bavit asi dva měsíce poté, co ji začal studovat. ;-))))))

 
Oldrich Love is axiom... 
Víte co, běžte si to probrat do lingvistického kroužku... Tam by vám mohli říct, že Krakatit vznikl do vévody Kroka zkomolením....
Konrád Slavia Praha  Mistr ligy!
Nebo ten, co trpí nemocí krakat...
 
lachauer Značkovat. Měřit. Barvit. 
krakatik je manžel krakatice
 
Oldrich Love is axiom... 
Zmatenost neomlouvá...Krakatit je krakatit...