Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

Eudoxus

Může vás zajímatReklamaU příspěvků typu PRODÁM/KOUPÍM uvádějte prosím důsledně alespoň orientační cenu kterou požadujete/jste ochotni zaplatit.

Josef01 Texas Instruments  Muzeum
Tak jsem si s HP-41C pohrál a fakt je to parádní stroj! Vyzkoušel jsem i synthetic programování. Musím uznat, že přestože je TI-58 výrazně přesnější, tak práce s HP-41 je naprosto geniální a umožňuje daleko více, než TI-58/59.
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Tak ono je to o zvyku. Ta HP-50g umí obojí, já umím obojí a tak nějak jsem se přistihl, že spíš používám RPN.
Oni to mají udělané celkem dobře v tom smyslu, že i když je zvolený RPN režim, tak se dají výrazy zapisovat i v "algebraic" režimu. Z toho vzniká zajímavý mix, protože když chci například spočítat kořeny kvadratické rovnice, tak pokud mám zapnutý algebraický režim, tak píšu:

root(3 * x^2 - 2 * x - 4 = 0,x)

a kalkulačka vyplivne kořeny jako dvě odpovědi (pokud jsou dva).

V RPN režimu mohu psát:

'3 * x^2 - 2 * x - 4 = 0' ENTER
'x' root

a kalkulačka hodí ty dva kořeny na stack.

Ale co mně nepřestává udivovat je její schopnost počítání a řešení problémů v symbolickém tvaru, schopnost zcela přirozeně vyjadřovat výpočty pomocí různých "půl pí", "odmocnina ze dvou lomeno dvěma", "tři odmocniny z pěti" apod.
Kdykoli si s ní hraju, tak se mi do hlavy vkrádá myšlenka "Sakra, tohle mít tenkrát na gymplu nebo na VŠ" :-) Ona ta mrcha umí i dělení polynomu polynomem se zbytkem včetně mezivýsledků a dokonce i celkem pěkně integruje jak substitucí, tak per partes. Paní profesorka N. by měla radost :-))
Josef01 Texas Instruments  Muzeum
Ta logika TI je mi prostě bližší i když věřím že RPN má výhody hlavně v délce programů. Samozřejmě klasiku HP-41CV doma mám, abych mohl RPN občas vyzkoušet. Mimochodem nedávno jsem otestoval klasiku emulátor Ti-59 na iPhone 4 (škoda, že již není k dispozici na Apps) a výsledek rychlosti je zajímavý - zhruba 100 tisíc krát rychlejší než originál - holt technika hodně pokročila...
ocs sine ira et studio  OCSite
(Polská je ještě horší, to je operátor/operand/operand; HP měl reversní polskou. Ale jinak bych si tak od boku tipnul, že se zmíněným názorem v tomto klubu budeš asi poněkud osamocen :))
Josef01 Texas Instruments  Muzeum
Já nějak neumím zkousnout tu polskou logiku HP kalkulaček, tažke já volím TI :)
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Ale to snad ani ne. Celé to víceméně začalo jako debata nad sklenkou dobrého pití, ale mohl by to být zajímavý a nepříliš drahý experiment.
Otázka jestli TI nebo HP je spíš drobnost. Řádově zajímavější jsou problémy kolem toho jak zakonservovat moderní elektroniku třeba na 10 či 20 let. Co na to součástky ? Bude solárně/kličková nabíječka ještě nabíjet, až jí za 20 let někdo vykope ? Atd. atd.

Ale z hlediska konce světa a kalkulaček je to taky docela zajímavá debata. Zkus si představit, že energie máš opravdu málo, Net není, PC nejdou etc.
Vykopeš bednu, v ní máš moderní programovatelnou kalkulačku, fůru odborných knih ve čtečkách, nezávislou nabíječku na ty věci a máš na tom začít stavět něco, co by se dalo nazvat "návrat z doby kamenné"...
Eudoxus: chystáš se na konec světa? :-))