Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

Eudoxus

Může vás zajímatReklamaU příspěvků typu PRODÁM/KOUPÍM uvádějte prosím důsledně alespoň orientační cenu kterou požadujete/jste ochotni zaplatit.

Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Tak ono je to o zvyku. Ta HP-50g umí obojí, já umím obojí a tak nějak jsem se přistihl, že spíš používám RPN.
Oni to mají udělané celkem dobře v tom smyslu, že i když je zvolený RPN režim, tak se dají výrazy zapisovat i v "algebraic" režimu. Z toho vzniká zajímavý mix, protože když chci například spočítat kořeny kvadratické rovnice, tak pokud mám zapnutý algebraický režim, tak píšu:

root(3 * x^2 - 2 * x - 4 = 0,x)

a kalkulačka vyplivne kořeny jako dvě odpovědi (pokud jsou dva).

V RPN režimu mohu psát:

'3 * x^2 - 2 * x - 4 = 0' ENTER
'x' root

a kalkulačka hodí ty dva kořeny na stack.

Ale co mně nepřestává udivovat je její schopnost počítání a řešení problémů v symbolickém tvaru, schopnost zcela přirozeně vyjadřovat výpočty pomocí různých "půl pí", "odmocnina ze dvou lomeno dvěma", "tři odmocniny z pěti" apod.
Kdykoli si s ní hraju, tak se mi do hlavy vkrádá myšlenka "Sakra, tohle mít tenkrát na gymplu nebo na VŠ" :-) Ona ta mrcha umí i dělení polynomu polynomem se zbytkem včetně mezivýsledků a dokonce i celkem pěkně integruje jak substitucí, tak per partes. Paní profesorka N. by měla radost :-))
Josef01 Texas Instruments  Muzeum
Ta logika TI je mi prostě bližší i když věřím že RPN má výhody hlavně v délce programů. Samozřejmě klasiku HP-41CV doma mám, abych mohl RPN občas vyzkoušet. Mimochodem nedávno jsem otestoval klasiku emulátor Ti-59 na iPhone 4 (škoda, že již není k dispozici na Apps) a výsledek rychlosti je zajímavý - zhruba 100 tisíc krát rychlejší než originál - holt technika hodně pokročila...
ocs sine ira et studio  OCSite
(No ale debata o tom Silvestru /je sice OT, ale/ není akademická ani trochu! ;))
ocs sine ira et studio  OCSite
(Polská je ještě horší, to je operátor/operand/operand; HP měl reversní polskou. Ale jinak bych si tak od boku tipnul, že se zmíněným názorem v tomto klubu budeš asi poněkud osamocen :))
Josef01 Texas Instruments  Muzeum
Já nějak neumím zkousnout tu polskou logiku HP kalkulaček, tažke já volím TI :)
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Ale tak zase nějaký výpočetní výkon se hodí a kalkulačka má rozhodně lepší poměr energie/výkon než počítač.

Nicméně debata je skutečně akademická. Už jsem koupil HP-50g a tu TI-89 Titanium dostane časem mladá k narozeninám nebo k Vánocům. :-)
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
No proto právě ta kličková nabíječka, že ano.
ocs sine ira et studio  OCSite
Já mám navíc určité pochybnosti o reálném využití špičkové kalkulačky po teotwawki. Ta encyklopedie je jiná pohádka, samozřejmě. Ale konservoval bych spíše nějak takto, ovšem uznávám, že to je zde kapku OT.

(Stran sklínky, pánové, zvolna se blíží Silvestr!)

 
:-) jasně, chápu (btw, nad tou sklenkou jsme se už hodně dlouho nesešli)
No, já od maturity mám casio fx602, což je programovatelná kalkulačka, jednou za 3-5 let vyměním dvě CD2032 a jede se dál. Kromě rozlepení pouzdra na tom nic jiného co se týče stáří nevidím a tý kalkulačce je více jak 25let.

Jinak k tomu konci světa, pokud se zamyslím, co by mohlo nějakou katastrofu způsobit, tak věci jako supervulkán, planetka či cokoliv co spadne z vesmíru nebo nedej bože nějakej šílenec s a-bombou, tak všechny tuto katastrofy sebou nesou výrazné snížení dopadu slunečního záření na zemský povrch, takže by Ti solární nabíječka byla celkem k ničemu....
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Ale to snad ani ne. Celé to víceméně začalo jako debata nad sklenkou dobrého pití, ale mohl by to být zajímavý a nepříliš drahý experiment.
Otázka jestli TI nebo HP je spíš drobnost. Řádově zajímavější jsou problémy kolem toho jak zakonservovat moderní elektroniku třeba na 10 či 20 let. Co na to součástky ? Bude solárně/kličková nabíječka ještě nabíjet, až jí za 20 let někdo vykope ? Atd. atd.

Ale z hlediska konce světa a kalkulaček je to taky docela zajímavá debata. Zkus si představit, že energie máš opravdu málo, Net není, PC nejdou etc.
Vykopeš bednu, v ní máš moderní programovatelnou kalkulačku, fůru odborných knih ve čtečkách, nezávislou nabíječku na ty věci a máš na tom začít stavět něco, co by se dalo nazvat "návrat z doby kamenné"...
Eudoxus: chystáš se na konec světa? :-))
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Nákup moderní kalkulačky
Zdravím,

pojal jsem nápad pořídit si pro změnu jednu moderní kalkulačku. Celkem logicky jsem skončil u volby mezi TI-89 Titanium a HP-50g. Z dostupných materiálů (manuály, recenze, diskuse, emulátory) musím říct, že HP-50g se mi jeví jako lepší volba než TI-89Ti.
Není tu někdo, kdo by měl osobní zkušenost s oběma exempláři a dokázal je objektivně porovnat ?

Asi bych měl ještě zmínit, že mi ani tak nejde o to, že bych tu kalkulačku nějak aktivně moc využíval. Spíš bych jí chtěl jako reservu pro případ, že z nějakého důvodu nebude možné používat PC a Internet. Něco ve stylu toho, že jí zakonservuju do ocelové schránky, přihodím k ní dvě nebo tři Amazon Kindle čtečky naplněné odbornou literaturou ze všech možných oborů, solárně/kličkovou nabíječku a náhradní baterie a nechám to celé někde odpočívat klidně 10/20/40 let.
 
rataiga muzeum počítačů a kalkulaček  muzeum počítačů a kalkulaček
jsem se tam zapsal, ze ji koupim. Akorat mi cas od casu poslali majl, ze kalkulacka je momentalne nedostupna. To bylo vsechno, zrejme cekali, az se jim sejdou objednavky.
skull Znám osobně pár chlapců z Okouna,  oblečených velice kýčovitě
zelezo sběratel a uživatel hp kalkulaček 
Zmizela další stránka o kalkulačkách
Bohužel, ze stránek http://www.taswegian.com/MOSCOW/soviet.html zmizelo muzeum sovětských kalkulaček. (část textů je v archivu Google ) Neuděla jste si někdo "zálohu" ? P.Ž.
 
HP 15c v nabidce HP
FYI , ceskem HP eshopu se objevila Hp15c Limited Edition v nabidce. Dostupnost je udano do 48h.

http://www.hpmarket.cz/product.asp?ccode=kalkulacky
 
Zdroj pro TI 59. Poradil by mi někdo, jak nahradit jednoduše bateriový zdroj pro TI 59. Z držáku jsem kdysi odstranil plechový segment, protože byl zdeformovaný a návody, které jsem dosud našel mi nevyhovují. Případně bych tuto část kalkulátoru i koupil. Zdravím nadšence tohoto strojku. savanam@seznam.cz
 
rataiga muzeum počítačů a kalkulaček  muzeum počítačů a kalkulaček
mno, ale já tu HP-71 s Tebou mohu maximálně vyměnit za nějaký home kompjůter. Co třeba Sanyo MPX, boxovaný v origoš krabici? Co ty na to?
rataiga muzeum počítačů a kalkulaček  muzeum počítačů a kalkulaček
mikanite, mikanite, zkus eBay nebo Aukro :)
HP-71B
Prodám počítač HP-71B - jako nový - plně funkční, bez škrábanců a koroze, RAM 80 kB (vloženy 2 moduly 32 kB). Cena 4800,- Kč. Nabídky prosím na mikanit@seznam.cz