Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

Eudoxus

Může vás zajímatReklamaU příspěvků typu PRODÁM/KOUPÍM uvádějte prosím důsledně alespoň orientační cenu kterou požadujete/jste ochotni zaplatit.

ocs sine ira et studio  OCSite
Eudoxus
Aha. Tak to jsem asi tím "statistickým speciálem" myslel tu obchodnickou dvanáctku. Tu jsem kdysi měl v ruce, a utkvělo mi, jak suverénně počítala všechno možné, od interpolace až po statistické odchylky :)

Při nějaké příležitosti se na tu Tvou patnáctku velice rád podívám.

Ona svým způsobem jednačtyřicítka už nebyla kalkulačka, ale spíš počítač. Tím chci říct, že jakkoli toho samozřejmě uměla spoustu a velmi dobře, pořád na ní bylo znát, že je tak nějak spíš navržena na obecné programování, než na řešení konkrétních problémů z nějakého okruhu...

 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Bližší informace jsou pochopitelně ZDE
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
ocs: HP-15C je ten vědecký model. HP-16C byla programátorská a HP-12C byla bussiness model.
HP-15C je asi nejlepší negrafická vědecká kalkulačka, jakou kdy kdo vyrobil. Už v roce 1982 uměla zcela přirozeně počítat s komplexními čísly (má dva zásobníky, jeden pro reálnou a druhý pro imaginární část), zvládala matice, numerické integrování, derivování a hledání kořenů rovnic.
Svým způsobem byla na výpočty mnohem lepší než HP-41C(CV,CX) a hlavně mnohem přesnější. Matematické algoritmy zadrátované ve firmware už bohužel HP nemohla v pozdějších modelech použít, protože ten člověk co to psal si podržel autorská práva a od HP odešel.
Následkem toho je HP-15C dodnes nejpřesnější kalkulačka, jaká byla vyrobena, protože pomocí fikaných matematických algoritmů minimalizuje kumulativní chyby vzniklé nutným zaokrouhlováním.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
Eudoxus
Gratuluji!!!

Teď si nevzpomínám, jsem líný to hledat, a Ty se rád pochlubíš :) -- patnáctka je ten statistický speciál, nebo něco jiného?

 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Tak už dorazila a já jsem hrdým majitelem HP-15C. Hurá...
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Tak dneska mám šťastný den.
Podařilo se mi koupit velmi zachovalý exemplář HP-15C (včetně originálního manuálu) za velmi rozumnou cenu.
Teď zbývá doufat, že se dostane ve zdraví z Venezuely do ČR.
 
Jojo, tezko se vzdavat tech skvelych kalkulacek. ja mam od matury (hm, to uz je dlouho asi 18 let) casio FX-602 a tak skveleho kalkulatoru se neni mozne jen tak vzdat, ze :-)))
 
HP9805A
Eudoxus: Nechci ti sahat do sbirky, vzadnem pripade. Ale podivej se jestli nekde treba neni nejaka TI-67, nebo nahradni klavesnice do TI58 (uz mi zlobi). Nebo treba Casio FX 201, 501, 502, 601, 602. Rad bych i HP 41, ale to je dle mne uz hodne vzacne. Nebo treba i nejaky Pocket Computer od SHARPA nebo CASIO (PB700). Jeden maji v Bazaru vedle, ale chteji za nej moc.
Jeste otazka kde se nachazis. Ja jsem v Praze, kousek od Vaclavaku.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Vackon: mám různé kousky, ale problém je v tom, že nic nemám dvakrát.
Pokud máš HP-41C (CV,CX), tak bych tu měl dvakrát například HP-IL modul, nějaké originální papíry do termotiskáren, tiskárnu HP82143A a také několik víceméně nesehnatelných kazetek do kazetopáskové jednotky HP82161A (otevřené i originál zapečetěné).
Ale nějaké z těch kazet bych se vzdával fakt nerad. Nedají se sehnat vůbec nikde, dokonce i na EBay se objevují tak dvakrát do roka a za naprosto nehorázné ceny. Takže si je šetřím na výměnu za něco skutečně cenného, jako například HP-15c s manuálem nebo tak něco.

Ale napiš co sháníš a já zkusím rozhodit sítě po světě. Třeba se podaří udělat nějakou akci na způsob slepičky, co sháněla vodu pro kohoutka a měnila a měnila a měnila.
Takhle už jsem jednou měnil. Na začátku jsem měl optický snímač čárového kódu pro HP-41C a po absolvování výměn Evropa-USA-Austrálie-USA-Japonsko-USA jsem se stal šťastným majitelem perfektně fungujícího kalkulátoru HP-16C který nosím v tašce a aktivně používám. :-)
 
HP9805A
Eudoxus: Nebo i CASIO, nebo i nejakou jinou firmu. Ja preferuji vymenu nez penize.
 
HP9805A
Eudoxus: No to je slozity. Nemel by jsi radeji nejakou programovatelnou kalkulacku od HP nebo TI na vymenu ?
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Vackon: kolik bys za ní chtěl ?
 
HP9805A
Eudoxus: Na posled kdy jsem ji poustel, tak funkcni byla i tiskla na papir. Zajimavy je vymeny modul i s klavesa. Ja mam radeji TI nebo Casio. I kdyz rad pouzivam HP20S, jsou to takove solidni stroje.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Mimochodem, tenhle strojek je docela zajímavý, protože je to jedna z mála algebraických kalkulaček, které HP tenkrát dělala.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Vackon: a je funkční ?
Celkem s chutí bych jí koupil. Tyhle stolní stroje jsou krásná nostalgie.
 
Co mam doma
Eudoxus: Reaguji na tvoji vyzvu. Mam doma HP9805A.
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
Vackon: mám dojem, že jeden inzerát je v Annonci (www.annonce.cz).
 
TI 67 Galaxy
Ahoj, nevite o nekom kdo by mel na prodej TI 67 Galaxy ?
Diky Vackon
 
Eudoxus SUMMA SCIENTIA - NIHIL SCIRE 
MACHA: O nikom, kdy by se věnoval TI-58/59 nevím.
Ale podívej se na www.ebay.com, tam se občas moduly pro TI-58/59 vyskytnou.
 
TI-59
Dobry den, Zabyvate se jeste TI-59?.Mam modul EE i s dokumentaci. Nemate ML05 Namorni navigace?