Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

RedlumReklamaJOHN IRVING

"Cokoliv napíšu, nehledě na to, jak šedivě nebo temně téma vypadá, vždycky z toho bude humorný román."

John Irving se narodil 2. března 1942 v Exeteru v New Hampshiru a v současné době se řadí v anglo-americké literatuře mezi nejpopulárnější a nejčtenější autory. Jeho první román, Svoboda medvědům (Setting free the Bears, 1968), sice u kritiků a čtenářů přílišný ohlas nezaznamenal, do čítanek se však Irving zapsal už svým v pořadí čtvrtým románem, Svět podle Garpa (A World according to Garp, 1978). Dnes již kultovní dílo, ve kterém svůj oblíbený literární postup "román v románu" dovedl Irving k dokonalosti, bylo jakousi Biblí tehdejší generace. Následovaly další úspěšné tituly jako například Hotel New Hampshire (The Hotel New Hampshire, 1981), Modlitba za Owena Meanyho (A Prayer for Owen Meany, 1989) nebo Pravidla moštárny (The Cider House Rules, 1985). Za adaptaci posledně jmenovaného románu do podoby scénáře, zfilmovaného Lasse Hallströmem, byl odměněn Oscarem. O strastech, které ho během třináct let(!) trvajícího procesu provázely, se rozepsal v knize My Movie Business: A Memoir (kniha u nás v českém překladu bohužel nevyšla).

John Irving je otcem tří dětí. Z prvního manželství se Shylou Learyovou, se kterou se rozvedl v roce 1982, má syny Colina a Brendana. S jeho současnou manželkou, jež je zároveň i jeho agentkou, Janet Turnbullovou, má syna Everetta. V roce 1992 byl Irving uveden do národní zápasnické síně slávy.

V současné době by měl teoreticky pracovat na svém dalším románu s názvem Until I Find You (jedenáctý román v pořadí; vyjít by měl v červenci 2005), který začal psát ještě před Čtvrtou rukou (The Fourth Hand, 2001) a šušká se také o další spolupráci s Lasse Hallströmem právě na adaptaci Čtvrté ruky, i když nic oficiálně zatím oznámeno nebylo.

Knihy Johna Irvinga


Mikey Lepší vrabec na silnici, nežli holub na 
To přece s Pravidlama moštárny nemůžeš vůbec srovnávat. Dokud tě nenajdu je sice dobrá kniha, ale zdaleka nedosahuje kvalit těch dřívějších.
Určitě Dokud tě nenajdu!bez pochyb!
A co srovnání: Moštárna, Syn cirkusu a Dokud tě nenajdu. Co z toho je "nejlepší" ??