Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

J_H_ReklamaVítejte,

zde probíráme energetiku, těžbu, strojírenský, těžební, obráběcí, zpracovatelský průmysl. Není nám cizí upstream ani downstream, offshore ani onshore.

Vypadá to velmi zajímavě. Dalo by se u kolegy zjistit, jestli by to nešlo použít i na bor?
Přebral Kde je ta  síla?
To je nesmysl, moc daleko, úplně jiné podloží.
Masovy_kasparek  
Ano, ohrožení podzemních vod se uvádí jako hlavní námitka. Nevíte někdo jaké chemikálie se při tom narušování podloží používají? Po zkušenostech ze stráže pod Ralskem, kde se těžil uran sírovkou a kde se škody budou za miliardy lividovat ještě pár desítek let, se nedivím jisté podezíravosti.
měl jsem za to, že problémem/obavou není ani tak znehodnocení krajiny, jako spíš riziko ohrožení zásob podzemních vod? V řadě těch lokalit jsou velké zásoby vody - ne dost mělko, aby se teď vyplatily využívat, ale do budoucna ano, přičemž převládá obava, že už průzkumný vrt by mohl tuto zásobu znehodnotit, ať už kvalitativně nebo kvantitativně.
Přičemž netvrdím, že to tak doopravdy je, jen že to vnímám jako převládající typ obavy.
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Kolem nano jsem zatím nic moc nedělal, docela rád bych se o tom něco dozvěděl.
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Já bych to neviděl tak černě, opravdu záleží na mnoha proměnných. Spíš bych viděl problém v neexistující infrastruktuře.
dotaz (asi na J_H_)
Nějaký ten pátek se uvažuje o čištění kontaminované půdy tímhle nanosajrajtem. Kolega v práci na univerzitě vychytával dětské nemoci, technologii výroby a po dvou letech, kdy jsem mimo, by mě docela zajímalo, jakou šanci to má na úspěch. Myslím tedy, jestli to bude ekonomicky únosné/výnosné.
 
popcorp Pokut se mespojime vase deti se budou   myt hur
A ta těžba samozřejmě krajinu na nějakých deset let naprosto znehodnotí, dalších 20 let bude trvat, než se povrch obnoví do původního stavu. (pokud to budou dělat odborní rekultivátoři jako v Diamu, tak 40 let, než uhnije monokultura)
Moc díky!
Šnek neboli  Šnek
(V ČR)
Šnek neboli  Šnek
Docela důležité je připomenout, že zatím se o této těžbě hovoří jen v souvislosti s biologicky nebo krajinně velmi cennými a vesměs pod nějakým stupněm ochrany stojícími územími.
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Omlouvám se za stručnost.

Q: Je to opravdu tak fujufuj nebo je v tom něco jiného (např. jsem se dočetla, že jsou odpůrci štědře podporováni Gazpromem)?
A: Je to rozvíjející se "stabilujizící se" technologie se solidním zázemím, zejména v USA. Tam je růst v posledních letech obří. Schovává se pod tím mnoho proměnných, například zda se jedná o "tight" gas, jaké jsou nad/pod tím vrstvy, jaké bude potom zpracování odpadní vody, existuje/neexistuje dopravní ifnrastruktura (doprava zásadně zvyšuje cenu vytěženého materiálu (likvidifikace, transport, delikvidizace etc.), ale i zde se blíží už k "rutině", každá nová infrastruktura je drahá investice.
Nejen Gazprom skutečně podporuje různé aktivisty, na druhou stranu i opodstatněné námitky jsou ze strany těžařů u nás propagovány jako rudá vlna z Ruska. Opravdu se jedná o velkou změny v světové energetické politice a USA mají velké plány, založené na úspěších doma. Zajímavým faktem je, že v pozadí tohoto boomu stojí malá investice Ministerstva energetiky USA ve formě dotace cca 120M$ do vývoje horizontálního vrtání.

Q: Potřebuju se lehce zorientovat. Máme chalupu u Broumova, v této oblasti se prý nachází velká zásoba a jsou snahy začít s průzkumem, ev. s těžbou. To je ovšem momentálně u ledu, z důvodu neudělení povolení ze strany MŽP.

A: U nás je trochu vakuum v normách, co a jak vlastně by se mělo povolit. MŽP zaujalo francouzský postoj "zamražení" projektů bez odůvodnění proč k tomu tak došlo a na základě pocitů, spíše než faktů. Bohužel o konkrétním ložisku toho moc nevím, kromě toho, že převládá hrozná panika.

Q: Na druhou stranu, Poláci prý průzkumy i těžbu asi rozběhnou.

A: Tak už to už je pak jedno:)

Q: Před časem proběhla petice, která se jasně stavěla proti těžbě. Tu jsem nepodepsala, protože o tom moc nevím.
A: Víš toho asi tolik, kolik ti, co to podepsali. Těžaři a stát bohužel nedal nic na pořádné PR, vysvětlení, co to vlastně je, kromě výkřiků, jak je to skvělé a bezpečné. Problémy s tím jsou, jako s každou těžbou, ale že by to byl takový mor, jak nám tvrdí Rusové, to není.

Snad se chystají další protestní akce.
Reakce na | Vlákno  
Dvacet3 Rossumovi Universalni Mudrlant 
Děda říkal, že když v Českém ráji komunisti dělali nějaký průzkumný vrt, v Karlových Varech přestaly téct prameny.
Reakce na | Vlákno  
Prachmatický book
 
stromka This girl needs therapy. 
Jdu to dát na homepage.
 
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Irsching GTS
Mám pozvánku na exkurzi do Irschingu na GTS8000H (570MW). Bohužel jsem zatím neměl moc času, ale z technického hlediska je to zajímavé monstrum. Těším se hlavě 13ti stupňový axiální kompresor a nedaří se mi dohledat, kdo dělal převodovku. Počítal to výpočtář z Německa, se kterým spolupracuji, ale bohužel o převodovce mlčí jako hrob.
 
Dotaz
Přeneseno z dotazů:

Prosím, je tu někdo kdo má znalosti o těžbě břidlicového plynu?
Je to opravdu tak fujufuj nebo je v tom něco jiného (např. jsem se dočetla, že jsou odpůrci štědře podporováni Gazpromem)?

Potřebuju se lehce zorientovat. Máme chalupu u Broumova, v této oblasti se prý nachází velká zásoba a jsou snahy začít s průzkumem, ev. s těžbou. To je ovšem momentálně u ledu, z důvodu neudělení povolení ze strany MŽP.

Na druhou stranu, Poláci prý průzkumy i těžbu asi rozběhnou.

Před časem proběhla petice, která se jasně stavěla proti těžbě. Tu jsem nepodepsala, protože o tom moc nevím.

Snad se chystají další protestní akce.
 
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
:'(
Gorre Wherever I Stand,  I Stand With Israel
Od spravce tematu
Na zadost moderatora klub zodpadovan.
 
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Tak doufám, že se tady budou točit stroje.