Nu dobrá, to tedy tuhle jeden nejmenovaný docent prskal zbytečně :)
Mimo cesty se nesmí jen v 1. zonách národních parků a v národních přírodních rezervacích (NPR). V chráněných krajinných oblastech (CHKO), přírodních rezervacích (PR), národních přírodních památkách (NPP) a přírodních památkách (PP) se turista smí pohybovat i mimo značené turistické trasy s tím, že turista nesmí ohrozit předmět ochrany ať již maloplošného a nebo velkoplošného chráněného území. (čili pokud je to chráněné kvůli zkamenělinám, tak by se sbírat neměly)
Tak to jo, on by leckdo mohl i tak prskat (což by přes roušku nemuselo tolik vadit), že v PP by se nemělo ani lézt mimo stezku a sběr zkamenělin tam myslím povolený není (narozdíl od Černé rokle), ale exkurzí tam chodí dost a pár návštěv s dětmi to příliš neohrozí.
Jo, to jako nemyslím, že by se v tom lůmku mělo kopat do skály, ale v tý suti se toho po překopání najde hodně.
Já bych Orthocerový lůmek úplně nedoporučoval vykopávat, anžto je to přírodní památka. V suti se něco samozřejmě najít a sebrat dá, ale chodí tam tolik exkurzí (stejně jako do Černé rokle a do Mušlovky), že je to trochu fuška. Ale jinak souhlas, všechna ta místa jsou pěkná a něco se tam najít dá. Kosov je pěkná exkurzní lokalita, musí se člověk dostat do vyšších etáží (dole v černých břidlicích jsou prakticky jen graptoliti, takové ty lesklé čáry na kamenech). Pozor ale, že jde o "aktivní" lom, dá se tam vcelku pohodlně vlézt a nebezpečné to kdovíjak není (jen držet děti od lomových stěn, občas může spadnout šutr, ale to je všude), ale skladuje se tam materiál, jezdí tam náklaďáky a ve všední dny je lepší tam nechodit, kór bez předchozí domluvy.
Na trilobity (většinou fragmenty) je vhodná kambrická lokalita Skryje - Luh (tam se kopat nesmí, sbírat v suti ano, i tam mají malé muzeum, naučnou stezku a tak), nebo ještě lépe Felbabka u Jincí, ale tam je trochu kumšt najít samotnou tu lokalitu. Případně Vystrkov u Jincí, ale ten už je v CHKO a sběratele tam neradi vidí (ale dají se tam na jistých místech v suti najít i celí malí trilobiti Ellipsocephalus hoffi).
Na množství zkamenělin (ale minimum trilobitů) je asi bezkonkurenční lom Homolák/Plešivec u Koněprus, což jsou stejné vrstvy jako Houbův lom pod Zlatým koněm, akorát je tam všeho daleko víc. Jen je to hůř dostupné, musí se jít kus pěšky od auta.
Většinou doporučuju ten Homolák a nebo Kosov.
A sakra, to mi připomnělo, že musím napsat rozhořčený dopis Microsoftu, protože v Minecraftu "limestone" překládají jako limetkovník, místo prostého vápenec ....
Nebo Dalejský údolí, pokud se vám nechce vyjíždět z Prahy. Vláček tam jede každou půlhodinu ze Smíchovskýho nádraží, za deset minut je na zastávce Praha-Holyně, tam se vystoupí a prakticky hned vedle je lom Prastav, kde se dá začít. V Prastavu se minimálně najdou nějaký úlomky lilijic a jiný frcky a dá se tam pěkně mlátit do skal a šutrů v suti. Pak lze pokračovat hezkou procházkou zpátky přes nádraží údolím kolem Dalejského potoka. Po cca 1,5km je Černý lom (hezkej, ale v suti se toho moc nenajde) a za další půlkilometr je lom Mušlovka. Do toho se musí z cesty skrz hustý houští. Mušlovka je tutovka, tam něco najde i slepej, třeba zkaměnělý mušle (ramenonožce). Z Mušlovky jde jít údolím dál směrem k Řeporyjím, na náměstí je to asi 1,5 kiláku a na začátku vsi je Zkamenělé moře - kus odkrytého zkamenělého mořského dna. Na návsi je dobrá hospodocukrárna a dá se tam jet busem na metro B nebo vlakem zpátky někam do centra. Výlet je to fajn, tisíce děckových dopisů. Pokud pak chcete zkameněliny vykopávat, doporučuji Orthocerový lůmek v Radotíně u cementárky vedle zastávky autobusu K Cikánce ve směru na Lochkov. Tam je vápenec plnej dlouhejch hlavonožců a můžete si vybírat. No a pak od cementárky na druhou stranu do lesa vede ulice V Sudech do Černé rokle a tam se zkameněliny vyskytují na spoustě míst, je tam naučná stezka. Ale Daleják u mě jako výlet vede suverénně.
Do lomu Kosov u Berouna jede zítra miniCajti se školou na sběr a ten Zlatý Kůň by měl být známý ....
Nebo ještě Zlatý kůň pod vchodem do Koněpruských jeskyní ... tam je povoleno hledat v suti.
Simvás, kam můžu vzít dítě, který nutně chce najít nějakou "zkalemeninu", abych tam nenadělal moc škod a případně i něco našel?
Na druhou stranu jsem slyšel od vícero odborníků, mimo jiné právě z České geologické služby, že ty české verze jsou zlo a mělo by se od nich upustit, minimálně od některých těch jmen, které jsou i špatně vytvořené, že to tenkrát byla akce pár lidí, kteří to s nikým nekonzultovali. Ale k revizi se nikdo nemá. Pokud to je jen trochu možné, asi by bylo lepší držet se anglických verzí z oficiální tabulky
ICS . Chystám se to už dlouho s někým na Službě probrat a vyřešit i na BioLibu, zatím je to přiznávám takový kočkopes.
Chci se zeptat, jsou nějaké překlady pro (předběžně) geologické epochy Stenium, Ectasium, kalymmium, staterium, Orosirium, Ryacium a Siderium?