Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Lehké metafyzično

Spravují:

bard,
snop,
Marek Eben,
alen,
pepa.sadra,
Hermann_Goering

Může vás zajímatReklamaTento klub navazuje na debatu z klubu Diskusni servery ohledne parazitismu, dobra a zla o ostatnich veci o moralce.
jeste snad tri temata co se objevila v klubu DS: a) werich a sverak kolaboranti? mame pravo si to myslet? kde berem tu drzost si to myslet? kdo si ze neklecis? b) ja vim jak bych se zachoval za minulyho rezimu! vsichni ste sraci! a konecnce za c) otroci, praziti a jini lide aneb jak je to s vlidnsoti humoru a co z nej zbude:-)

Málo se třeba psalo o tom … Víc, jak jistě při své inteligenci chápete, to prohnat médii šlo těžko.

?? Nepamatuji si, že by tyhle informace vůbec někde byly zveřejněny.
Londo Wesele bedzie heje, hej  Od Syracuse do Cheetaway

Sádra: Můj osobní, zcela subjektivní, léty praxe ovlivněný názor je, že se tomu případu dostalo takové medializace, jaké si tak závažný zločin zaslouží.

Jsem možná jeden z mála okonů, kteří si přečetli celý rozsudek soudu, nikoliv jen mediální výroh o výši trestů atp. Je docela fajn. Hlavně pro můj (opět osobní, ovlivněný et cetera) náhled na celou kauzu a na to, jak ji bylo lze medializovat.

Málo se třeba psalo o tom, že popáleniny neutrpěla jen Natálie, ale i její matka (2. stupeň, na 27 % povrchu těla) i otec (2. a 3. stupeň na 11 % povrchu těla). Klíčová, myslím necitovaná věta je i "V případě poškozených nezl. Natálie Kudrikové, Anny Sivákové, Pavla Kudrika nedošlo k jejich usmrcení pouze shodou okolností nezávislých na vůli obžalovaných a v důsledku poskytnutí vysoce kvalifikované lékařské péče." Moc se nemluvilo ani o technologii celého útoku. Rovněž viz rozsudek: "Každý z nich se postavil k jednomu ze čtyř oken, (...) zápalné lahve s hořícími knoty vhodili do oken". Tedy žádný láhve hozený přes plot a rychlej odjezd, ale zcela chladnokrevný, brutální útok s jasným cílem ublížit. Chce se mi z toho zvracet.

Tohle všechno je natolik závažný zlo, že se medializaci nedivím. Víc, jak jistě při své inteligenci chápete, to prohnat médii šlo těžko.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
krasobruslařka, copyright Paroubek, srry
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
Ty, jehož větná skladba mi působí fyzickou bolest, a jehož posty jsou k nepřelouskání, mě tu drze žádáš, abych se tím vším znovu brodil, opravoval všechy ty sugesce, a ještě si při tom hlídal svůj wagnerovsky patetický styl, na který jsem pyšný? Chucpe.
Cichlasoma  
(ok, dík, já tam předtim byl, ale řetězce "kraso" a tak mi to nenacházelo, tak jsem zas utek.)
Dobře, oprav to za mě. Třeba že nejde o zmanipulovanej rozsudek, kterej by ale zmanipulovanej byl, nebýt manipulace médií, nebo něco podobnýho.
Ale prosím, ať to má hlavu a patu a není to jen další patetickej shit.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
klub chucpe
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
warning, tvé pokusy o sugesci právě vyšplhaly na level, kdy už naprosto nechápu, co se mi vlastně snažíš vsugerovat, že si myslím
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
Nebo ještě jinak: kdyby to dítě uhořelo, nebylo by snad ve veřejném zájmu něco takového medializovat ještě více? A teď prosím věcnou a střízlivou odpověď: Bylo by to tak?
Hele Sádro, představ si, že přejedou nějakých třicet čtyřicet krasobruslařek. Podle okolností činu dostanou dotyční osm let až doživotí. A ze všech přejetejch krasobruslařek si ty a další lidi vyberou jednu, kterou sice média vláčela novinama desetkrát víc než ostatní, ale zdaleka ne jen v lichotivém kontextu, ten co jí srazil dostal celkem průměrnejch dvacet let a řekne, že TOHLE byl zmanipulovanej rozsudek, aniž by se obtěžovala nakouknout třeba do trestního zákoníku.
Musel bych se splést opravdu hodně v tom, co píšeš, abych nějak blbě chápal, o co se snažíš, a myslím, že je to přesně tohle. A fakt nechápu, jakou to má logiku.
Dotaz: co je to „veřejný zájem“?
Cichlasoma  
Hm, to zní zajímavě, s tou krasobruslařkou a běžkařkou; nemůžu to najít, nemáš link nebo něco, pls?
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
No a tohle právě u tebe nějak nedokážu pobrat - sám přece víš nejlépe, že tisíce věcí, co by měly být ve veřejném zájmu v novinách, tam nejsou, protože by to nikdo nekoupil. Prostě mě překvapuje, že ty, zkušený vlk, si stále dokážeš dělat iluze o nějaké symbióze veřejných a komerčních zájmů, vlastně ti i trochu závidím, jsem v tomto směru mnohem okoralejší.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
Pokud by byla natolik silným mediálním symbolem, že by to ovlivňovalo justici, tak samozřejmě ano. Ovšem ty stále zapomínáš, že já neřeším kolik, ale jak. Neměl bych tedy problém s tím, že lesní vrah dostal doživotí a přál bych mu i se symbolama, aby zaživa shnil v báni. Měl bych problém s tím, JAK to doživotí dostal. Pro tebe je to možná nepatrná nuance, pro mě zásadní věc, jak jsem se snažil už na začátku vysvětlit na humotném příkladu přejetí běžkařky a krasobruslařky autem.
Londo Wesele bedzie heje, hej  Od Syracuse do Cheetaway
Že myslíš komerční důvody z tvého postu dost čišilo. Proto jsem taky napsal, že se v pohnutkách nejspíš neshodujeme. IMHO se ty dvě věci (komerční důvody + veřejný zájem) v tomto konkrétním případě dost doplňovaly.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
nakazil ses od japoka, že mi podsouváš něco, co si ty myslíš, že já si myslím?

myslel jsem pohnutky čistě komerční a proto jsem zmínil ten hrob - aktualizované snímky ze špitálu jsou pro čtenáře zajímavé, protože dostává příběh, kdežto aktualizované snímky ze hřbitova jsou žumpa, to nikdo nekoupí

jsem úplně ve smrti z toho, že zrovna ty zrovna mně odhaluješ to temné zákulisí, kde že se MM scházejí či nescházejí a co tam dělají či nedělají
Ok, takže kdyby některá z jeho obětí byl růžovej králíček a mediálním symbolem se stala, tak bys výhrady měl?
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
Lesní vrah dostal doživotí. Je úplně jedno, jestli v tom lese zabil tři růžové králíčky, tři cikány, nebo tři bezdomovce. Zabil tři úplně cizí lidi, zabil je pro nic za nic, bez emocí, bez nenávisti, prostě jen tak. To je pro mě ta úplně nejhorší vražda. Soudili ho za jeho čin, žádné mediální symboly se nekonaly, nebyly žádné přenosy ze soudní síně. Jeho oběti neměly naprosto šanci, neměly dokonce ani sebemenší důvod se domnívat, že by jim mohlo hrozit nějaké nebezpečí. Ryzí poprava. Dostal nejvíc co mohl dostat, a ve vězení si to sám hodil, štastná to tečka za smutným případem. Nemám nejmenší výhrady.
Londo Wesele bedzie heje, hej  Od Syracuse do Cheetaway
Sádra: Vyrobila, vytvořila - bába nebo sníh.

Pohnutky šíření vím, ale nejspíš se neshodují s těmi, které míníš ty. Neexistují žádné Protokoly mediálních mudrců, MM se skutečně nescházejí v tajných klubech, kde při mrskání kurev vymýšlejí, vytvářejí nebo vyrábějí symboly. Tento případ je natolik exemplární, že si zvýšenou mediální pozornost zasluhoval a zasluhuje čistě kvůli veřejnému zájmu.

Kdyby uhořela, tak IMHO dostali doživotí. Ale to je čistě akademická úvaha.
Krajský soud ve Zlíně dnes uložil muži z Uherského Ostrohu na Slovácku výjimečný trest 25 let vězení za loupežnou vraždu devětasedmdesátileté ženy. Podle obžaloby devětatřicetiletý muž ženu napadl v únoru v jejím rodinném domě v Uherském Ostrohu a po činu následně stavení zapálil.
...
V minulosti byl již sedmkrát soudně trestán. Kromě krádeží například i za ublížení na zdraví tříletého dítěte.
http://www.lidovky.cz/novy-zakonik-v-praxi-za-loupeznou-vrazdu-seniorky-25-let-p29-/ln_domov.asp?c=A100816_123140_ln_domov_mev

Víš co Sádro, já si skutečně myslím, že netušíš, proč se vlastně určité věci dějí právě tak, jak se dějí. Protože to by občas muselo znamenat zamyslet se třeba nad konkrétními zákonnými ustanoveními a na to jseš moc sexy.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
Určitě šlo. Přesto ale nebudu blbsky jásat nad každým průhledným pokryteckým gestem a předstírat, že netuším, proč se vlastně určité věci dějí právě tak, jak se dějí.

Kurva, jasně že nikoho nezajímají nějací dva bezdomovci, co málem uhořeli. Ten chlap má kliku, že tohle nikoho nezajímá, takže on určitě dvacítku nedostane. Vždyť ta nenávist byla úplně obyčejná, a ne rasově motivovaná. Vlastně se nic nestalo, trochu se telefonovalo, pak se trochu hasilo, pohoda džez. Co na tom, že dle plánů a příprav tohoto žháře neměli mít ti dva uvnitř naprosto žádnou šanci?

takhle asi můžeme fungovat a uvažovat my, obyčejná řadová hovada, ale může takhle fungovat justice?
Altaroffilth  
Asi začínám tušit, oč ti jde, ale vzhledem k tomu, že je můj pohled zřejmě příliš deformován právní optikou, se nadále zdržím hlasování. Já prostě nemám v daném rozhodnutí potřebu cítit výrok soudu jako nějakou oběť liberálně-multikulti-politickým modlám nebo kupování odpustků. Mediální obraz je ovšem jiná káva, nějak se mi ale nezdá, že by byl univerzálně sdílen. (K drobnostem typu hodnota života a má kvalifikace v oblasti trestního práva pomlčím téže, děkovat netřeba)
Hele sádro, a je podle tebe vůbec možný, aby někdo dostal za vraždu víc než dvacet let, aniž by oběť nebyla nějaká lidská obdoba růžového králíčka?
Pokud tě pořád špatně chápu, tak sorry, občas je trochu těžký to sledovat.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
Londo
však neříkám vyrobila, říkám vytvořila, či chceš-li, vytvořila tím, že ten symbol dlouhodobě šířila - a o pohnutkách, proč média ten symbol vlastně šířila, si zrovna ty zkušená mrdka jistě neděláš žádné iluze

jistě, to dítě tam klidně mohlo uhořet - viděli bychom dnes na titulce fotku s popiskem: Dnes napadl na hrob malé Natálky první sníh?

já si dokonce myslím, že kdyby opravdu uhořela, že by ti kreténi dostali u soudu o pár let míň - vím, je to peklo takhle uvažovat, ale jsou to paradoxy, že, pane Vaněk?
Víš co, Sádro, aniž bych tvrdil, že nemáš pravdu, proč mám dojem, že většinu toho, co tu říkáš, by si šlo vyhledat někde v tomhle seznamu: http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/NotSoDifferent
Pokud se nemýlím, tyhle scény ale nakonec na průběh příběhu žádnej vliv nemají.
aha
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
Toto je z mé strany zbytečná a rozmarná reakce, protože už jen z tvého projevu je zřejmé, že nemůžeš tušit, o čem že jsem to vlastně točil. Tvá znalost TZ je obdivuhodná. Ovšem nepátrej po tom, co že se mi to vlastně líbí nebo nelíbí, pokud ti to není zcela jasné z mých slov. A už vůbec nepátrej po tom, čí hodnota života má jakou hodnotu, nebo jak jsi to tam sešrouboval. Nedělej tyhle žebříčky. Víš proč? Protože když dojde natvrdo, vyjde ti, že nejvyšší je hodnota tvého života, i kdybys byl ten největší gauner široko daleko. Tak už jsme my lidé vyrobeni.

K té tvé otázce, kterou jsem původně přehlédl a která mi přišla zajímavá. My (míněn patrně stát) cikánům imho nic nesugerujeme, nám je imho u prdele, co si nějací cikáni myslí. My sugerujeme sami sobě, že jsme lepší, než jsme, a proto uděláme to gesto s dvacítkou. A když to gesto uděláme, máme na chvíli klídeček a můžeme si bez výčitek svědomí cikány dál hejtovat a izolovat, úplně stejně, jako jsme je hejtovali a izolovali předtím.
Za prvý, pokud je obětí dítě, tak se případ soudí jinak dokonce i podle zákona.
Za druhý, jsem zvědavej, jestli by ses teda bil za toho desetinásobnýho recidivistu, jehož vrazi dostanou nízkej trest - protože to by MĚLO smysl. Takhle si vlastně stěžuješ, že v rámci spravedlnosti by se měly všechny případy rozhodovat stejně nespravedlivě.
Za třetí, bez toho konkrétního obětovanýho recidivisty si tu jenom vyměňujeme dojmy. Protože ti vypatlanci ve skutečnosti ani zdaleka nedostali nejvyšší tresty, které se za vraždu nebo za pokus o vraždu rozdávají. Vlastně dostali ten nejnižší, co za takhle kvalifikovanej zločin dostat mohli.

A za čtvrtý, myslíš, že by se všichni internetoví diskutéři v čele s prezidentem republiky (!) a jeho poradci bouřili proti trestu pro nějaký nebezpečný magory, co hážou zápalné láhve na rodinu s malejma dětma, kdyby ta rodina nebyli Romové? Ani by necekli! To, že je Natálka dvouletá holka jí tedy zas až tak moc nepomohlo.
(asi teď porušuju vlastní bod tři, ale přijde mi to docela pravděpodobný)
Altaroffilth  
10 let je příklad (fakt nevím, kolik jí je)
Altaroffilth  
Ten čin je zcela postačující z hlediska uložené trestní sazby i bez ohledu na to, že je objetí malá Natálka, dítě romského etnika. Hoši při tom útoku vyčerpali prakticky všechny přitěžující okolnosti, které v TZ jsou. Ale jakkoli se ti nemusí líbit, že hodnota života desetinásobného recidivisty nemá tutéž hodnotu jako život desetiletého dosud netrestaného dítěte, tak ne, nemá.
Londo Wesele bedzie heje, hej  Od Syracuse do Cheetaway
Mně se zdá, že média nic vytvářet nemusela, protože ten symbol je dost reálný a trefný.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.
já ale nemám problém s tou konkrétní výší trestu - partička bezesporu vypatlaných hochů měla při vši své blbosti a neschopnosti domyslet následky ještě navíc tu megasmůlu, že trefila bytost, která měla všechny předpoklady stát se symbolem - a pozor, považuji za přirozené, že média ten symbol vytvořila a veřejnost ten symbol přijala - s čím mám problém, je to, že s tím symbolem pracuje justice

Proč? Protože i mě se ten systém týká, týká se každého z nás. Každý kdo řídíme auto, můžeme někoho přejet. A pokud justice pracuje se symboly, děsme se toho, že přejedeme někoho, kdo se pak tím symbolem stane. Nepřejedeš desetinásobného recividistu, ale malou nevinnou holčičku. Zmrzačené dítě na titulních stránkách novin, a ty čekáš na soud. Všichni tě soudí za ty obrázky zmrzačené holčičky, a patří ti to. Ale ty doufáš, že justice tě bude soudit za ten čin, a ne za ty obrázky. Nesrovnávám ty případy, to ani nejde, vždyť tvůj úmysl nebyl někoho přejet. Ale klidně budu srovnávat ten princip, to něco pseudospravedlivé v nás, podle čeho tě budeme soudit.

tahej si do toho emoce, klidně mě nazývaj rasistou nebo jinými černobílými přívlastky - ale stejně si budu naprosto jistý, že kdyby tam v tom domě uhořel např. desetinásobný recividista, libovolné rasy, tak ten symbol by neměl šanci vzniknout, a ti vypatlanci by byli souzeni médii a společností úplně jinak - ale bohužel, a s tím mám ten problém, by tak byli souzeni i justicí
To dost těžko při rozmezí 15-25.
Já bych jen poznamenal, že oni de facto trest na spodní hranici výjimečného trestu (na kterej se imho úspěšně kvalifikovali) dostali.
pepa.sadra Každý slušný diskutující  je vidět.