Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Fyzika

kriket - --==sees the sun going down==-- - 
Ale vlastne jo, zmena ctyr-rychlosti je nekonecna. Ze se na tom nepodili radialni slozka je nepodstatne...
kriket - --==sees the sun going down==-- - 
gravitační zrychlení formálně nekonečně velké.

No ja myslel, ze to, cemu rikame gravitacni sila, souvisi s prislusnou konexi a ta radialni Γ^{r}_{tt} v [ted uz nelinearizovane] Schw metrice je na r_s nula [pokud spravne pocitam]. Dve konexe diverguji, tam se to samozrejme rozbije...
řekl bych že toto vysvětlení (od kriket pro vlad_) je OK*.
Za sebe bych pouze doplnil, že pro lepší představu můžeme nechat vyslat od objektu na válci foton, nejlépe rovnoběžně s rotační osou a zkoumat jak a z jakého důvodu "zčervená". Míra "zčervenání" toho fotonu musí být stejná, jako kdyby ten objekt, který rotuje na válci s nějakou obvodovou rychlostí, se místo toho pohyboval se stejnou rychlostí rovnoměrně přímočaře. Tedy prostě faktorem Lorenzova gamma z STR. Efekt, analogický působení skalárního gravit. potenciálu zde nenastává a v tomto smyslu zrychlení způsobené rotací účinky gravitačního pole nemá. (Jak bylo uvedeno předřečníkem).
*výhradu mám pouze k tvrzení o zrychlení na horizontu černé díry. Pokud přijmeme idealizaci, že něco takového jako horizont černé díry vůbec reálně existuje, pak v čistě polním pojetí musí být na horizontu jakkoliv velké Schwarzchildovské černé díry (i jakékoliv jiné krom extrémních, kde se to posuzuje případ od případu) intenzita gravitačního pole a gravitační zrychlení formálně nekonečně velké. I tak bych se raději vyhnul formulacím typu "co je na horizontu", ale formuloval bych to spíše jako limitu ve smyslu když se budu blížit k horizontu, tak mi na statický bodový objekt bude působit přitažlivost, rostoucí k nekonečnu. Blížit se, tím myslím postupně dosazovat bližší hodnoty a ne se blížit fyzicky jako procesem padání a tak...
btw. pojem "povrchová gravitace" se taky používá a vychází konečně i na horizontu, ale je to fiktivní veličina a je o něčem jiném, než o intenzita. Nemělo by se to zaměňovat.
Když to po sobě čtu, tak se mi tam množí samé upřesnění, raději toho nechám :-)
kriket - --==sees the sun going down==-- - 
Ja tomu rozumim jen laicky, ale rekl bych, ze to nesouvisi se zrychlenim, ale s potencialem. Ten t_00 v linearizovane OTR je 2φ*. Takze kdyz na slunci je unikova rychlost 617km/s, tak aby to fungovalo, musi se roztocit valec obvodovou rychlosti 617km/s. Casove dilatace budou stejne, ale kazda kvuli jinemu fenomenu [OTR vs. STR].

Jake bude pak zrychleni uz zavisi na polomeru valce. Kdyz bude maly, bude te to drtit, kdyz ten valec bude obrovsky, tak to skoro ani nepocitis. Stejne je to s gravitacnim zrychlenim na horizontu male vs. obri cerne diry. Ruzne zrychleni, ale casova dilatace stejna [nekonecno na horizontu].
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
tedy, aby to bylo úplně jasné:

řekněme že ve vesmíru roztočím válec tak, aby na vnitřních stranách byla gravitace ekvivalentní té na slunci, záleží na poloměru, ale nijak extrémní rychlost to být nemusí, rozhodně ne relativistická.

Když pak vezmu synchronizované hodinky, jedny budou na plášti (h1) a bude na ně působit uvedená gravitace, druhé (h2) budou v rotační ose a gravitace tudíž na ně působit nebude, tak ty h1 se zpozdí oproti h2 stejně, jako by se zpožďovaly hodinky na povrchu slunce oproti těm ve volném vesmíru?
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Jak rikam, tipuji, ze ano.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
jasně, moje otázka směřovala k tomu, že abys získal ve válci "iluzi" normální gravitace na zemi, musíš ten válec roztočit na nějakou poměrně malou rychlost.

mě zajímalo, jestli to má za následek i relativistické efekty, jako u tělesa o parametrech země.
cestujicivnoci  
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Stačí maličké okolí, jen kolem tebe samotného.

Ale lokálně samozřejmě platí princip ekvivalence.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
nemáš okýnka
the_majkl  
A to je taky pravda, blbý příklad.
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Stejne jako tady na Zemi, zejo.
the_majkl  
Tak to si zase naštěstí napamatuju :-)
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Hele zjevne i tady je "pricinou" rychlost rotace. Copak existuje odstrediva sila? Existuje jenom dostrediva sila, stejne jako neexistuje gravitacni sila, ale pouze sila podlahy, ktera nas nuti "zrychlovat" smerem nahoru.<br>
Ja jsem si preformuloval Tvou otazku jinak - bude na kraji valce zakriveny prostor? (tj. napr. bude tam jine pí?) a tuhý disk mi říká: ano, bude.
the_majkl  
Tak například tíha tělesa na podlaze bude větší, než jeho tíha u stropu.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Budes koukat na to, co se deje v okoli.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
jak?
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
A jsme zase u te lokalnosti. A slapu.
dexter666  
Já měl OTR naposled před víc než 10 lety na škole a od té doby o ni nezavadil, ale netýká se to jakékoliv setrvačné síly, bez ohledu na přímočarost/křivočarost pohybu?
the_majkl  
No to ano, ale pořád bys byl schopný rozlišit, že to není gravitace, ale odstředivá síla, co tě tlačí k podlaze :)
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
jojo, vzpomínám si, že v panu tompkinsovi byl příklad s rotujícím trojúhelníkem, kdy při rychlé rotaci se vlivem kontrakce délek akoby prohne směrem do středu.

(ale tohle jsem neměl na mysli, tam byla příčinou ta rychlost rotace, mě šlo o to, jestli je to přetížení na vnitřních stranách válce zaměnitelné s gravitačním zrychlením u příslušně hmotného tělesa)
No jako scifi vesmírné lodě by měly obytnou část v rotujícím prstenci a byl bys jako na Zemi :)
the_majkl  
Nechápu, co tím chceš říct :-)
Umělou gravitaci pocítíš rotací
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
takže odstředivá síla není ekvivalentní, toho jsem se bál:)
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
no vždyť, proto se ptám, jestli je odstředivá síla ekvivalentní.
A když už sem u toho, GPS lítaj 4km/s a dělá to 7ms/den... To tu trubku asi neroztočíš na takový fofry ;-) (10m trubka by se točila 127x/s)
U toho GPS je ale více jak 6x větší zrychlení hodin kvůli nižší gravitaci, než zpomalení díky rychlosti
the_majkl  
IMHO by musel rotovat tak rychle, že by se ten objekt daleko dřív roztrhal odstředivou silou, než bys něco naměřil.
Dexter: nemožnost rozlišení mezi zrychlením a gravitací se týká přímočarého pohybu, což rotace není.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Lépe řečeno dostředivá síla.
dexter666  
Aby se daly takovéhle efekty měřit, musela by ta rychlost být opravdu extrémní (procenta c cca?) nebo bys musel mít extrémně precizní měření času (jako je potřeba třeba na tu GPS), obávám se, že ani jedno někde ve třídě nedosáhneš.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
jojo, já jsem si jen nebyl jistý, jestli je odstředivá síla zrychlení.


to je zajímavé, takže relativistické efekty by se daly pozorovat relativně snadno, protože rozdíl mezi oběžnou drahou a povrchem země je na dilataci času měřitelné (gps s tím musí počítat) takže kdybych vzal dutý válec a rozrotoval ho na přádnou rychlost, dostal bych gravitační rozdíly podobné jako třeba na jupiteru, a to by se už dalo měřit ve vteřinách a mohly by to dělat snad i děti ve škole!


(není to nějaké moc jednoduché, fakt to tak funguje?)
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Hodiny by se měly zpomalovat už kvůli vyší rychlosti toho okraje, ne?

Pak si vzpomínám na halucinogenní rozhovor s někým, kdo mi tvrdil, že když stojím v gravitačním poli (čili zakřiveném časoprostoru) tak vlastně padám /a v černé díře padám rychlostí světla i když se nehejbu/. Takže možná že ten důvod zpomalování času je vlastně stejný...
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Tipuji, ze na tvou otazku odpovida skolni specialne-relativisticky priklad zvany "tuhy disk". https://cs.wikipedia.org/wiki/Ehrenfest%C5%AFv_paradox
dexter666  
Podle OTR je jakékoliv zrychlení ekvivalentní gravitačnímu a nelze mezi nimi rozlišovat, ne?
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
dotaz
je odstředivá síla ekvivalentní gravitaci?

tj. když budu mít rotující válec, půjdou hodiny u středu válce rychleji, než na okrajích?