Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Fyzika

El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
 
snop ale ti co meli prijit  neprisli
!!!!!
Reakce na | Vlákno  
Blbý je, že sežere daleko více reliktních fotonu a neutrin, než "vypaří"
Reakce na | Vlákno  
igi mors ontologica  -
Proč by se nemohlo odpařovat něco co není? Notabene virtuálníma částicema, které taky nejsou?
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
no, u toho odpařování, já nevím, je to sice hawkingovo dítě, ale už jsem se tu ptal, že jak se může začít odpařovat, když v konečném čase z hlediska OTR ani nevznikne...
https://www.okoun.cz/boards/fyzika?contextId=1070410225#article-1070410225

bylo mi řečeno, že OTR si se vznikem čd moc nerozumí.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Vyparovani je jen hypoteza.

Taky se na to muzes koukat pres Unruhuv efekt https://en.wikipedia.org/wiki/Unruh_effect http://www.scholarpedia.org/article/Unruh_effect#Hawking_effect
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Tam je otazka, do jake miry se to da vysvetlit bez nich jako van der Waalsova sila a do jake miry jsou ty popisy ekvivalentni.

Kazdopadne o existenci energie v zakladnim stavu pole asi nikdo nepochybuje.
Casimirův jev
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Včera jsem viděl nějaký dokument a chci se zeptat - to Hawkingovo vypařování černých děr asi není něco nějak experimentálně ověřeného, co? Je to jen hypotéza.

Pokud tomu rozumím, tak jde o nějaký vznik párů částic (fluktuace vakua se tomu říká?) z nichž jednu vcucne černá díra a tak přichází o hmotu.

Ty fluktuace jsou potvrzené experimentem, nebo ne?
 
kriket - --==sees the sun going down==-- - 
Ale vlastne jo, zmena ctyr-rychlosti je nekonecna. Ze se na tom nepodili radialni slozka je nepodstatne...
kriket - --==sees the sun going down==-- - 
gravitační zrychlení formálně nekonečně velké.

No ja myslel, ze to, cemu rikame gravitacni sila, souvisi s prislusnou konexi a ta radialni Γ^{r}_{tt} v [ted uz nelinearizovane] Schw metrice je na r_s nula [pokud spravne pocitam]. Dve konexe diverguji, tam se to samozrejme rozbije...
řekl bych že toto vysvětlení (od kriket pro vlad_) je OK*.
Za sebe bych pouze doplnil, že pro lepší představu můžeme nechat vyslat od objektu na válci foton, nejlépe rovnoběžně s rotační osou a zkoumat jak a z jakého důvodu "zčervená". Míra "zčervenání" toho fotonu musí být stejná, jako kdyby ten objekt, který rotuje na válci s nějakou obvodovou rychlostí, se místo toho pohyboval se stejnou rychlostí rovnoměrně přímočaře. Tedy prostě faktorem Lorenzova gamma z STR. Efekt, analogický působení skalárního gravit. potenciálu zde nenastává a v tomto smyslu zrychlení způsobené rotací účinky gravitačního pole nemá. (Jak bylo uvedeno předřečníkem).
*výhradu mám pouze k tvrzení o zrychlení na horizontu černé díry. Pokud přijmeme idealizaci, že něco takového jako horizont černé díry vůbec reálně existuje, pak v čistě polním pojetí musí být na horizontu jakkoliv velké Schwarzchildovské černé díry (i jakékoliv jiné krom extrémních, kde se to posuzuje případ od případu) intenzita gravitačního pole a gravitační zrychlení formálně nekonečně velké. I tak bych se raději vyhnul formulacím typu "co je na horizontu", ale formuloval bych to spíše jako limitu ve smyslu když se budu blížit k horizontu, tak mi na statický bodový objekt bude působit přitažlivost, rostoucí k nekonečnu. Blížit se, tím myslím postupně dosazovat bližší hodnoty a ne se blížit fyzicky jako procesem padání a tak...
btw. pojem "povrchová gravitace" se taky používá a vychází konečně i na horizontu, ale je to fiktivní veličina a je o něčem jiném, než o intenzita. Nemělo by se to zaměňovat.
Když to po sobě čtu, tak se mi tam množí samé upřesnění, raději toho nechám :-)
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Je fakt, že jestli něco držím magneticky, nebo na tuhém disku, není velký rozdíl.
Guyer Dej zlu mrkev, ať strčí si ji do prdele  Třeba se pak všem zlepší zrak.
Nucená rotace, kolik placatých protonů se se při rychlosti c*0,9999999999..... vejde na orbitu, co vnějšímu pozorovateli ukazují obíhající digitálky atd. je vyřešeno pro LHC. Podstatou jde o relativistický setrvačník.
pí není konstanta :-)
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Tam bude velky rozdil mezi stabilni orbitou a nejakou nucenou rotaci jinou rychlosti. Tj. jestli pozorovatel uvnitr te druzice citi nejakou odstredivou silu cili nic.

Vzorecek pro dilataci na stabilni orbite ve Schwarzschildove metrice je k dispozici, ale pro obecnou rotaci to netusim.
snop ale ti co meli prijit  neprisli
Jedine, co mi do toho nesedi, je nasledujici myslenkovy experiment - nasim rotujicim okruzim obalime Zemi, a pripevnime na ne druzici. Imho je to totozna situace, jako kdyz nyni druzice obiha po kruhove draze. Ale troufam si rict, ze u takove druzice nedojde ani ke zdvojnasobeni dilatace, ani k vyruseni, ale k necemu mnohem slozitejsimu.
 
kriket - --==sees the sun going down==-- - 
Ja tomu rozumim jen laicky, ale rekl bych, ze to nesouvisi se zrychlenim, ale s potencialem. Ten t_00 v linearizovane OTR je 2φ*. Takze kdyz na slunci je unikova rychlost 617km/s, tak aby to fungovalo, musi se roztocit valec obvodovou rychlosti 617km/s. Casove dilatace budou stejne, ale kazda kvuli jinemu fenomenu [OTR vs. STR].

Jake bude pak zrychleni uz zavisi na polomeru valce. Kdyz bude maly, bude te to drtit, kdyz ten valec bude obrovsky, tak to skoro ani nepocitis. Stejne je to s gravitacnim zrychlenim na horizontu male vs. obri cerne diry. Ruzne zrychleni, ale casova dilatace stejna [nekonecno na horizontu].
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Bral jsem redshift.
Jaj, to je delta t... Sem myslel, že to je jak u GPS, v us/den
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Min, 66 sekund za rok.