Blbý je, že sežere daleko více reliktních fotonu a neutrin, než "vypaří"
Proč by se nemohlo odpařovat něco co není? Notabene virtuálníma částicema, které taky nejsou?
no, u toho odpařování, já nevím, je to sice hawkingovo dítě, ale už jsem se tu ptal, že jak se může začít odpařovat, když v konečném čase z hlediska OTR ani nevznikne...
https://www.okoun.cz/boards/fyzika?contextId=1070410225#article-1070410225bylo mi řečeno, že OTR si se vznikem čd moc nerozumí.
Tam je otazka, do jake miry se to da vysvetlit bez nich jako van der Waalsova sila a do jake miry jsou ty popisy ekvivalentni.
Kazdopadne o existenci energie v zakladnim stavu pole asi nikdo nepochybuje.
Včera jsem viděl nějaký dokument a chci se zeptat - to Hawkingovo vypařování černých děr asi není něco nějak experimentálně ověřeného, co? Je to jen hypotéza.
Pokud tomu rozumím, tak jde o nějaký vznik párů částic (fluktuace vakua se tomu říká?) z nichž jednu vcucne černá díra a tak přichází o hmotu.
Ty fluktuace jsou potvrzené experimentem, nebo ne?
Ale vlastne jo, zmena ctyr-rychlosti je nekonecna. Ze se na tom nepodili radialni slozka je nepodstatne...
gravitační zrychlení formálně nekonečně velké.
No ja myslel, ze to, cemu rikame gravitacni sila, souvisi s prislusnou konexi a ta radialni Γ^{r}_{tt} v [ted uz nelinearizovane] Schw metrice je na r_s nula [pokud spravne pocitam]. Dve konexe diverguji, tam se to samozrejme rozbije...
řekl bych že toto vysvětlení (od kriket pro vlad_) je OK*.
Za sebe bych pouze doplnil, že pro lepší představu můžeme nechat vyslat od objektu na válci foton, nejlépe rovnoběžně s rotační osou a zkoumat jak a z jakého důvodu "zčervená". Míra "zčervenání" toho fotonu musí být stejná, jako kdyby ten objekt, který rotuje na válci s nějakou obvodovou rychlostí, se místo toho pohyboval se stejnou rychlostí rovnoměrně přímočaře. Tedy prostě faktorem Lorenzova gamma z STR. Efekt, analogický působení skalárního gravit. potenciálu zde nenastává a v tomto smyslu zrychlení způsobené rotací účinky gravitačního pole nemá. (Jak bylo uvedeno předřečníkem).
*výhradu mám pouze k tvrzení o zrychlení na horizontu černé díry. Pokud přijmeme idealizaci, že něco takového jako horizont černé díry vůbec reálně existuje, pak v čistě polním pojetí musí být na horizontu jakkoliv velké Schwarzchildovské černé díry (i jakékoliv jiné krom extrémních, kde se to posuzuje případ od případu) intenzita gravitačního pole a gravitační zrychlení formálně nekonečně velké. I tak bych se raději vyhnul formulacím typu "co je na horizontu", ale formuloval bych to spíše jako limitu ve smyslu když se budu blížit k horizontu, tak mi na statický bodový objekt bude působit přitažlivost, rostoucí k nekonečnu. Blížit se, tím myslím postupně dosazovat bližší hodnoty a ne se blížit fyzicky jako procesem padání a tak...
btw. pojem "povrchová gravitace" se taky používá a vychází konečně i na horizontu, ale je to fiktivní veličina a je o něčem jiném, než o intenzita. Nemělo by se to zaměňovat.
Když to po sobě čtu, tak se mi tam množí samé upřesnění, raději toho nechám :-)
Je fakt, že jestli něco držím magneticky, nebo na tuhém disku, není velký rozdíl.
Nucená rotace, kolik placatých protonů se se při rychlosti c*0,9999999999..... vejde na orbitu, co vnějšímu pozorovateli ukazují obíhající digitálky atd. je vyřešeno pro LHC. Podstatou jde o relativistický setrvačník.
pí není konstanta :-)
Tam bude velky rozdil mezi stabilni orbitou a nejakou nucenou rotaci jinou rychlosti. Tj. jestli pozorovatel uvnitr te druzice citi nejakou odstredivou silu cili nic.
Vzorecek pro dilataci na stabilni orbite ve Schwarzschildove metrice je k dispozici, ale pro obecnou rotaci to netusim.
Jedine, co mi do toho nesedi, je nasledujici myslenkovy experiment - nasim rotujicim okruzim obalime Zemi, a pripevnime na ne druzici. Imho je to totozna situace, jako kdyz nyni druzice obiha po kruhove draze. Ale troufam si rict, ze u takove druzice nedojde ani ke zdvojnasobeni dilatace, ani k vyruseni, ale k necemu mnohem slozitejsimu.
Ja tomu rozumim jen laicky, ale rekl bych, ze to nesouvisi se zrychlenim, ale s potencialem. Ten t_00 v linearizovane OTR je 2φ*. Takze kdyz na slunci je unikova rychlost 617km/s, tak aby to fungovalo, musi se roztocit valec obvodovou rychlosti 617km/s. Casove dilatace budou stejne, ale kazda kvuli jinemu fenomenu [OTR vs. STR].
Jake bude pak zrychleni uz zavisi na polomeru valce. Kdyz bude maly, bude te to drtit, kdyz ten valec bude obrovsky, tak to skoro ani nepocitis. Stejne je to s gravitacnim zrychlenim na horizontu male vs. obri cerne diry. Ruzne zrychleni, ale casova dilatace stejna [nekonecno na horizontu].
Jaj, to je delta t... Sem myslel, že to je jak u GPS, v us/den