Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Počítače a InternetVývoj software

Spravuje:

LejzyReklamaPoužívané normy:
FORTRAN 66
FORTRAN 77
Fortran 90
Fortran 95 (minor update)
Fortran 2003 (zatím částečná implementace v překladačích)
Fortran 2008 (coarrays a další)

Překladače:
zdarma:
GCC Fortran (gfortran)
Oracle Solaris Studio 12.3 (Linux, Solaris)
Intel Fortran 14 for Linux (pro osobní nekomerční použití)

Doporučená literatura
Metcalf, Reid, Cohen, Fortran 95/2003 Explained, Oxford University Press, 2004

Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
"> http://moreisdifferent.com/2015/07/16/why-physicsts-still-use-fortran/

Every time I see an article like this I wonder ar the trade that paid me
well so many years.

(When I started, there were NO "computer scientists". All of the people
were mathematicians and physicists and people like me that wandered in
off the street. My wife and I were talking about having met in the
three-week programming class run by our company. "Computer" was a job
title for certain women operating Comptometers ™.)

Why are these overpaid experts now amazed that large groups of people
with a job to get done still have screwdrivers in their tool kits?"
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
A naopak histore
https://www.youtube.com/watch?v=zyHmxjyzC_g

Ale stále lze ten ukázkový program zkompilovat jako Fortran 2008!
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Vynikajici
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Ja k nemu chodil na Programovani ve Fortranu. Tehdy jeste striktne Fortranu 95.
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
V te dobe nebylo ani MPI, natoz OpenMP, ze?
cywe, musim doma kouknout do sve diplomky, ty coarrays vypadaji dost podobne memu navrhu na paralelni rozsireni fortranu (z r. '92)
Když už jsi zmínil kolegu Hanyka, tak na jeho stránce http://geo.mff.cuni.cz/~lh/ je dost odkazů na jeho poznámky k fortraním přednáškám. Jsou možná až příliš stručné, ale mě třeba takový styl vyhovuje víc, než obsáhlé knihy. Má tam i jiné užitečné odkazy, třeba na překladače, já na Windows používám free gfortran, na linuxech Intel
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
The Beginnings of FORTRAN
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Par rad pro zacatecniky (psano pred casem do vzkazniku)
Kazdopadne pred pokrocilymi vecmi je dobre si projet zaklady Fortranu 95. Vecem z Fortranu 77 je dobre se v zacatcich vyhnout.

Tohle z velke casti psal respektovany autor knih Michael Metcalf: http://en.wikipedia.org/wiki/Fortran_language_features

Tutorialu je mraky, ale ne vsechny jsou opravdu dobre. Uplne nejlepsi by bylo vypujcit si knihu Metcalf, Reid - Fortran 90/95 Explained,
nebo novejsi Metcalf, Reid, Cohen - Fortran 95/2003 Explained a nejnovejsi Modern Fortran Explained http://www.scribd.com/doc/99011784/Metcalf-Modern-Fortran-Explained-7th.
Taky dobra kniha je Chapman - Fortran 95/2003 for Scientists & Engineers.
Pripadne http://www.scribd.com/doc/75936658/45/6-5-FORALL-Fortran-95-feature-not-in-Fortran-90 (moc neznam).

Z netu je tohle celkem slusne na naproste zaklady, ale hodne polopate http://www.cs.mtu.edu/~shene/COURSES/cs201/NOTES/fortran.html

Upozornuji, ze v knihach o modernim Fortranu uz je toho opravdu hodne a ani ostrileni programatori ve Fortranu 95 vsechny novinky neznaji. I z Fortranu 95 bych pro zacatek vynechal slozitejsi I/O.

Coarrays:
pekne polopate: http://www.training.prace-ri.eu/uploads/tx_pracetmo/coarrayvideo1.pdf
http://www.training.prace-ri.eu/uploads/tx_pracetmo/coarrayvideo2.pdf
http://www.training.prace-ri.eu/uploads/tx_pracetmo/coarrayvideo3.pdf

technicky popis: ftp://ftp.nag.co.uk/sc22wg5/N1751-N1800/N1787.pdf

pro prakticke vyzkouseni se hodi prekladace g95 (uz se nevyvyji), OpenUH a nebo komercni Intel Fortran. A pochopitelne i Cray Fortran, ale ten jen na jejich hardware.


OOP:

Pri googleni pozor, vnucuji se clanky o OOP ve Fortranu 95 pomoci ruznych technik, ale dnes uz nejsou moc relevantni. Dnes se jasne prosazuje Fortran 2003.

cesky soupis od kolegy z jine katedry (mohl by byt prehlednejsi): http://geo.mff.cuni.cz/jednooci_slepym/lh-OOF.pdf

tutorial, kod by ale na muj vkus mohli lepe odsazovat a nejak zvyraznit: http://www.pgroup.com/lit/articles/insider/v3n1a3.htm
http://www.pgroup.com/lit/articles/insider/v3n2a2.htm

technicky popis novinek ve Fortranu 2003 (OOP je kapitola 2): ftp://ftp.nag.co.uk/sc22wg5/N1551-N1600/N1579.pdf

prekladace: Komercni jsou na tom lepe, nektere uz kompletni (Cray, IBM, vicemene i PGI, slusne i NAG a Intel) ale gfortran taky umi dost. Chce to co nejnovejsi verzi, GCC 4.8, nebo i trunk svn.

Porovnani podpory novych standardu:
http://fortranwiki.org/fortran/show/Fortran+2003+status http://fortranwiki.org/fortran/show/Fortran+2008+status
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Michael Metcalf - The Seven Ages of Fortran
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
To je docela stará klasika, většinou již nahrazená Intelem (je to přímý nasledovník, stejně jako CVF je pokračováním DEC Fortranu). Ale chápu, že tam můžou být nějaké knihovny pro Windows, které jsou v nové verzi jinak.
Dostal jsem se sem zkrzevá "Sodium cyclamate" uz ani nevim v jakém klubu. U nás v továrně jest Fortran stale používán, dokonce i k vývoji věcí nových. Pro windows platformu používáme Compaq Fortran - což jest v podstate visual studio 6.0 pro Fortran.
 
Lejzy God is REAL unless declared   INTEGER.
Interview s vývojářem, který nejdříve zkoušel po příchodu do firmy vše přepsat do .NET, ale nakonec poznal krásu Fortranu.
http://thisdeveloperslife.com/post/2-0-7-dinosaurs
 
Lejzy Bushama for  president!
A naopak trocha historie :)
 
Lejzy Bushama for  president!
Tento projekt vypadá VELMI zajímavě https://github.com/jerryd/gtk-fortran/wiki .
 
grovik Otazka zní: "Komu to prospěje!"  Osobní stránka se spoustou nedůležitých
Jakozto clovek programujici od svych cca 10 let (strojak, Assembler, Basic, Karel ;-), C, PHP, Java) musim chte nechte souhlasit. Nekdy je vice spis mene.
Protiva starej vousatej tlustej  dědek
Děkuji důstojnému kolegovi appl.l za příspěvek. Ale má tak trochu pocit, že jsem se asi špatně vyjádřil. Nešlo ani tak o blbovzdornost programu, to je ještě to nejmenší co se dá zařídit. Šlo spíš o to, že jsem vymýšlel všechno možné aby se těm troubám uživatelským pracovalo co nejpohodlněji, ale hodili mi to na hlavu protože nebyli valně ochotní se namáhat, aby vůbec pochopili oč jde. Chtěli za každou cenu vystačit s tím co uměli třebaže nový přístup do těch jejich škatulek napasovat nešel. Pak tu bylo dilema, zda udělat nějakou věc s horším ovládáním i výsledky, jen když to dokázali zvládnout. A nebo udělat jednolitou programovou jednotku, která dělala všechno co chtěli, ale za tu cenu, že tomu prostě nerozuměli a rozumět nechtěli. Před pár lety zemřel jeden vědátor, který neměl žádné stálé bydliště. Pohyboval se po celém světě a měl přátele na univerzitách, kde přednášel aplikovanou matematiku a počítače. Dokázal z hlavy spočítat třeba třináctou odmocninu libovolného náhodně zvoleného čísla. Měl k počítačům kritický postoj s tím, že počítače odnaučují lidi myslet. Proto taky odmítal ty nejlukrativnější nabídky předních světových firem na práci pro ně a dal přednost tomu, aby vykládal nadále studentům svoje výstředně působící názory.
 
potíže s uživateli
Vidím, že diskuse nějak utichla. Tak zkusím navázat na příspěvek Protivy z 8.2: "...já jsem chtěl dělat vědeckotechnické výpočty, páč mě bavila matematika a né poslouchat dementní stížnosti uživatelů, kteří by častokrát za svou lenost a blbost potřebovali nakopat do ...". Jenže vtip je v tom, že uživatelé už takoví jsou a jiní nebudou. Tak aspoň rozlišujme vyslovené sabotéry, kteří mají shora nařízeno používat určitý program a koledují si o vyhazov a skupinu dalších, kteří nechtějí být vyhozeni z práce a tak se snaží ten software nějak zvládnout, i když na autory stejného softwaru nadávají zrovna tak. A většinou právem. Dělal jsem hodně programů pro uživatele a vždy jsem se snažil odhadnout veškeré chyby, které jsou schopni udělat (ale stejně mě občas překvapili; to však nic není proti překvapením, která mi dost často připraví WINDOWS). Znamenalo to, že za každým vstupem bylo něco jako IF chyba GOTO xxx a to v několika řádcích (stále mluvím o Fortranu nebo o dBASE III+). Musím ale dodat, že jsem programoval pouze to, co uživatelům přineslo úsporu práce. Tahle práce na piplání "blbovzdornosti" programů se mnohokrát vyplatí. A co se týče té lenosti a blbosti uživatelů -- mám mnohaletou praxi s pacienty, kteří třeba váží hodně přes 120 kg a přesto chodili skoro obden ke mně, že je bolí kolena nebo se zadýchají do schodů a ať jim něc o napíšu, co jim pomůže, nebo nyní, když pracuji jako důchodce v LDN, se zase mnoho příbuzných diví, že zrovna jejich 90letému dědečkovi teď nějak paměť vynechává (a proč s tím něco neuděláme !), nebo že proboha v naší LDN dokonce zemřel...!!! Takže žádné kopání někam, ale úsměv (nebo přesmutný výraz tváře) a trpělivé vysvětlování a nic si nedělat z toho, že to nepochopí a že budou klást blbé otázky... Ale jak říkám, chco to celoživotní praxi. Techniky naučené v kursech asertivity jsou zde k ničemu. A tak stylově skončím verši čínského básníka Li Poa (701--762): "V pozemském životě nic nebývá tak, jak by si člověk přál." Zdraví L.A.
 
einy ...do you love me? 
Docela moderna, uz jen podle ty jehlickovy tiskarny. V roce 82 bych cekal retezovku vetsi nez cela tahle sestava;)
 
vzpomínky na Fortran...
Když už vzpomínáme na dobu fortranovou, tak nabízím fotku z pozdní doby děrnopáskové - mám ji na http://appl.l.sweb.cz/JPR_12_R.JPG . Je na ní záběr z pracoviště zdravotnické statistiky teplické nemocnice zhruba v r. 1982, kde jsem pracoval mimo svého hlavního oboru 30 let i jako lékař-statistik. Zleva: děrovač děrné pásky, jehličková tiskárna, na terminálu snímač děrné pásky - a ta skříň vpravo je minipočítač TESLA JPR 12 R, už se zabudovanými "šuplíky" dvou osmipalcových disketových jednotek, které byly zanedlouho zprovozněny. Zcela vyjímečné ovšem v té době bylo, že jsme ho používali už jako skutečný PC, tzn. že nebyl v klimatizovaném sále výpočetního střediska, jak bylo tenkrát naprosto běžné, ale přímo v naší neklimatizované kanceláři a sloužil pouze nám. Data vkládaly mé spolupracovnice přímo na klávesnici terminálu s nápovědou na obrazovce (čili žádné děrování štítků v pořizovnách), programy jsem psal ve Fortranu. Dělal jsem i matematicko-statistická vyhodnocení vědeckých prací mých kolegů a nebyly to jen jednoduché t-testy nebo "chí kvadráty 2x2", ale i vícenásobné korelace a párkrát i clusterová a faktorová analýza. Programovat to šlo snadno, protože šlo hlavně o násobení a inverzi matic. Stále vzpomínám na tu dobu, kdy co jsem chtěl, to jsem si ve Fortranu naprogramoval, zatímco teď se občas do tabulky v Excelu tak zamotám, že ji radši celou smažu a začnu znova... Děkuji každému, kdo to dočetl až sem, za trpělivost.