Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


Děkuji, ale buď to vůbec nechápu (co s čím jak srovnají), nebo odpovídáte na něco jiného, než jsem se ptal.
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Statisticky. Srovnají to s jinou poválečnou generací nebo tak.
Jíha blm 
"taky potomci přeživších holocaustu mají prostě zvýšenou aktivaci stresové osy"

jak se pozná, že to není tím, že je jako maličký víc stresovali?
Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
Ano, akorát je to taky takový buzzword trochu, který je až moc cool a už se objevuje i v návodech na ezonesmysly.

Respektive epigenetika byly změny bez modifikace sekvence už než to bylo cool.. ale bralo se že vesměs se epigenetické značky udržují jen během života organismu, jako značky pro diferenciaci (tpho zneužívají nádorové buňky) nebo překvapivě v CNS jako.. no prostě jako rychlé krátkodobé poznámky.
Mělo se za to, že během embyonálního vývoje se epigenetické značky zresetují zcela, ale ukázalo se že ne. Že jen část. A taky se to různě fixuje během stáří gamety jinak v mužích a jinak v ženách.

Uplně nejvíc cool jsou teď právě ta transgenetační epigenetika u psychicky podmíněných věcí/traumat. Zatím to bezpečně bylo prokázané jen na super článku s myšima, receptory na nějaký konkrétní pach a podmíněného traumatu, ale podle všeho to nějak bude univerzálnější (byť ne nijak přímočaře, taky potomci přeživších holocaustu mají prostě zvýšenou aktivaci stresové osy a ne vysloveně fóbii z nacistů).
Jsou hypotézy, že speciálně u psychologických adaptací je nutné, aby nějaké nastaly i transgeneračně (např. vysoce stresové prostředí bude asi delší záležitost než jeden - myší - život) a to tak, že pokud se podnět neopakuje, po čase dochází k "vyvanutí" epigenetické značky. Pokud ale ne a tato je dále fixovaná, je to jakási "měkká změna" která po čase může přejít ve tvrdou změnu (změnu v DNA sekvenci) a to taky proto, že epigeneticky umlčené úseky mutují více než ty co umlčení nejsou. Je v tom logika, že když to nepotřebuješ, můžeš si s tím různě pohrávat, a třeba pak najednou vytvoříš něco zajímavého.
Ne všechny ty věci úplně seděly, navíc část byla na myších (celkem pochopitelně) a je to už pár let, kdy ten boom nastal, ale bude zajímavé sledovat jak se to vyvine.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Jinak jsem se z té přednášky naučil nové slovo - epigenetika.
Že prý už je zcela běžné, že známe dědičné změny organismu, které nejsou způsobené změnou DNA.